Mozilla, Veri Hırsızlığına Karşı “Firefox Monitor” Başlattı

Mozilla, Veri Hırsızlığına Karşı “Firefox Monitor” Başlattı

Mozilla'nın kişisel bilgilerinizin çalınmasına karşı önlem alabilmeniz için bu durumu kontrol eden aracı Firefox Monitor hizmetini kullanıma açtı.

Mozilla, kullanıcıların hesaplarının her yıl meydana gelen çok sayıda veri ihlalinin bir parçası olup olmadığını öğrenmelerine yardımcı olmak için Firefox Monitor adlı ücretsiz bir hizmet başlattı.
Sadece e-posta adresinizi Firefox Monitor web sitesine girin ve herhangi bir ihlal edilmiş çevrimiçi hesap durumunu bulmak için taranmasını sağlayın.

Ekstra güvenlik için, e-posta kimliğinizin veya parolanızın gelecekte bir veri ihlaline dahil olması durumunda sizi derhal uyarabilmesi için hizmete kaydolabilirsiniz.
Servis temel olarak, e-posta adreslerinin bir veri ihlalinin parçası olduğu tespit edildiğinde kullanıcıların haberdar olmak için kaydolmasına olanak tanıyan Troy Hunt’un Pwned Pwned (HIBP) Veritabanına harici bir arabirimdir.

Bu hizmet kullanmak tamamen güvenlidir. Mozilla, Firefox Monitor'da girilen e-posta adreslerinin üçüncü taraflarla veya iş ortağı HIBP ile paylaşılmadığından emin olunmuştur.

Bunu sağlamak için, Mozilla kullanıcının e-posta kimliğini bozar ve hash'ın birkaç ilk karakterini bir sorgu olarak gönderir. HIBP, veritabanındaki tüm girişlerle bu karakterlerle eşleşir ve ihlal edilen hesapların bir dizi karma soneklerine cevap verir.

Veri ihlali ne olursa olsun, her zaman kötü şifre uygulamalarından kaçınılmalıdır. Şifrenizi düzenli aralıklarla değiştirmek, iki faktörlü kimlik doğrulaması ve hesap oluştururken güçlü ve benzersiz şifreler kullanmak verilerinizi güvende tutmanıza yardımcı olur.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

İçeriklerimiz, reklamverenlerimiz sayesinde size ücretsiz olarak sunuluyor. İçeriğimizin keyfini çıkarmaya devam etmek için lütfen reklam engelleyicinizi bu site için kapatın.

Reklam Engelleyiciyi Kapattım Bu uyarıyı kapat Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için reklam engelleyicinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • Aşağıdaki adreste reklamları engelle seçeneğini kapatın.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için Tazele butonuna tıklayın.
Firefox Reklam Engelleme
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" devrede olduğu için adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilirsiniz.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızdaki Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery 6.0 altındaki versiyonlarında "Beyaz liste", 6.0 versiyonunda "Güvenilir site" olarak işaretleyin.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızdaki Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Geçerli web sitesini beyaz listeye alan menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.