Ogznet.com
Oturma Odası ve Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır? Paylaş:

Oturma Odası ve Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Oturma Odası ve Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Salon ve oturma odası evinizde en çok zaman geçirdiğiniz alanların başında gelmektedir. Zaman zaman dinlendiğiniz, zaman zaman eğlendiğiniz ve hatta misafirlerinizi ağırladığınız bu alanların dekorasyonuna ve bu alanlarda ihtiyacınız olan mobilyalara karar veremiyorsanız Mobilya Sözlük yardımınıza koşuyor! Mobilya modellerinden koltuk takımlarına, tv ünitelerinden sehpalara, kitaplıklardan yemek masalarına kadar tüm ürünlerin detaylı incelemelerini ve salonunuzun dekorasyonuna şıklık katacak en iyi mobilya önerilerini Mobilya Sözlük’te bulabilirsiniz! Ayrıca Ikea, Vivense ve Tekzen gibi markaların salonunuzun dekorasyonunda kullanabileceğiniz ürünlerine de Mobilya Sözlük üzerinden ulaşabilir, salonunuzun dekorasyonunu kolayca tamamlayabilirsiniz.

Doğru Koltuk Takımı Seçimi Önemli
House photo created by vanitjan - www.freepik.com

Doğru Koltuk Takımı Seçimi Önemli

Oturma odası ve salonlarınız için en önemli mobilyaların başında koltuk takımları geliyor. Koltuk takımınıza karar verirken salonunuzun ve oturma odanızın büyüklüğüne ve mimari olarak şekline dikkat etmeniz gerekiyor. Bu nedenle salonunuzu dekore etmeden önce büyüklüğünü ve şeklini göz önünde bulundurarak köşe koltuk, kanepe ve berjer gibi seçeneklerden hangisinin sizin için daha uygun olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Ayrıca salon dekorasyonu için koltuk takımınızı seçerken dikkat etmeniz gereken diğer faktörler ise konfor, rahatlık ve şıklık. Bolca zaman geçireceğiniz ve misafirlerinizi ağırlayacağınız bu alanlarda koltuk takımınızın kumaşına, rengine ve yumuşaklığına da dikkat etmenizi öneriyoruz.

TV Üniteniz Tarzınızı Yansıtır

Salonunuzun dekorasyonuna karar verirken dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli nokta ise televizyon ünitesini konumlandıracağınız alana gün içerisinde güneş ışığının gelmemesidir. Aksi durumlarda güneş ışı televizyonunuzdan yansıyarak televizyon keyfinizin yarım kalmasına neden olacaktır. Bu nedenle önce televizyonunuzu konumlandıracağınız alanı belirlemeli daha sonra ise bu alana uygun büyüklükte televizyon ünitesini satın almalısınız.

Televizyon ünitelerinin sehpalı televizyon ünitesi ve çekmeceli televizyon ünitesi gibi farklı modelleri de bulunmaktadır. Ayrıca televizyon üniteleri yapı malzemelerine göre de farklı şekillerde dayanıklık ve sağlamlık göstermektedir.

Televizyon ünitenizde modern bir görünüm elde etmek istiyorsanız beyaz rengi, daha sade ve retro görünüm elde etmek istiyorsanız kahverengi ve ceviz renklerini tercih edebilirsiniz. Tv üniteleri odanızda oldukça büyük bir alan kaplayacağı için dekorasyonunuzun tarzını yansıtacak en önemli parçalardan biri olacağını unutmayın.

Sehpa Seçiminde İşlevsellik Önemli
Design psd created by alexandercho - www.freepik.com

Sehpa Seçiminde İşlevsellik Önemli

Salonunuzda ya da oturma odanızda kullanacağınız sehpa modellerine ise kesinlikle kullanım amacınıza göre karar vermenizi öneriyoruz. Örneğin salonunuza koymayı düşündüğünüz orta sehpayı görünüm için tercih ediyorsanız rengine ve formuna, misafirlerinizi ağırlarken yemek yemek için kullanacaksanız dayanıklılığına ve konforuna, depolama alanı için tercih ediyorsanız genişliğine ve fonksiyonlarına dikkat etmelisiniz.

Aynı şekilde bu alanlarda kullanacağınız zigon sehpalara da kullanım amacınıza göre karar vermelisiniz. Yemeğinizi ya da çayınızı koyabileceğiniz bir alana ihtiyacınız varsa ahşap zigon sehpaları tercih ederken evinize şıklık katacak mobilyalar arıyorsanız gümüş ve cam yüzeyli parlak zigon sehpaları tercih edebilirsiniz.

Yemek Masası Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Salonunuzda ya da oturma odanızda kullanacağınız, aileniz ya da misafirlerinizle yemek yiyerek keyifli vakitler geçireceğiniz yemek masasına karar verirken dikkat etmeniz gereken ilk unsur yemek masasının boyutudur. Yine koltuk takımlarında ve diğer salon mobilyalarında olduğu gibi öncelikle yemek masasını konumlandıracağınızı alanı belirlemeli ve daha sonra satın alacağınız masanın büyüklüğüne karar vermelisiniz.

Bunun yanı sıra yemek yemek masasının hangi malzemeden üretildiğini de göz önünde bulundurmalısınız. Cam, ahşap, mermer ve melamin gibi malzemelerden üretilen yemek masaları çok fazla tercih edilirken hepsinin farklı özellikleri de bulunmaktadır. Örneğin çizilmelere karşı dayanıklı bir yemek masası arıyorsanız ahşap yemek masalarını tercih edebilirsiniz. Ya da şıklığa önem veriyorsanız yüzeyi parlak mermer ya da cam yemek masaları sizler için daha uygun olabilir.

Ayrıca yemek masası seçerken salonunuzda bulunan diğer mobilyaların hangi malzemeden üretildiğini de göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz. Aynı malzemelerden üretilen mobilyalar mükemmel bir uyum içinde salonunuzun ya da oturma odanızın dekorasyonuna şıklık katabilir!

Tüm bu bahsedilen koltuk takımı, televizyon ünitesi, sehpa modelleri, yemek masaları ve daha yüzlerce mobilya modelini Mobilya Sözlük’te bulabilir, bu ürünler hakkında bilgi sahibi olabilir ve en popüler markaların oturma odası ve salon dekorasyonu ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!