Online Arkadaşlık Uygulamalarında Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz

Online Arkadaşlık Uygulamalarında Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz

Bu makalede, bir dizi popüler arkadaşlık uygulamasında anonim kalmanızı ve gizliliğinizi nasıl koruyacağınızı açıklıyoruz.

Gerçekler gerçekler. Bir arkadaşlık uygulaması veya web sitesinde profiliniz yüzlerce kişi tarafından kolayca görülebilir (eşleşsin ya da olmasın) ve bu insanların hepsinin gerçek olduğuna dair kesinlikle bir garanti yok. Bu nedenle, olası bir eşleşmeden sonra profilinizi olabildiğince anonim olarak tutmak her zaman en iyisidir.

Çevrimiçi Arkadaşlıkta Gizliliğinin Temelleri
Bu makalede sahte ad, sahte profil veya sahte fotoğraflar nasıl oluşturulur, bunu anlatmıyoruz.

Yapabileceğin çevrimiçi arkadaşlık hatalarından biri kim olduğun hakkında yalan söylemektir ve en zorudur. Çevrimiçi randevu gerçek hayattaki sonuçlara sahiptir ve konuştuğunuz kişilerin gerçek sizi tanımasını istersiniz. Bununla birlikte, kişisel güvenliğiniz her zaman önce gelmelidir.

Bunlar klasik güvenlik yönergeleri demeden okumaya devam edin, aşağıdakiler ne olursa olsun herkesin izlemesi gereken üç kuraldır:

  1. Asla bir arkadaşlık sitesinde veya uygulamasında tam adınızı, adresinizi veya telefon numaranızı paylaşmayın.
  2. Uygulama veya web sitesi üzerinden herhangi bir ödeme bilgisi vermeyi reddederek dolandırıcılardan kaçının.
  3. Bir tanışma sitesinde veya uygulamanızda patronunuzun (ya da ebeveynlerinizin) görmesini istemediğiniz fotoğrafları yayınlamayın.

Çevrimiçi Arkadaşlık Gizliliğinin Ötesinde
Esasen, bu makalenin önerdiği şeylerin çoğu bir sorudan kaynaklanmaktadır: “Arkadaşlık profilinizin fotoğraflarına ve biyografisine dayanarak, başka bir kullanıcı tek bir çevrimiçi aramayla ilgili sizden neleri öğrenebilir?”

Güven bana: Facebook’un arama algoritmasına yapılan son güncellemelerden, düşündüğünüzden daha kolay bulunursunuz. Tek yapmanız gereken benzersiz bir ilk isim, mezun olduğun okul adı, tuttuğu spor takımı veya Facebook profilinizi yükseltmek için ortak olan bir arkadaş.

Oradan, tam adınızı öğrenmeleri kolaylaşır. Bu, daha sonra Google'a yazılabilir. Daha sonra tek bir Google Araması ve bu yabancı nerede çalıştığınızı, hayatınızın bir parçasını, diğer sosyal medya profillerini, bulunduğunuz yerdeki favori yerleri veya hatta iletişim bilgilerinizi bilebilir.

Çevrimiçi randevu, oyun bitene kadar bir oyun gibi görünüyor. Güvende olmak her zaman daha iyidir ve anonim çevrimiçi kalmak bunu yapmanın en iyi yoludur.

Tinder ve Bumble'da Anonim Kalma

Tinder ve Bumble inanılmaz popüler kaydırma tabanlı tanışma uygulamaları. Bu uygulamalar genellikle adınızı, yaşınızı ve işinizi Facebook profilinizden alır ve ardından tüm ilgi alanlarınızı (son 10 yılda Facebook'ta sevdiğiniz tüm sayfalar), fotoğraflarınızı ve ortak arkadaşlarınızı birbirine bağlar.
Süper uygun, ama aynı zamanda süper ürpertici. Yardım etmek için neler yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Güvenli:

İşyerinizi / Okulunuzu Kaldırma: Facebook'ta bir kişiyi bulmanın en kolay yolu, ilk isimlerinin bir araştırmasını okullarına ve / veya işyerine göre filtrelemektir. Bu bilgi gerekli değildir, bu yüzden onu herkese açık profilinizden gizleyin.
Bu, küçük şirketlerde çalışan insanlar için iki katına çıkıyor; öğle tatilinde yabancıların seni bulabilmesini istemiyorsan.

Birincil Fotoğrafınızı Değiştirin: Bu uygulamaların ikisi de mevcut Facebook profil fotoğrafınızı otomatik arkadaşlık profil fotoğrafınız olacak şekilde otomatik olarak doldurur. Bu iki fotoğraf aynı olmamalı, çünkü birisinin Facebook'ta direkt seni bulduğunu doğrulamanın en kolay yolu.

Daha güvenli:

Instagram'a Bağlanmayın: Instagram'ınızı profilinize bağlamak harika bir fikir gibi görünüyor. Sonuçta, potansiyel eşleşmelerle kendinizin daha fazla fotoğrafını paylaşmanıza ve yerleşik gerçek bir yaşamı olan gerçek bir insan olduğunuzu garanti etmek. Ama dikkat et. Instagram profiliniz, favori yerleriniz ve etkinlikleriniz hakkında bildiğinizden çok daha fazla bilgi sunar ve sadece kendi fotoğraflarınıza değil, arkadaşlarınız tarafından yapılan fotoğraf ve yorumlara da erişim sağlar.

Sosyal Medya İşleyicilerinizi Yeniden Düşünün: Bir Instagram'ı, Twitter'ı veya WhatsApp kullanıcı adını biyografinize yapıştırmak yaygın bir taktiktir. Ayrıca, bu hesaplarda ne gönderdiğiniz konusunda dikkatli olduğunuz sürece, uygulamadaki kullanıcılarla bağlantı kurmanın iyi bir yolu olabilir. Sosyal medya kullanıcı adınız tam adınızı, soyadınızı veya diğer tanımlayıcı bilgiler, yeniden düşünmek isteyebilirsiniz.

Çok daha güvenli:

Facebook Olmadan Kaydol: Bu uygulamalar Facebook hesabınız üzerinden bağlantı kurmanızı tercih etse de, bunun yerine bir telefon numarası kullanarak kaydolabilirsiniz. Bu, uygulamanın beğenileriniz ve arkadaşlarınızla ilgili önemli bilgileri diğer kullanıcılarla otomatik olarak paylaşmasını engeller. İsminiz de dahil olmak üzere profilinizde gösterilen her şeyin kontrolü daha fazla sizde olur.

Konum Özellikleriyle ilgili Temkinli Olun: Bir yandan, bu uygulamaların olası eşleşmeleri belirli bir coğrafi yarıçapla sınırlaması harikadır. Diğer taraftan, uygulamaya ne sıklıkta girdiğinizi ve uygulamaya nasıl göz attığınız konusunda dikkatli olun, eşleşmeler, herhangi bir anda ne kadar uzakta olduğunuzdan emin olmak için kontrol edilebilir.

Match ve OkCupid'de Anonim Kalma

Match.com ve OkCupid gibi klasik tanışma siteleri, ilgilenip ilgilenmediğinize karar vermeden önce olası karşılaşmalara daha bütünsel bir bakış sunabilir. Bu, birisini tanımak için harikadır (ve reklamlarda çok güzel görünmektedir), ama aynı zamanda, bilginiz olmadan sizin hakkınızda çok şey öğrenmeleri için harika bir yoldur. Bu uygulamalar ve siteler için de güvende kalmak önemlidir. Ama nasıl:

Güvenli:

Anonim Kullanıcı Adı Kullan: Facebook'a bağlanan uygulamaların aksine, bu uygulamada anonim bir kullanıcı adı seçersiniz, akıllıca bir seçim olur. Adınızı, soyadınızı, doğum yılınızı veya diğer tanımlayıcı bilgilerinizi eklemeyin.

İnsanları Korkusuz Şekilde Engelleyin: Bir Facebook profiline veya cep telefonu numarasına bağlanan uygulamalardan bir yararı, potansiyel eşleşmelerin gerçek kişiler olduğunu doğrulamaya yardımcı olmasıdır. Anonim sitelerdeki insanlarla iletişim kurarken çok dikkatli olun ve hafif tüyler ürpertici bir adım atıldığında hemen engelleyin. Denizde çok daha fazla balık var, bu yüzden güvenmediğiniz kişilerin profilindeki bilgiye sınırsız erişmesine izin vermenize gerek yok.

Daha güvenli:

Cevaplarınızla temkinli olun: Potansiyel eşleşmeler için kişiliğiniz hakkında bir fikir vermek iyidir. Bulunduğunuz yere gitmek için en sevdiğiniz yerler, bir parçası olduğunuz ekipler / gruplar hakkında bilgi vermek veya Google'da aramalarda çıkabilecek bir çalışmanızı açıklamak iyi bir fikir değildir.

Fotoğraflarınızla temkinli olun: Kaydırma tabanlı uygulamalara nazaran, eşleşme tarzı uygulamalardaki fotoğraflarınız tam anlamıyla internet'teki herkes tarafından incelenebilir. Herhangi bir fotoğrafta isim etiketi mi giriyorsunuz? Üzerinde soyadınız olan bir forma ne dersin? Bunun gibi herhangi bir ipucu, yabancıların sizin istediğinizden daha fazla şey öğrenmesini sağlayabilir.

Çok daha güvenli:

Özel Modu Etkinleştir: Match'in "özel modu", profilinizin diğer bekarlarla bağlantı kurarken mümkün olduğunca gizlendiğinden emin olmanın en iyi yollarından biridir. Bu ayar, yalnızca ilgilendiğinizi ifade ettiğiniz kişilerin profilinizi görmesini sağlar.

Bir Video Sohbeti Yapmadan Buluşmaya Karar Vermeyin: Bu makalenin gösterdiği gibi, çevrimiçi buluşma sırasında nispeten anonim kalmanın kolay (ve önemli) olması. Fakat maalesef bu her iki şekilde de çalışır ve profillerinin vaat ettiği gibi olmayan biriyle tanışmayı kabul ettiğiniz riskini artırabilir.
Bunu düzeltmenin en kolay yolu? Eşleşmenizin yüzünü görmek ve sesini duymak için önce anonim bir numara (bir dizi harika Google Voice özelliğinden biri) kullanarak video görüşmesi yapın.

Çevrimiçi Arkadaşlıktan Önce Güvenlik!
Tabii ki, bunlar mevcut olan pek çok benzersiz tanışma uygulamasından sadece birkaçı. Bazı arkadaşlık uygulamaları kendilerini daha güvenli bir tanışma deneyimine (Facebook arkadaşlarınızın arkadaşlarıyla eşleştirmenize izin veren Hinge gibi) karşı daha iyi özellikelr sunar. Ancak diğer uygulamalar, Happn gibi kişisel güvenliğiniz için daha da kötü olabilir.
Potansiyel eşleşmenin güvenebileceğin biri olduğunu anlayana kadar anonim kaldığınızdan emin olun.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 284 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Online Arkadaşlık Uygulamalarında Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Online Arkadaşlık Uygulamalarında Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Online Arkadaşlık Uygulamalarında Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "