Ogznet.com
Ogznet.com
Image from Youtube

Oyun Kumandalarını Android Cihazlara Bağlama

Mobil oyunlarda dokunmatik kontroller her zaman mükemmel değildir. Belki kötü uygulanmışlardır, ya da cihazınız çoklu dokunmayı desteklemiyordur. Bu konuda endişelenmek yerine neden cihazınıza bir oyun kumandası bağlamayı düşünmüyorsunuz?

Birçok oyun kumandasını, Android'e USB veya Bluetooth ile bağlayabilirsiniz. Peki mobil oyun deneyiminizi geliştirmek için herhangi bir oyun kumandasını Android cihazınıza nasıl bağlayacağınız.

USB veya Bluetooth Üzerinden Android Oyunlarını Kontrol Edin

Android'de oyunlar için bir kontrolör kullanırsanız size önemli ölçüde destek sağlar. Telefonunuzda Fortnite oynuyorsanız, hatta Minecraft gibi daha yavaş tempolu bir oyun varsa, bir denetleyici dokunmatik kontrollere göre daha fazla denge sağlar.

Genel olarak, bir kumandayı bir USB kablosu veya Bluetooth kullanarak bağlarsınız. Bir oyun kumandasını Android telefonunuza bağlamak için beş genel seçeneğiniz vardır:

 • Standart usb kumandası
 • Standart Bluetooth kumandası
 • Xbox One kumandası
 • PS4 kumandası
 • Nintendo Switch Joy-Con

Güncel olmayan uygulamalar ve Android'in Bluetooth desteğindeki değişiklikler nedeniyle eski konsol denetleyicilerinin (Xbox 360 denetleyicisi gibi) atlandığımızı unutmayın.

Bu denetleyici yöntemlerinin her birinin nasıl ayarlanacağını ve Android'de nasıl kullanılacağını inceleyelim.

Android'e bir USB Oyun Kumandası bağlayın
Herhangi bir USB bağlantılı oyun kumandası ile Android'de oyun oynamaya başlamak istiyorsanız, bir USB-OTG kablosuna ihtiyacınız olacaktır. Bu, standart bir USB konektörünü telefonunuza veya tabletinize sığacak şekilde uyarlayan özel bir donanım kilididir.

Ancak, OTG-USB kablosu bundan daha fazlasını yapar, hatta her tür USB aygıtını ve sürücüsünü Android'e bağlamanıza izin verir.

Önce bir USB-OTG kablosu satın almanız gerekir. Telefonunuzun bağlantı tipine göre bir USB-C veya mikro-USB konektörü seçebilirsiniz.

USB-OTG dongle'ı Android telefonunuza bağlayın, ardından USB oyun kumandasını buna bağlayın. Denetleyici desteğine sahip oyunlar cihazı algılar ve oynamaya hazır olursunuz. Tek ihtiyacın olan bu.

Android'e Standart bir Bluetooth Oyun Kumandası Bağlayın

Genel bir Bluetooth oyun kumandanız varsa, Android cihazınızla büyük ihtimalle çalışır. Tabii ki herhangi bir dongle ihtiyacınız olmayacak olsa da, bir USB denetleyicisini bağlamak kadar basit.

Ayarlar> Bağlı cihazlar> Bağlantı tercihleri> Bluetooth> Yeni cihaz bağla, daha sonra özel talimatları izleyin. Özel bir Bluetooth düğmesine bakın veya doğru düğme kombinasyonu için el kitabına bakın.

Telefonunuz denetleyiciyi algılamalıdır; bağlantı kurmak için adına dokunun. USB'de olduğu gibi, denetleyicileri kullanabilen oyunlar oyuna başladığınızda bunları algılar. Diğer oyunlar denetleyicileri destekleyebilir, ancak Google Play'den ek yazılım gerektirir.

Xbox One Oyun Kumandası Android'e Bağlayın

Eğer bir Xbox One oyun kumandanız varsa, Android oyunlarını kontrol etmek için harika bir yönteminiz var. Ancak bir tane Android cihazınıza bağlamak ne kadar basit?

Xbox One denetleyicisini Windows PC'nize bağlamaya benzer şekilde, daha yeni bir model denetleyicisine sahip herhangi bir ek donanıma ihtiyacınız yoktur. Tipik bir Android cihazının Bluetooth desteği, kontrol cihazını telefonunuza veya tabletinize (veya Android TV'ye) bağlamak için tek ihtiyacınız olan şeydir.

Başlamadan önce, kontrol cihazının tamamen şarj olduğundan ve Xbox One'ınızı çıkardığınızdan emin olun. Bunu yapmazsanız, kontrol cihazı eşleştirilmiş olarak kalır, bu da Android cihazınızla eşleştiremeyeceğiniz anlamına gelir.

Önceki bölümde anlatıldığı gibi Android'i keşfedilebilir moda koyarak başlayın. Ardından, Xbox One denetleyicisindeki Sync düğmesini basılı tutun. Telefonunuzdaki kontrol cihazını seçin ve eşleştirme talimatlarını izleyin.

Bunun yalnızca Bluetooth kullanan daha yeni Xbox One denetleyicileriyle çalışacağını unutmayın. Xbox One ilk çıktığında piyasaya sürülen orijinal modeller, Android'in desteklemediği RF'yi kullanıyor.

Denetleyiciniz kablosuz olarak bağlanmıyorsa, bunun yerine USB OTG'yi kullanabilirsiniz. Bu, eski bir kablolu Xbox 360 denetleyicisini bağlamak istiyorsanız da geçerlidir. Çoğu Android cihazla çalışmalıdır, ancak kullanırken Guide düğmesinin yanıp sönebileceğini unutmayın.

PS4 Oyun Kumandası Android'e Bağlayın

Sony, kumandalarında Bluetooth'u yıllarca kullandı, bu da bir PlayStation 4 gamepad ile Android oyunları oynamanızı kolaylaştırıyor.

Android cihazınızı bulunabilir duruma getirin, ardından PlayStation ve Share düğmelerini aynı anda tutarak denetleyiciyi senkronize edin. Denetleyici ışığı yanıp söndüğünde, Android cihazınızda listelenen bir Kablosuz Denetleyici girişini görmelisiniz.

Eşleştirmeyi tamamlamak için bunu seçin. PS4 denetleyicisindeki sabit mavi ışık, başarıyla bağlandığını gösterir.

Şaşırtıcı bir şekilde, bir Nintendo Switch denetleyicisini Android'inize bağlamakta mümkün.

Nintendo Switch Joy-Con ile Android Oyunlarını Oyna

Joy-Con Grip'e bağlı her iki Joy-Con'ı bu şekilde senkronize etmek için, telefonunuzla uyumlu bir kablosuz adaptöre ve USB-OTG dongle'a ihtiyacınız olacaktır.

Her zaman olduğu gibi, denetleyici desteğine sahip oyunlar bu duruma cevap vermeyenlerden daha iyi yanıt verecek. Nintendo Switch Joy-Con denetleyicileri ile Android'i kontrol etme hakkında daha fazla bilgi edinmek için beraberindeki videoyu izleyin.

En İyi Android Oyun Kumandası Hangisidir?
Bu kontrol cihazlarından herhangi birini çeşitli derecelerde başarı ile Android telefonunuza veya tabletinize bağlayabilirsiniz. Bağlanmak genellikle kolay olmakla birlikte, bazı oyunlar yalnızca bir denetleyiciyle düzgün çalışmıyor.

Bununla birlikte, Xbox One, PS4 ve Nintendo Switch kontrolörlerinin kalitesine rağmen, özellikle mobil oyunlar için tasarlanmış bir cihaz uzun vadeli olarak daha iyi çalışabilir. Durum ne olursa olsun, oynadığınız oyunlar konsol denetleyicilerini destekliyorsa, kullanabilirsiniz

Yorumlar (2)

 • avatar
  Eren Demir

  Webteknodan kopyalamışsınız 0 emek >:(

  • avatar
   Ogz

   Bu içeriği webtekno dan almadığımı garanti edebilirim, ayrıca aynı mantıkla bu içeriği webtekno nun da çok emek harcayarak siteye ekledigini de düşünmüyorum. Bu içeriğin gerçek kaynağı https://www.makeuseof.com/tag/how-to-connect-a-game-controller-to-android-for-console-like-gameplay-si/ burasıdır. Bu ve diğer sitelerde yer alan çoğu içerikte bu tip yabancı sitelerden derlenmiştir.

Yorum Yaz