Online Arkadaşlık Dolandırıcılığından Nasıl Korunulur?

Online Arkadaşlık Dolandırıcılığından Nasıl Korunulur?

Seni sevdiğini düşündüğün birileri tarafından para yüzünden dolandırıldınmı. Romantizm dolandırıcılığı yükselişte ve bu diğer türden internet sahtekarlıklarından daha fazla paraya mal oluyor. Sevgi arıyorsanız, dikkat etmeniz gerekenler.

Online Arkadaşlık Dolandırıcılığının En Yaygın Türü

Hiçbir şey, üzücü bir hikâye gibi satmaz, özellikle de bu hüzünlü hikâye senin için mükemmel gibi görünen bir kişiyi canlandırırsa. Bu yüzden, çevrimiçi partnerlik yapan çoğu dolandırıcılık, dolandırıcılığın yakın zamanda üstesinden geldiği veya geçmeye çalıştığı bir tür sorun içeriyor. Bazıları son zamanlarda dul kalmışlar, boşanmışlar.
Hasta bir aile üyesiyle ilgilenmek veya bir zarara uğramak. Ancak çoğu zaman, dolandırıcılar, başka bir ülkede takılıp kaldıklarını ve sizin gibi harika birisinin mali desteğine ihtiyaç duyduklarını, böylece bir bilet satın alabileceklerini söylüyorlar.

Şu anda en popüler dolandırıcılıklardan biri, orduda olduğunu iddia eden birini içeriyor. Dağıtımda olduklarını söylüyorlar, güvenini kazanıyorlar, sonra para istiyorlar, böylece sonunda eve dönebiliyorlar. Çevrimiçi tanışma sitesi Zoosk.com'a göre, platformlarında bildirilen dolandırıcılığın %25'i, insanları ordu mensuplarını taklit ediyordu.

Tabii ki, dolandırıcılığa düşmeyin demek kolay. Dolandırıcılar, zaaflarınızla oynamayı ve zihninizle nasıl oynayacağınızı iyi bilir.

Birinci Aşama: İletişim
Çevrimiçi arkadaşlık siteleri, uygulamalar ve diğer sosyal medya aracılığıyla, dolandırıcılar, çalınan kredi kartları ile ödenen sahte profiller aracılığıyla mağdurlarıyla iletişim kurarlar. İletişim kurduklarında, konuşmayı kısa mesaj veya e-posta gibi başka bir platforma taşımayı çabuklaştırırlar. Bazen, siteden ayrıldıklarını veya aboneliklerinin süresinin dolmak üzere olduğunu iddia ederler.
Bunu yaptıklarından, sırdaşlarını tespit etmek için arkadaşlık yerindeki meraklı gözlerden güveninizi kazanabilirler.

Temas aşamasında, kötü dilbilgisi, zayıf yazım, garip sözcük tercihlerini izleyin ve kişinin İngilizce dilinde iyi bir kavrayışa sahip olmadığını öne süren diğer anomaliler. Bu, profillerinin üniversiteye gittiklerini gösterip göstermediğini izlemek için daha da önemlidir. Aşırı düzlüklere dikkat et, özellikle fotoğraflarında gülünç derecede iyi görünüyorlarsa ve siz ve diğer kişi arasında önemli bir yaş farkı varsa. Örneğin, 50 ya da 60'lı bir erkek iseniz, 20 yaşında bir model size ne kadar yakışıklı olduğunuzu söylüyorsa. Ayrıca, sadece bir fotoğrafı olan herkese karşı dikkatli olun, daha sonra kişisel bilgileriniz karşılığında size daha fazla resim göndermeyi teklif eder.

İkinci Aşama: Tımar
Bu aşamada, dolandırıcılar, hayat hikayelerini sunarak ve sizinle ilgili bilgileri toplayarak kurbanlarıyla güven inşa etmeye çalışıyorlar.
Bu aşamada suları test etmek ve bir mağdurun ne kadar istekli olduğunu görmek için küçük yardımlar talep edeceklerdir. En kötüsü, kurbanı arkadaşlarından ve ailesinden ayırmaya çalışabilirler, böylece kötü bir karar vermelerini engellemezler.

Özellikle yazışmalarınızda çok uzun, aşırı ayrıntılı mesajlara dikkat edin. Ve bilmediğiniz birisine izin vermeyin, arkadaşlarınızın ve ailenizin şüpheli güdülerine sahip olduğuna ikna edin. Karşılaştığınız yeni bir kişiden günlük tatlı mesajlar veya hediyeler göndermek, kırmızı bir çizgidir. Diğer kırmızı çizgiler, coğrafi olarak başka bir yerde bulunmalarını içerir, dolayısıyla buluşmak imkansızdır ve ne kadar zengin olduklarını gösteren fotoğraflar ve mesajlar (nihayet para istendiğinde gardınızı düşürmeniz için).

Üçüncü Aşama: Sting
Bu gerçek anı. İletişim kuruldu, güven geliştirildi ve meyve toplama için olgunlaştı. Bu son aşamada, dolandırıcı, nihayetinde genellikle bir tür acil durumla yardım etmek için kurbandan para ister. Örnekler, tıbbi acil durumlardan fidye kaçırmaya, hızlı kaçış uçak biletlerine, bilmeden para aklama planına çekilmeye kadar her şeyi içerir. Eğer kurban onlara para gönderirse, dolandırıcı daha fazla talep etmenin bir yolunu bulacaktır.

Scammer’in bu noktaya ulaşacak kadar uzun bir süre için düşmesine rağmen, bir şeyin farkına varmak için henüz çok geç değil, garip. Hiç tanışmadığınız bir kişi para isterse, onlara “hayır” deyin ve onlarla iletişimi sonlandırın. İnternette tanıştığınız bir yabancıdan, sizden para istemesi için iyi bir sebep yok.

Şüphe edildiğinde, bu önlemleri Güvenlik talimatlarından takip edin:

  1. Malzemenin başka bir yerde kullanılmış olup olmadığını görmek için, kullanıcının fotoğrafını ve profilini çevrimiçi aramaları kullanarak araştırın.
  2. Yavaş ol ve bir sürü soru sor.
  3. Bireyin çok mükemmel veya hızlı görünmesi durumunda bir arkadaşlık servisi veya Facebook'u “çevrimdışı” olarak bırakmanız istenir.
  4. Birey sizi arkadaşlarınızdan, ailenizden veya isteklerinizden ayırmaya çalışırsa sakının.
  5. Daha sonra sizi zorlamak için kullanılabilecek uygunsuz fotoğraflar veya finansal bilgiler. Kişinin şahsen buluşmayı vaat ettiğini, ancak her zaman neden başaramayacağına dair bir mazeret varsa dikkat edin. Bir kaç aydan sonra kimse ile tanışmamışsanız, her ne sebeple olursa olsun, şüphelenmeniz için iyi bir nedeniniz vardır.
  6. Kişisel olarak bilmediğiniz kişilere asla para göndermeyin.

Ve hatırla, eğer bir şey doğru olamayacak kadar iyi görünüyorsa, sorgula. Kendini korumanın yanlış bir tarafı yok.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 153 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Online Arkadaşlık Dolandırıcılığından Nasıl Korunulur? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Online Arkadaşlık Dolandırıcılığından Nasıl Korunulur? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Online Arkadaşlık Dolandırıcılığından Nasıl Korunulur? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Reklam Ver instagram takipçi satın al