Ogznet.com
Hack ile Bilgileriniz Açığa Çıkmış Olabilir mi? Hemen Öğrenin Paylaş:

Hack ile Bilgileriniz Açığa Çıkmış Olabilir mi? Hemen Öğrenin

Hack ile Bilgileriniz Açığa Çıkmış Olabilir mi? Hemen Öğrenin

Veri ihlallerinde verileriniz çalınmış olabilir mi? Üye olduğunuz bir site saldırıya uğramışsa, Hacker’ların sizin hakkınızda neler bildiklerini hemen öğrenin ve onların bir adım önüne geçin.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Firefox Monitor, Mozilla tarafından Have I Been Pwned ile birlikte sağlanan ve verilerinizin çevrimiçi bir veri ihlalinde açığa çıkıp çıkmadığını görmek için kullanabileceğiniz bir hizmettir.

Mozilla’nın Firefox Monitor hizmeti, mail adresinizi girdiğinizde, bu mail adresinizi kullandığınız herhangi bir hesapta hack işlemi olup olmadığını ve bilgilerinizin açığa çıkıp çıkmadığını, veri ihlalleri veritabanında tarar. Firefox Monitor, 2007 yılına kadar uzanan genel veri ihlallerini arar.

Benzer şekilde, mail adresinizin gelecekteki bir hack işleminde tehlikeye girmesi durumunda uyarı almak için kaydolabilirsiniz. Hepsinden iyisi, Firefox Monitor'den yararlanmak için aslında Firefox tarayıcısını kullanmanız gerekmiyor.

Firefox Monitor Nasıl Kullanılır?

Firefox Monitor Nasıl Kullanılır?

Firefox Monitor hizmetini kullanmak oldukça basit bir işlemdir. Başlamak için Firefox Monitor web sitesini herhangi bir web tarayıcısında açmanız yeterlidir. Mail adresinizi bilinen genel hacklenme durumlarına karşı kontrol etme davetiyle karşılanacaksınız. Devam edin ve bir mail adresi girin.

Bu, herhangi bir mail adresi ile herhangi bir web tarayıcıda yapılabilir.

Bir mail adresi girdikten sonra, varsa, kaç hack durumunda bilgilerinizin açığa çıktığını gösteren sonuçları hızlı bir şekilde görürsünüz.

Firefox Monitor - Yeni ihlaller yaşandığında beni uyar

Ayrıca, Firefox Monitor'de "Yeni ihlaller yaşandığında beni uyar" seçeneği ile ileride olabilecek hack durumlarında bilgileriniz açığa çıkarsa size bildirim gönderilecektir.

Bu düğmeyi tıkladığınızda bir Firefox hesabıyla oturum açmanız istenecektir. Bir Firefox hesabına kaydolmak için Firefox kullanmanız gerekmediğini unutmayın.

Bununla birlikte, sürekli izleme ve uyarılar için kaydolmak istiyorsanız bir Firefox hesabına ihtiyacınız olacak. Web sitesi, bir tane oluştururken size yol gösterecektir.

Firefox hesabıyla oturum açma

Oturum açtıktan sonra, mail hesabının ilişkilendirildiği kaç veri ihlali olduğunu söyleyen bir ihlal özeti sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfa aynı zamanda gelecekteki veri ihlalleri için kaç mail adresinin aktif olarak izlendiğini onaylayacaktır.

Ayrıca, izlenmesini istediğiniz mail adresine ilişkin bir raporu da mail olarak alacaksınız.

Artık, mail adresiniz bir veri ihlali durumunda etkilenirse bildirim alırsınız. Bununla birlikte, veri ihlallerinin bulunması, doğrulanması ve halka açık veritabanlarına eklenmesinin zaman alabileceğini unutmayın.

Bu yüzden, hack işleminin gerçekleştiği zaman ile Firefox Monitor'un sizi uyardığı zaman arasında bir zaman aralığı olabilir.

Firefox Monitor aboneliğini iptal etme

Artık Firefox Monitor'den bildirim almak istemezseniz, abonelikten çıkmak oldukça basit bir işlemdir. Bunu yapmak için, Firefox Monitor web sitesini ziyaret etmeniz ve Firefox hesabınızla oturum açmanız gerekir.

Oturum açtıktan sonra, profil simgenizi ekranın en sağ köşesinde, ızgara menüsü simgesinin yanında göreceksiniz. Açılır menüye erişmek için profil simgenizi tıklayın. Açılır menüden, Firefox Monitor ayarlarını açmak için "Tercihler" i tıklayın.

Burada, Firefox Monitor'den bildirimlerin nasıl alınacağına dair birkaç seçenek ve başka bir mail adresi ekleme seçeneği göreceksiniz. Sayfanın altına doğru, Firefox Monitor'den gelecek mailleri almamayı seçmenize olanak tanıyan "Firefox Monitörü Kaldır" seçeneğini göreceksiniz.

"Firefox Monitörü Kaldır" düğmesini tıkladığınızda, seçimi onaylamanız istenir. Bunu yaptıktan sonra, mail adresiniz sistemden kaldırılır ve Firefox Monitor ana sayfasına geri yönlendirilirsiniz. Bunula birlikte Firefox hesabınız yine de aktif kalacaktır ve istediğiniz zaman yeniden kaydolabilirsiniz.

Firefox Monitor'ü kullanmak neden önemli?

Firefox Monitor'ün önemlidir, çünkü bir hesapta kullandığınız bir şifreyi başka bir hesapta da kullanıyorsanız, bir hack durumunda domino etkisi ile tüm bilgileriniz açığa çıkar. Öncelikle her hesap için farklı bir şifre kullanmanı öneriyoruz ve önemli bir konudur. Ancak diğer taraftan üye olduğunuz bir site saldırıya uğramışsa ve burada kullandığınız bir şifre ile mail adresi başka yerlerde de kullanılmışsa sorun burada başlıyor.

Eğer Firefox Monitor ile mail adresinizi düzenli olarak kontrol ederseniz veya bildirimlere abone olursanız bir saldırı durumunda bilgileriniz açığa çıkarsa uyarı alırsınız. Sonrasında hızla şifrenizi değiştirebilir ve diğer hesaplarınızı da güvence altına alabilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!