Mozilla, Veri Hırsızlığına Karşı “Firefox Monitor” Başlattı

Mozilla, Veri Hırsızlığına Karşı “Firefox Monitor” Başlattı

/ / Okuma süresi: 1 dk, 33 sn / Yorum (0)

Mozilla'nın kişisel bilgilerinizin çalınmasına karşı önlem alabilmeniz için bu durumu kontrol eden aracı Firefox Monitor hizmetini kullanıma açtı.

Mozilla, kullanıcıların hesaplarının her yıl meydana gelen çok sayıda veri ihlalinin bir parçası olup olmadığını öğrenmelerine yardımcı olmak için Firefox Monitor adlı ücretsiz bir hizmet başlattı.
Sadece e-posta adresinizi Firefox Monitor web sitesine girin ve herhangi bir ihlal edilmiş çevrimiçi hesap durumunu bulmak için taranmasını sağlayın.

Ekstra güvenlik için, e-posta kimliğinizin veya parolanızın gelecekte bir veri ihlaline dahil olması durumunda sizi derhal uyarabilmesi için hizmete kaydolabilirsiniz.
Servis temel olarak, e-posta adreslerinin bir veri ihlalinin parçası olduğu tespit edildiğinde kullanıcıların haberdar olmak için kaydolmasına olanak tanıyan Troy Hunt’un Pwned Pwned (HIBP) Veritabanına harici bir arabirimdir.

Bu hizmet kullanmak tamamen güvenlidir. Mozilla, Firefox Monitor'da girilen e-posta adreslerinin üçüncü taraflarla veya iş ortağı HIBP ile paylaşılmadığından emin olunmuştur.

Bunu sağlamak için, Mozilla kullanıcının e-posta kimliğini bozar ve hash'ın birkaç ilk karakterini bir sorgu olarak gönderir. HIBP, veritabanındaki tüm girişlerle bu karakterlerle eşleşir ve ihlal edilen hesapların bir dizi karma soneklerine cevap verir.

Veri ihlali ne olursa olsun, her zaman kötü şifre uygulamalarından kaçınılmalıdır. Şifrenizi düzenli aralıklarla değiştirmek, iki faktörlü kimlik doğrulaması ve hesap oluştururken güçlü ve benzersiz şifreler kullanmak verilerinizi güvende tutmanıza yardımcı olur.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 215 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Mozilla, Veri Hırsızlığına Karşı “Firefox Monitor” Başlattı konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Mozilla, Veri Hırsızlığına Karşı “Firefox Monitor” Başlattı ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mozilla, Veri Hırsızlığına Karşı “Firefox Monitor” Başlattı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "