OSGB Hizmetleri

OSGB Hizmetleri

Ülkemizde bölgesel ve lokal olarak verilen OSGB hizmetleri ile daha sağlıklı, güvenli ve huzurlu çalışma ortamı sağlanıyor. Bu anlamda OSGB hizmetlerinin profesyonel bir şekilde sunuluyor.

OSGB Hizmetleri

Ülkemizde bölgesel ve lokal olarak verilen OSGB hizmetleri ile daha sağlıklı, güvenli ve huzurlu çalışma ortamı sağlanıyor. Bu anlamda OSGB hizmetlerinin profesyonel bir şekilde sunuluyor.

OSGB hizmetleri Ortak Sağlık Güvenlik Birimi hizmetlerinin kısaltması olarak kullanılıyor. Bu birimin en temel amacı ise çalışma ortamlarının dünya standartlarında verimlilik, güven, sağlık ve huzur ortamının sağlanmasına yönelik çalışma ve eğitimleri sunmaktır. Ülkemizde 1 Ocak 2013 uygulamaya konulan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince az tehlikeli sınıfta sayılan işyerleri için 50 ve üzeri, tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerini sınıfında yer alan işletmeler için tek bir çalışan olsa bile firmaların OGSB hizmetleri sunan firmalarla anlaşma orunluluğu bulunuyor. Bu sayede her işletmenin bir iş yeri uzmanı ve iş yeri hekimine sahip olmuş oluyor.

Bununla birlikte kamu kurumları ve az tehlikeli sınıfta yer alıp 50 çalışandan az personeli bulunan işletmeler OSGB hizmetleri bünyesinde İSG katip ama zorunluluğu olmaksızın çalışanlarına İSG eğitimleri, acil durum tatbikatları, sağlık kontrolleri ile tüm İSG dokümantasyonlarını yaptırma zorunlulukları bulunuyor. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından yetkilendirilmiş OSGB firmalarım arasında kriterlerinize en uygun firmaların tercihi oldukça önemli olarak görülüyor.

OSGB Hizmetleri Nelerdir?

Yasal çerçeve doğrultusunda işletmelerin anlaştıkları OSGB firmalarından aldıkları OSGB hizmetleri ise şu şekildedir;

  • İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ve uzmanlık faaliyetleri,
  • Sosyal Güvenlik Danışmanlık hizmetleri,
  • İlkyardım Eğitim faaliyetleri,
  • Yangın Eğitimi faaliyetleri,
  • Hijyen Eğitim çalışmaları,
  • Kalite yönetimi sistemleri eğitimi, danışmanlığı ve belgelendirmesi hizmetleri,
  • Bordrolama Danışmanlığı hizmeti,
  • Taşeron İlişkileri Yönetimi alanlarında OSGB hizmetleri sunuluyor.

OSGB Hizmetleri Sunan Firmaların Seçimi

Yasalarca OSGB hizmetleri sunan firmalar ile çalışma zorunluluğu sonucunda bu firmaların seçimi oldukça önemli bir hale geliyor. Çünkü yasal mevzuatlara uygun, tecrübeli ve kaliteli hizmet sunan firmalar iş yerinin güvenliğini, verimini ve gelişimini son derece pozitif bir şekilde etkileyip herhangi olası cezaların önüne geçiyor.

Fakat yetersiz OSGB hizmetleri sunan firmalar ise hem iş yeri hem de çalışanların hayatının riske atarken yasal mevzuatlara göre hareket edilmediğinden dolayı şirketlerin çok büyük para cezaları almalarına nende oluyor. Bu sebeple sektörde deneyimli ve alanında uzman işyeri uzmanı ve iş hekimlerini bünyesinde bulunduran, vizyon sahibi, yeterli çalışan sayısına sahip ve sektörde kaliteli hizmetleri ile fark yaratan OSGB hizmetleri sunan firmalar tercih edilmelidir.

Daha detaylı bilgi için veya bir uzmandan ücretsiz bilgi almak için şu siteyi incelemenizi öneriyoruz : https://www.bizimosgb.com

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile