Ogznet.com
Moz, Domain Authority Değerinin SEO Üzerine Etkisi Var mı? Paylaş:

Moz, Domain Authority Değerinin SEO Üzerine Etkisi Var mı?

Moz, Domain Authority Değerinin SEO Üzerine Etkisi Var mı?

Moz, Domain Authority, bir web sitesinin arama motorları sıralamasında ne kadar iyi olacağını tahmin etmede kullanılan bir araçtır. Moz tarafından kullanılan Domain Authority metriği, Google’ın bir siteyi sıralamak için kullandığından tamamen farklıdır ve Domain Authority değeri yüze yakın olsa bile, alabileceğiniz bu maksimum puan bile Google arama sıralamasında sizi üst sıralara getireceği anlamına gelmez.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Domain Authority nedir?

Domain Authority (DA), Moz tarafından geliştirilen ve bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) sıralama olasılığını tahmin eden bir arama motoru sıralama puanıdır. Bir Domain Authority puanı 1 ile 100 arasında değişir ve daha yüksek puanlar arama sonuçlarında daha üst bir sıralamaya karşılık gelir.

Domain Authority, ana domain alanlarının bağlanması ve toplam bağlantı sayısı dahil olmak üzere birden çok faktörün tek bir DA puanı içinde değerlendirilmesiyle hesaplanır. Bu puan daha sonra web siteleri karşılaştırılırken veya bir web sitesinin zaman içindeki "sıralama gücü" izlenirken kullanılabilir. Domain Authority, Google tarafından arama sıralamalarını belirlemede kullanılan bir ölçüm değildir ve SERP'ler üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Kısacası Domain Authority, Google’ın değil, bir Moz metriğidir. Ayrıca, araç sağlayıcı, DA puanının algoritmalarına dayandığını ve Google’ın ölçümü ile hiçbir ilgisi olmadığını belirtti. Ayrıca Ahrefs ve Majestic gibi oldukça ünlü başka alternatif puanlama siteleri de var. DA, Google sıralamasını etkilemez; bu nedenle DA puanınız normalden düşük olsa bile endişelenmenize gerek yoktur. Sitenizin sıralaması üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır ve Google’ın arama motoru optimizasyonu yöntemlerini uygulamak daha faydalı bir yoldur.

Birçok arama motoru optimize edicisi, Moz'un araçlarını takip ediyorlardı ve maksimum puanı almaya çalışıyorlardı, ancak en yüksek puana ulaştıktan sonra bile siteleri için sıralamada önemli bir fark görmediler. Moz, DA güncellemesinden sonra web site sahipleri DA puanlarında büyük bir değişiklik olduğunu bildirdi ve buna karşılık bir Tweet atılarak, Google’ın DA puanını hiçbir zaman sıralama faktörü olarak kullanmadığını veya kullanmayacağını söyleyerek insanları sakinleştirdi.

Bu nedenle, SEO stratejinize sadık kalmanız ve sitelerinizin DA puanını artırmak için çalışma tarzınızı değiştirmenize gerek yoktur.

Domain Authority Değeri Nasıl Kontrol Edilir? (Domain Authority checker)

Domain Authority değerini, Moz'un Link Explorer sayfasını, MozBar'ı (Moz'un ücretsiz SEO araç çubuğu) veya Anahtar Kelime Gezgini'nin SERP Analizi bölümünü kullanarak kontrol edebilirsiniz.

Domain Authority  değerini ücretsiz kontrol edin: Free Domain SEO Analysis Tool | Check SEO Metrics - Moz

Domain Authority değeri nasıl yükseltilir?

Domain Authority'i 100 puanlık logaritmik bir ölçekte puanlanır. Bu nedenle, puanınızı 20'den 30'a çıkarmak 70'ten 80'e çıkarmaktan çok daha kolaydır.

Domain Authority (DA), sitenizin sahip olduğu ilgili Backlink bağlantıların sayısıdır. Yani diğer otoriter sitelerden web sitenize verilen bağlantılar. Bu Backlink bağlantılarının alaka düzeyi de puanınıza katkıda bulunur.

Genel olarak konuşursak, çok fazla sayıda yüksek kaliteli dış bağlantıya sahip siteler (Wikipedia veya Google.com gibi), Domain Authority ölçeğinin en üst noktasındayken, daha az gelen bağlantıya sahip küçük işletmeler ve web siteleri çok daha düşük DA'ya sahip olabilir.

Domain Authority, yukarıda bahsettiğimiz şekilde önemli olmasa da, bir sitenin sıralama yeteneğinin bir göstergesi olduğu için, çok yüksek bir DA puanına sahip olmak tek hedefiniz olmamalıdır. SERP'lerde doğrudan rekabet ettiğiniz siteler için DA puanlarına bakın ve rakiplerinizden daha yüksek bir puan almayı hedefleyin. En iyisi, arama sonuçlarında araştırma yaparken ve hangi sitelerin diğerlerinden daha güçlü / önemli bağlantı profillerine sahip olabileceğini belirlerken karşılaştırmalı bir ölçü olarak (mutlak, somut bir puan yerine) kullanılır. Karşılaştırmalı bir araç olduğu için, mutlaka "iyi" veya "kötü" bir Domain Authority puanı olması gerekmez.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!