Ogznet.com
Sanal Arkadaşlık Dolandırıcılığından Nasıl Korunulur? Paylaş:

Sanal Arkadaşlık Dolandırıcılığından Nasıl Korunulur?

Sanal Arkadaşlık Dolandırıcılığından Nasıl Korunulur?

Online arkadaşlık platformları aracılığı ile tanıştığın birinin seni sevdiğini düşündün ve daha sonra bu kişi tarafından dolandırıldın mı? İnternet üzerinden işlenen bilişim suçlarından birisi de, arkadaşlık sitesi dolandırıcılığı veya online arkadaşlık dolandırıcılığı olarak adlandırılan romantizm dolandırıcılığı sayısı artış gösteriyor ve bu diğer türden internet dolandırıcılıklarından daha fazla paraya mal oluyor. Sanal ortamlarda gerçek bir sevgi arıyorsanız, dikkat etmeniz gereken şeyler var.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Online Arkadaşlık Dolandırıcılığının En Yaygın Türü

Hiçbir şey, üzücü bir hikâye kadar inandırıcı olamaz. Özellikle de bu hüzünlü hikâye, senin için mükemmel gibi görünen bir kişi tarafından anlatılıyorsa. Bu yüzden, online arkadaşlık dolandırıcılığı yapan çoğu kişi, yakın zamanda üstesinden geldiği veya gelmeye çalıştığı bir tür sorun içeren hikayeler anlatır. Bazıları yakın bir zamanda boşanmıştır / ayrılmıştır ve psikolojinin bozuk olduğunu söyler, bazısı ise hasta bir yakını ile ilgilenmek zorunda olduğu için borca girdiğini vs anatır. Ancak bunlar muhtemelen gerçek değildir ve sizi etki altına almak için anlatılan hikayelerdir.

Çoğu zaman da bu dolandırıcılar, başka bir ülkede mahsur kaldıklarını ve sizin gibi harika bir insanın mali desteğine ihtiyaç duyduklarını, böylece evlerine dönebilmek için bir bilet satın alabileceklerini söylerler.

Tabii ki, dolandırıcıların ağına düşmeyin demek kolay. Dolandırıcılar, zaaflarınızı bulup, zihninizle nasıl oynayacaklarını iyi bilirler.

Arkadaşlık Sitesi Dolandırıcılığı

1. Aşama: İletişim

Dolandırıcılar, online arkadaşlık siteleri, arkadaşlık uygulamaları ve diğer sosyal medya ağları ile çalınan kredi kartları ve sahte profiller aracılığıyla mağdurlarıyla iletişim kurarlar. İletişim kurduklarında, konuşmayı kısa mesaj veya WhatsApp gibi başka bir platforma taşımayı çabuklaştırırlar. Bazen, siteden ayrıldıklarını veya aboneliklerinin süresinin dolmak üzere olduğunu iddia ederler.

İletişim aşamasında, kötü dilbilgisi, yazım hataları, garip sözcük tercihlerini takip edin ve kişinin konuşma dilindeki anormalliklerine dikkat edin. Bu kişilerin, kendilerini üniversite eğitimi almış gibi gösterip göstermedikleri de önemlidir. Aşırı pürüzsüz konuşmalara dikkat et, özellikle de profil fotoğraflarında gülünç derecede iyi görünüyorlarsa ve siz ve diğer kişi arasında önemli bir yaş farkı varsa dikkatli olun. Örneğin, 50 ya da 60'lı bir erkek iseniz, 20 yaşında bir model size ne kadar yakışıklı olduğunuzu söylüyorsa burada bir yanlışlık vardır. Ayrıca, arkadaşlık sitesinde sadece bir fotoğrafı olan kişilere karşı dikkatli olun, daha sonra kişisel bilgileriniz karşılığında size daha fazla resim göndermeyi teklif edebilirler.

2. Aşama: Güven

Bu aşamada dolandırıcılar, hayat hikayelerini sunarak ve sizinle ilgili bilgileri toplayarak kurbanlarıyla güven inşa etmeye çalışırlar. Bu aşamada, sizi test etmek ve ne kadar istekli olduğunuzu görmek için küçük yardımlar talep edeceklerdir. En kötüsü de, bu aşamada arkadaşlarınız veya aileniz ile iletişim kurmamanız konusunda telkinde bulunurlar, böylece yanlış bir karar vermenizi engelleyecek kişileri devre dışı bırakmaz isterler.

Özellikle yazışmalarınızda, çok uzun ve aşırı ayrıntılı mesajlara dikkat edin. Ayrıca yeni tanıştığınız birinden günlük hoş mesajlar veya hediyeler almak, kırmızı çizginiz olmalıdır. Diğer kırmızı çizgiler, coğrafi olarak başka bir yerde bulunmalarını içerir, dolayısıyla buluşmak imkansızdır ve ne kadar zengin olduklarını gösteren fotoğraflar ve mesajlar (nihayet para istendiğinde gardınızı düşürmeniz için) gönderirler.

3. Aşama: Gerçekleşme / Korunma

İletişim kuruldu, güven geliştirildi ve dolandırıcı için meyveleri toplama zamanı geldi. Bu son aşamada, dolandırıcı, nihayetinde genellikle bir tür acil durum için kurbandan para ister. Bu acil durumlar, tıbbi acil durumlardan fidye için kaçırıldığına, eve dönmek için otobüs veya uçak bileti alması gerektiğinden, bilmeden kara para olaylarına karıştığına kadar her şeyi kapsar. Eğer kurban dolandırıcılara para gönderirse, dolandırıcı daha fazla talep etmenin bir yolunu bulacaktır.

Dolandırıcılık kurbanı bu son aşamaya kadar gelse bile, bir şeylerin farkına varmak için henüz çok geç değildir. Hiç tanımadığınız bir kişi, ne şekilde olursa olsun sizden para isterse, onlara “hayır” deyin ve onlarla iletişimi sonlandırın. İnternette tanıştığınız bir yabancının, sizden para istemesi için iyi bir neden yoktur.

Şüphelendiğiniz durumlarda, bu güvenlik talimatlarını takip edin:

  1. Arkadaşlık sitesinde tanıştığınız kişinin profil fotoğrafının, başka bir yerde kullanılıp kullanılmadığını görmek için, kullanıcının fotoğrafını ve profilini internet arama motorlarını kullanarak araştırın. Bir kişinin fotoğrafına Chrome web tarayıcı sekmesinde sağ tıklayarak "Web'de görüntü ara" menüsünden internette arama yapabilir ve bu fotoğrafın nerelerde kullanıldığını görebilirsiniz.
  2. Ağırdan alın ve bir sürü soru sorun.
  3. Bireyin çok mükemmel bir profile sahip olması veya arkadaşlık konusunda çok aceleci davranması durumunda, genellikle arkadaşlık sitesi veya Facebook gibi sosyal ağları terk etmeniz ve bu kişiyle iletişimi kesmeniz gerekir.
  4. Arkadaşlık sitesinde tanıştığınız kişi, sizi arkadaşlarınızdan veya ailenizden ayırmaya çalışıyorsa, bu kişiden uzak durun.
  5. Daha sonra size şantaj yapmak için kullanılabilecek uygunsuz fotoğraflar veya finansal bilgileri paylaşmayın.
  6. İnternette tanıştığınız bir kişiye asla para göndermeyin.

Ve, eğer bir şey doğru olamayacak kadar iyi görünüyorsa, sorgulayın. Sonuçta, kendinizi korumaya çalışmak doğal bir savunma yöntemidir!

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!