Otomobillerde Otomatik Frenleme Sistemi Artık Zorunlu Olacak

Otomobillerde Otomatik Frenleme Sistemi Artık Zorunlu Olacak

/ / Okuma süresi: 3 dk, 22 sn / Yorum (0)
A A A

40 ülke, 2020'den itibaren otomobillerin otomatik frenleme teknolojisine sahip olmasını zorunlu kıldı.

 • Japonya ve Avrupa Birliği öncülüğünde kırk ülke (ABD veya Çin dahil değil) otomatik fren sistemleriyle donatılacak yeni araçlar ve hafif ticari araçlar üretmeyi kabul etti.
 • Düzenleme 2020'den önce yürürlüğe girebilir.
 • Yönetmelik, satılan tüm araçların, bir yaya veya nesnenin ne kadar yakın olabileceğini izleyen sensörlerin kullandığı teknolojiyle donatılmasını gerektirecektir.

Japonya ve Avrupa Birliği liderliğindeki kırk ülke (ABD ve Çin dahil değil) gelecek yıl en kısa sürede başlayan otomatik fren sistemleriyle donatılacak yeni otomobiller ve hafif ticari araçlara ihtiyaç duyulduğunu kabul etti.

Yönetmelik, satılan tüm araçların, bir yaya veya nesnenin ne kadar yakın olabileceğini izleyen sensörlerin kullandığı teknolojiyle donatılmasını gerektirecektir. Bir çarpışma ihtimali yakın sayılırsa ve sürücü bu zaman içinde yanıt verecek şekilde görünmüyorsa, sistem frenleri otomatik olarak tetikleyebilir.

Bu önlem "düşük hızlarda" araçlar için uygulanacaktır: saatte 60 kilometre (42 mil) veya daha az ve yalnızca imza sahibi ülke pazarlarında satılan yeni otomobilleri etkiler - araç sahiplerinin araçlarını ve kamyonlarını bu konuda modifiye etmeleri gerekmeyecektir.

Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Hindistan, yeni düzenlemeleri kabul eden BM forumunun üyeleridir. Ancak, müzakerelerde yer almadılar, çünkü otomotiv endüstrisi söz konusu olduğunda ulusal düzenlemelerinin BM kurallarına göre öncelikli olmasını sağlamak istiyorlar.

2016 yılında, 20 otomobil üreticisi ABD hükümeti ile 2022 Eylül ayına kadar tüm yeni araçlara otomatik acil durum frenlemesi koymak üzere bir anlaşmaya vardı, ancak uyum isteğe bağlı. 2017'den itibaren en son güvenlik teknolojisi raporunda, Amerika Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, 20 otomobil üreticisinden dördünün - Tesla, Mercedes-Benz, Toyota ve Volvo - modellerinin yarısından fazlasında otomatik frenleme standardı uyguladığını belirtti.

Sigorta endüstrisinden gelen veriler, 2019 ABD modellerinin yüzde 28'inin standart otomatik acil durum frenlemesine sahip olduğunu göstermektedir.

2018'de 4 milyon otomobil ve hafif ticari aracın satıldığı Japonya'da bir sonraki yıl yürürlüğe girmeye başlayacak. Avrupa Birliği’nin ve en yakın komşularından bazılarının 2022’de takip etmesi bekleniyor.

UNECE, anlaşmayı kabul eden ülkelerin, özellikle yaya, scooter, bisiklet ve diğer yakınlardaki engellerin bolca olduğu kentsel ortamlarda, karayolu kazalarıyla mücadelede daha proaktif olmak istediklerini belirtti. Ajans, 2016 yılında AB'de 9.500'den fazla karayolu kazasının ölümlü olduğuna dikkat çekti ve AB Komisyonu, fren sistemlerinin blokta yılda 1.000'den fazla hayat kurtarmaya yardımcı olabileceğini tahmin ediyor.

Düzenlemelerin insanlar üzerinde yapay zeka önceliği vermeye yönelik bir adım olarak görülebileceğine dikkat çeken taslaklar, kararlarında açık bir dilde belirlendi: Bir sürücü, bir "direksiyon" gibi herhangi bir zamanda bu otomatik fren sistemlerini kontrol altına alabilir ve geçersiz kılabilir."

UNECE, yeni kuralların, özellikle yüksek hızlı otoyol koşullarında güvenlik için, kamyonlar ve otobüsler için fren sistemi üzerindeki mevcut BM kurallarına dayandığını belirtti.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 79 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Otomobillerde Otomatik Frenleme Sistemi Artık Zorunlu Olacak konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Otomobillerde Otomatik Frenleme Sistemi Artık Zorunlu Olacak ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Otomobillerde Otomatik Frenleme Sistemi Artık Zorunlu Olacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.