Aramalar ve mesajlar üzerinde gizliliğinizi ve denetimi sağlayın. Gelen numarayı telefonunuzun markasına göre nasıl engellersiniz detaylar yazımızda.

Çoğu akıllı telefon, spam aramaları veya istemediğiniz diğer aramaları engellemek için bir numara engelleme seçeneğine sahiptir. Mevcut başka bir seçenek ise kendi numaranızı aradığınız kişinin cihazında görüntülenmesini engellemektir.

Bazen işletim sistemleri bu özelliklerin ayarlarını zorlaştırır. Daha ilerisi, farklı operatörler numaraları engellemek için çeşitli seçenekler sunar, bu nedenle bu özellik her zaman tamamen cihazın işletim sistemine bağlı değildir.

Gelen Telefon Numaralarını Engelleme
Tüm büyük cep telefonu işletim sistemleri telefon numarasını engellemenin bir yolunu sunar.

iOS Telefonlar
Telefonun Son Kullananlar, FaceTime veya Mesajlar'ın içindeki numaraları engelleyebilirsiniz.
Bir alandaki bir numarayı bloke etmek ile üç alanda birden engelliyor. Bunun için her bir alandan:

 1. Telefon numarasının (veya ileti dizisinin) yanında bulunan "i" simgesine dokunun.
 2. Bilgi ekranının altındaki bu Arayan'ı engelle'yi seçin.

Uyarı: Apple iOS, yalnızca son sürüm 7.0 sürümüyle gelen aramaların engellenmesini destekliyor, dolayısıyla önceki bir sürümdeki herhangi bir iOS kullanıcısı, yalnızca telefonunu jailbreak yaparak aramaları engelleyebilir. Bu, numaraları engelleyen bir uygulamayı indirip yüklemek için alternatif Cydia uygulama havuzunu kullanmayı gerektirir. Jailbreaking önerilmez, çünkü garantinizi geçersizleştirecektir. Bunun yerine, daha yeni bir OS sürümüne yükseltmeyi deneyin.

Engellenen numaraları görüntülemek ve yönetmek için:

 1. Ayarlar'a gidin.
 2. Telefon'a dokunun.
 3. Arama Engelleme ve Tanıma'ya dokunun.

Sonra:

 • Bilgilerini görmek için bir telefon numarası seçin ve numarayı eklemeyi veya engellemeyi kaldırmayı seçin.
 • Engellenecek bir kişiyi, engellenen tüm numaraların altına gelip Engelleme Yap'ı seçerek ekleyin. Engelleyeceğiniz kişileri seçebilmeniz için bu kişilerinizi başlatır.

İletileri süzme: İleti listenizi kişi listenizde olmayan kişilerden de filtreleyebilirsiniz.

En az bir iletiyi seçtikten sonra, Bilinmeyen Gönderenler için yeni bir sekme görüntülenir. İletileri almaya devam edersiniz, ancak otomatik olarak görüntülenmez ve herhangi bir bildirim almazsınız.

İletileri filtrelemek için:

 1. Ayarlar'a gidin.
 2. Mesajlar'a dokunun.
 3. Bilinmeyen Gönderenleri Filtreleme'yi açın.

Android Telefonlar

Pek çok üretici, Android işletim sistemini çalıştıran telefonlar ürettiği için, bir numarayı engelleme prosedürü çok farklı olabilir. Hatta,
Android Marshmallow ve daha eski sürümleri bu özelliği doğal olarak sunmuyor. Böyle eski bir sürüm çalıştırıyorsa cihazınız, operatör üzerinden numara engelleme desteklenebilir veya bir uygulamayı kullanarak numarayı engelleyebilirsiniz.

Operatörünüzün telefon engellemeyi destekleyip desteklemediğini görmek için:

 1. Telefon uygulamanızı açın.
 2. Engellemek istediğiniz numarayı seçin.
 3. Çağrı Ayrıntıları'na dokunun
 4. Sağ üstteki Menü'ye dokunun. Operatörünüz engellemeyi destekliyorsa, "Numarayı engelle" veya "Çağrıyı reddet" veya belki de "Kara listeye ekle" gibi bir menü öğeniz olacaktır.

Bir çağrıyı engelleme seçeneği görünmüyorsa, en azından arama engelleme uygulaması kullanmak için:

Google Play Store'u açın ve "arama engelleyicisi" araması yapın. Bazı iyi kabul gören uygulamalar indirebilirsiniz, Call Blocker Free, Mr. Number, True Caller ve Safest Call Blocker gibi. Bazıları ücretsiz ve gömülü reklamlar, bazıları ise reklamsız bir premium sürüm sunmaktadır.

Windows Telefonları
Windows telefonlarda yapılan aramaların engellenmesi sisteme göre değişir.

Windows 8 için:

Windows 8 numaraları engellemek için arama+sms filtresi uygulaması kullanır.

 • Özelliği etkinleştirmek için önce Ayarlar'a gidin ve arama+sms filtresi'ni arayın. Şartları kabul edin ve daha sonra açmak için Aramaları engelle + SMS geçişini tıklayın.
 • Bir numarayı engellemek ve arama geçmişinizi görmek için Telefon uygulamasını açın. Bağlam menüsünü görüntülemek için engellemek istediğiniz numaraya uzun dokunun ve engelleme numarasını seçin.

Windows 10 için:

Windows 10, engellenen çağrıları ve mesajları yönetmenizi sağlayan Block and Filter (Engelle ve Filtrele) uygulamasını kullanır.

Bir aramayı veya mesajı engellemek için Telefon veya Mesajlaşma uygulamasını açın,

 • Engellemek istediğiniz numaraya dokunun ve bağlam menüsünden Engelle'yi seçin.
 • Arama engellemeyi yönetmek için, Ayarlar | Ekstralar | Engelleme ve Filtreleme. Burada, arayan kimliği olmayan aramaları engelleyebilir ve engellenen çağrılarınızı ve mesajlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Kendi Numaranızı Gizli Yapma

Gelen çağrıları çağrı engelleme yoluyla kontrol etmenin yanı sıra, giden çağrının arayanın kimliğini görüntüleyip görüntüleyemeyeceğini de kontrol edebilirsiniz. Bu, çağrı yönergeleri temelinde kalıcı bir veya geçici bir ayar olacak şekilde yapılandırılabilir.

Geçici Numara Gizleme

Cep telefonunuzdaki telefon numarasından önce * 67 tuşlayın. Bu kod, arayan kimliğini devre dışı bırakmak için evrensel bir komuttur.

Örneğin, engellenen bir arama yapmak * 67 555 555 5555'e benzeyecektir (boşluklar olmadan). Alıcı tarafta,
arayan kimliğinde genellikle "özel numara" veya "bilinmiyor" görüntülenir.

Kalıcı Numara Gizleme
Cep telefonu operatörünüz üzerinden numara gizleme isteyiniz. Bu, herhangi bir numarayı aradığınızda telefon numaranızın görünmeyeceği anlamına gelir. Bu kalıcı ve her aramada numranız gizlidir.

Kalıcı olarak numaranızı gizlediğinizde geçici olarak numaranızın görünmesini istiyorsanız, numaradan önce * 82 tuşlayın. Örneğin, bu durumda numaranızın görünmesine izin vermek için * 82 555 555 5555 (boşluklar olmadan) gibi görünmelidir.
Ancak bazı insanların, arayan kimliğini engelleyen telefonlardan gelen aramaları otomatik olarak reddettiğini unutmayın. Bu durumda,
çağrı yapmak için arayan kimliğine izin vermeniz gerekir.

Bir Android Cihazda Numaranızı Gizleme
Çoğu Android telefonu, Telefon ayarları'nda Arayan Kimliği engelleme özelliği sağlar; Telefon uygulaması veya Ayarlar | Uygulama Bilgisi | Telefon.

Marshmallow'dan eski bazı Android sürümleri, Telefon ayarlarınızda Ek Ayarlar seçeneği altında yer alır.

Bir iPhone'da Numaranı Gizle

IOS'ta, telefon engelleme özelliği Telefon ayarları altındadır:

 1. Ayarlar'a gidin | Telefon.
 2. Arayan Kimliği Göster'e basın.
 3. Numaranızı göstermek veya gizlemek için geçiş tuşunu kullanın.
Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 567 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Numara Nasıl Engellenir konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Numara Nasıl Engellenir ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Numara Nasıl Engellenir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "