Ogznet.com
Ne Yediğine Dikkat Eden Gezginler İçin En İyi Uygulamalar Paylaş:

Ne Yediğine Dikkat Eden Gezginler İçin En İyi Uygulamalar

Ne Yediğine Dikkat Eden Gezginler İçin En İyi Uygulamalar

Özel bir diyet uygulamak geleneksel olarak seyahat sırasında bir zorluk oluşturur. Çölyak hastalarının ekmek, erişte ve soyaya karşı dikkatli olmaları gerekir. Laktoz intoleransı olmayan gezginler peynir, tereyağı ve yoğurt bazlı sosları yememeleri gerekir. Vejeteryanlar veya veganlar çoğu zaman dünyanın çoğu yerinde yeşil salatalara veya leziz makarnaya yönelirler.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Diyet kısıtlamaları nedeniyle seyahat etmek kolay olmaktan hâlâ uzak olsa da, eskisi kadar zor değil. Sağlık veya kişisel nedenlerle belirli diyetler daha yaygın hale geldikçe, onları takip eden insanlara yardımcı olmak için yeni uygulamalar ortaya çıktı.

Bu uygulamaların çoğu, seyahat ederken de evde olduğu kadar kullanışlıdır ve bazıları tamamen yolda kullanılmak üzere oluşturulmuştur. Hedef kitle ne olursa olsun, her türden yolcunun seyahati sırasında ve sonrasında gittikleri yerdeki yerel mutfakları güvenle denemelerine izin verir.

İster belirli bir yemeğin güvenli olup olmadığını, ister yeni bir şehirde sizi hasta etmeyecek bir yemeği nerede bulacağınızı, hangi havayollarının sizin için en iyisi olduğunu veya beslenme gereksinimlerinizi nasıl ileteceğinizi öğrenmek isteyin, bu sekiz uygulama size bu konularda yardımcı olacaktır.

1. MySymptoms - Yemek Günlüğü ve Belirti Takibi

mySymptoms - Diyetinizi ve semptomlarınızı takip ederek tetikleyicileri belirlemenize yardımcı olur

Birçok gezgin için gittikleri yerde yeni yemekler denemek en büyük zevklerden biridir. Yeni yemekler denemek ve yeni tatlar keşfetmek başlı başına bir maceradır, tıpkı yeni bir şehri keşfetmek kadar heyecan vericidir. En azından çoğu kişi için.

Yeni yiyecekleri denemenin en olası kötü sonuçları arasında, ağız kokusu olabilir. Peki ya yepyeni bir yemeğin ardından vücudunuz beklenmedik bir şekilde tepki vermeye başlarsa?

MySymptoms burada devreye girer. Herhangi bir olağandışı duygu, his veya ağrıyı izleyerek, uygulama daha önce bilmediğiniz bir alerjiniz olup olmadığını gösterebilir veya gıda zehirlenmesini acil tıbbi tedavi gerektiren daha ciddi bir bakteriyel enfeksiyondan (dizanteri gibi) ayırt edebilir.

Uygulama, çok kullanışlı ana özelliğinin yanı sıra uyku düzenlerini, enerji seviyelerini ve banyo molalarını izlemenize de olanak tanır. Hepsini bir araya getirdiğinizde bilinmeyen yiyeceklerin vücudunuzu nasıl etkilediğine dair daha eksiksiz bir görüntü elde edeceksiniz.

2. HappyCow - Dünya çapında vegan restoranları bulun

 

Bitki temelli bir diyetin uygulanması seyahat ederken daha kolay hale geliyor ve yerel mutfakları keşfetme konusunda bir sınırlama olmak zorunda değil. Dünyanın neresinde olduğunuza bağlı olarak, vejetaryen veya vegan yemeklerini bulmak, yemek yemeye başlamadan önce ekstra araştırma gerektirebilir.

Happy Cow, bitki bazlı, vejetaryen ve vegan seçenekleri dahil olmak üzere 100'den fazla ülkede uygun restoranları listeler. Ayrıca organik restoranlar için bir filtre içerir.

Ancak uygulama restoranlarla bitmiyor. İşletme listeleri, pansiyonlar, oteller, çiftçi pazarları, yemek arabaları ve mağazaları kapsıyor ve bu da onu bitki bazlı gezginler için gerçekten gidilecek bir kaynak haline getiriyor. Restoranlar, seçeneklerin daraltılmasına yardımcı olmak için yiyecek türüne ve fiyat noktasına göre sıralanabilir.

Kullanıcı topluluğu da çok aktif. Sürekli olarak yeni yerler eklenir, gezginler buldukça ekleme yapar. Yakın zamanda bir şehre gitmiş olsanız bile, Happy Cow akşam yemeğinde deneyebileceğiniz yeni bir yer bulabilir.

3. Spokin - Gıda Alerjilerini Yönetimi

Spokin - Gıda Alerjilerini Yönetimi

Yukarıda bahsedilen uygulamaların çeşitli özelliklerini bir araya getiren Spokin, diyet kısıtlamaları olan gezginler için çok yönlü harika bir uygulamadır.

Spokin ile, uçmak üzere olduğunuz havayolunun genel olarak güvenli olup olmadığını veya belirli isteklerde bulunmanız veya hatta şirket değiştirmeniz gerekip gerekmediğini önceden öğrenebilirsiniz.

Bu kullanışlı özelliğin yanı sıra, Spokin ayrıca alerji ve intoleranslar için ayarlanmış oteller, restoranlar ve tarifler hakkında zengin bilgiye sahiptir. Seyahatleriniz için indirmek üzere yalnızca bir diyet kısıtlama uygulaması seçmeniz gerekiyorsa, bu o olacaktır.

Find Me Gluten Free

Glutensiz yemek yiyenlere gerçekten dostça davranan restoranları standart inceleme sitelerinde ve uygulamalarda bulmak her zaman kolay değildir. Menüde glütensiz seçenekler olsa bile, çapraz kontaminasyon ve bileşen ikamesi özellikle çölyak hastaları için büyük sorunlara neden olabilir.

Find Me Gluten Free, dünyanın dört bir yanındaki glütensiz dostu restoranların, buralarda yemek yiyenlerin incelemelerinin yer aldığı, kalabalık kaynaklı bir listedir.

Ana liste sayfası, mümkün olduğu yerlerde adres, mutfak türü ve kabaca fiyat gösterimi ile birlikte ortalama bir "glüten güvenliği" derecelendirmesini gösterir. Çapraz kontaminasyonu önlemek için özel fritöz gibi özellikler de gösterilmiştir.

Bulunduğunuz yere veya dünyanın başka bir yerine ve yemek türüne göre arama yapabilirsiniz. Daha yerel bir şeyin peşindeyseniz zincir restoranları da filtreleyebilirsiniz.

Nereye gittiğinizden bağımsız olarak Find Me Gluten Free, çölyak hastaları ve glütensiz gezginler için oldukça faydalı bir uygulamadır.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!