National Geographic'in Bizimle Paylaştığı 14 Gerçek

National Geographic'in Bizimle Paylaştığı 14 Gerçek

Mısır piramidlerinin tepesinde ne var? İzlanda'da “volkan ekmeği” nasıl yapılır? Dünyadaki en nadir olay hangi durumlarda görülebilir? Cevap arama süreci insanların enerjisini arttırır, hayallerini gerçekleştirir ve onları daha bilgili gibi hissettirir. Bu yüzden kendimizi ve bizi çevreleyen dünya hakkında yeni şeyler öğrenmek istiyoruz.

National Geographic'in bizimle paylaştığı birçok tarih, kültürel ve vahşi hayat.

1. Mısır piramitlerinden birinin tepesi böyle görünüyor.

Mısır piramitleri

Bu, Phoenix tapınağında keşfedilen Benben taşıdır (yaklaşık 1840 M.Ö.). Eski Mısırlılar, Phoenix'i döngüsel mevsimlerin sembolü olarak gördüler ve yaratma ve yeniden diriltme kabiliyetine sahip olduğuna inanıyorlardı. Bilim adamlarına göre Benben, III. Amenram'ın piramidinin tepesinde bulunuyordu. Taş üzerindeki yazıtlar, firavunun “yeniden hayata gelmesini” isteyen bir duadır.

2. Kanaryaları kırmızı biberle beslerseniz, renklerini değiştirirler.

Kanarya kırmızı biber

Kanarya kanatlarında renkten sorumlu özel bir pigment vardır. Bu yüzden tüyleri, güneş ışınlarından veya kuşların tükettiği besinlerden dolayı farklı yansımalar oluşturur. Kırmızı biber tüketen sarı kanaryalar turuncu veya tamamen kırmızıya dönüşür. Ve biber kuşlara zarar vermez  - aslında birçok vitamin içerir.

3. Vatikan'da yılda bir kez yapılan ve kopyalanmasının yasak olduğu müzikal bir kompozisyon vardı.

Allegri'nin Miserere adlı eseri, Vatikan'da sadece yılda bir kez çalınıyordu. Kompozisyon dikkatle korundu, kopyalanması yasaklandı ve neredeyse 150 yıl boyunca gizli tutuldu. Bütün bunlar 14 yaşındaki Mozart'ın bir kez bunu duyması ile sona erdi, dinledi, aklına yazdı ve kompozisyonu kızkardeşi Nannerl'e çaldı.

Vatikan bunu öğrendiğinde, kopyanın aslına ne kadar uygun olduğuna şaşırdı. Mozart, Papa tarafından " Order of the Golden Spur" ile ödüllendirildi.

4. “Çapraz Deniz” adı verilen nadir ve güzel bir fenomen vardır.

Çapraz Deniz

Çapraz deniz, denizde eğik açılarda hareket eden 2 dalga sistemi olduğunda meydana gelen çok güzel ve nadir bir olgudur. Yukarıdan güzel görünebilir, ama eğer bu dalgalara yakalanırsanız, tekneniz kolaylıkla alabora olabilir, yolunuzu kaybedebilirsiniz veya bu dalga sistemleri kıyıya yüzmenizi engelleyebilir.

5. 2014 yılında Mısır Müzesi'ndeki temizlik sırasında Tutankamon'un sakalı düştü.

Tutankhamun

Firavun Tutankamon'un gömüldüğü maske Mısır'ın sembolüdür ve uygarlığımızın 10 sembolünden biridir. 1922'de ortaya çıkarılan maske, birçok savaş ve devrim gördü, ancak 2014'te müzenin çalışanları tarafından kırıldı. Temizlik sırasında yanlışlıkla sakalı kırdılar ve hatalarını gizlemek için epoksi yapıştırıcı ile yerine yapıştırmaya çalışarak daha da zarar verdiler. Bu durum 2016 yılında ortaya çıktı ve tüm dünyada tarihçileri şok etti.

6. Bazı orkide türleri “şeytan orkidesi” olarak adlandırılır ve nedensiz değildir.

şeytanın bitkileri

Şeytan orkidesi ( Telipogon diabolicus ) kısa süre önce Kolombiya ormanlarında bulunmuştur. Bu orkide türü, görünümünden dolayı eşsizdir -çiçeğin ortasında bir şeytanı andıran boynuzları ve kırmızı gözleri görebilirsiniz. Ne yazık ki, bu çiçeği bir dükkandan satın alamazsınız çünkü sadece özel koşullarda yetişir ve nesli tükenmekte olan bir bitki türü olarak geçer.

7. Sadece belli koşullar altında ortaya çıkan renksiz bir gökkuşağı vardır.

renksiz bir gökkuşağı 

Sis kuşağı veya beyaz gökkuşağı, sis sırasında (normal gökkuşağı gibi yağmurda değil) görüntülenen çok nadir bir doğa olayıdır. Sadece atmosferde 0,05 mm'ye kadar olan yarıçapta çok küçük damlalar oluştuğunda ve güneşi arkanıza alarak sise doğru bakarsanız görülebilir. İlginçtir ki, ayın oldukça parlak olduğu bir gece de ortaya çıkabilir ve buna moonbow (ay kuşağı) denir.

8. GPS herkes için ücretsizdir, ancak günde 2 milyon dolara mal olmaktadır.

Küresel konumlandırma sistemi olan GPS, dünya çapında 24 uydu yardımıyla çalışır. Uyduların tamir ve bakımlarını yapmak için ABD hükümeti yılda 750 milyon dolar ya da günde yaklaşık 2 milyon dolar harcıyor. Hükümete göre, kişisel bir kar bulunmamaktadır. Ancak bu sistem, felaketlerden kaçabilmemize ve bir kaza durumunda yardım göndermemize yardımcı olmaktadır.

9. Eğer Rusya’da iseniz, hiçbir yere gitmeden farklı şehirlerde yaşayabilirsiniz.

Petersburg'da doğmuş olabilirsiniz, Petrograd'da okula gidebilir, Leningrad'da çalışabilir ve Saint Petersburg'da yaşar ve herhangi bir yere taşınamazsınız. Bazı Rus şehirlerinin isimleri o kadar sık ​​değiştirildi ki, hangi şehirde bulunduğunuzu çok rahatlıkla karıştırabilirsiniz.

10. Penguen dışkısı Antartika ekosistemini değiştirebilir.

Penguenler, son 5000 yılda Antartika'daki bitkiler için 7700 tondan fazla içeriği zengin, besin maddesi üretmiştir. İklim değiştiğinde, bu elementler bitkilerin donmuş toprağın korunmasına ve hayvanların hayatta kalmasına yardımcı olacaktır.

11. Avokadolar kuşlar, kediler, köpekler, tavşanlar ve diğer evcil hayvanlar için zehirlidir.

Oldukça tuhaf ama avokadolar insanlar dışında neredeyse herkes için zehirlidir. Avokado yaprakları, çeşitli hayvan türlerinde kalp kasının ve meme bezinin nekrozuna neden olan persin adı verilen zehirli bir asit içerir. Bir adet avokado tohumu, kümes hayvanını kolayca öldürebilirken, posası bir atı veya bir ineği öldürebilir.

12. İzlanda'da ekmekler toprak altında pişirilir.

İzlanda ekmekler

İzlanda sıcak su kaynağı ve volkanlar ülkesidir. Yerel nüfus bunları günlük hayatlarında kullanmaktadır. “Volkan ekmeği” de ( hverabrauð ) pişirmek için en eski tariflerden biri de bugün bile kullanılmaktadır. Hamurlu çömlek bir kapta, sıcak su kaynağı yakınındaki toprakta 24 saat bekletilir ve höyüğün tepesine bir taş konur. Toprağın sıcaklığı 104° C'ye ulaşır, bu hamurun fırında pişmesi için yeterince yüksektir. Kükürt tadını kırmak için ekmek tereyağla yenir.

13. 2016 yılında, Batı Sibirya'daki Yamal Yarımadası'nda kıyı boyunca binlerce dev buz topu ortaya çıktı.

Batı Sibirya'daki binlerce dev buz topu

Kuzey Kutbu ve Antartika Araştırma Enstitüsü ( AARI ) uzmanları, bunun karları toplayan, toplara doğru yuvarlayan ve sonra cilalayan güçlü rüzgarlar nedeniyle meydana gelen çok nadir bir olay olduğunu söylüyorlar. Toplar daha sonra kıyıda toplanır ve 51 cm'lik bir çapa ulaşabilir.

14. Her 23.000 yılda bir Sahra çölü sık bir ormandan bir çöle dönüşür

Bilim adamları, sadece 6 bin yıl önce Sahra'nın yeşil çayırlar, çimen ve ağaçlarla kaplı olduğunu ancak iklim değişikliklerinin araziyi kurak bir çöl haline getirdiğini söylüyorlar. Çalışmaya göre, bu değişiklikler yaklaşık 23.000 yılda bir meydana geliyor.

Bu gerçeklerden hangisi sizi en çok şaşırttı? Lütfen yorumlarda bize bildirin!

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile