Ogznet.com
Panik Atak ve Koah Ataklarında Nefes Kullanımı Paylaş:

Panik Atak ve Koah Ataklarında Nefes Kullanımı

Panik Atak ve Koah Ataklarında Nefes Kullanımı

Panik Atak ve Koah: Bu ipuçlarıyla daha kolay nefes alın.

KOAH, yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyebilecek yüksek düzeyde endişe ile ilişkilidir. Panik ataklar, çeşitli fiziksel semptomların eşlik ettiği ani yoğun korku olaylarıdır. Pek çok insan panik atak geçirirken, KOAH’lı insanlar buna özellikle yatkın görünmektedir. Endişe arttıkça şiddetli nefes darlığına neden olabilir. Panik Atak ve Koah ataklarında, aşağıda yer alan ipuçlarıyla daha kolay nefes alın.

Panik atak belirtileri şunlardır:

 • Terlemek
 • Kalp çarpıntısı
 • Titreme veya sarsıntı
 • Şiddetli nefes darlığı veya boğulma hissi
 • Göğüs ağrısı, gerginlik veya rahatsızlık
 • Ölüm korkusu
 • Baş dönmesi
 • Eklemlerde uyuşma ve karıncalanma
 • Ani ateş basması
 • Titreme

Aşağıda, panik atağın gelmekte olduğunu hissettiğinizde, size iyi gelecek bazı yöntemler bulunmaktadır.

1. Nefes egzersizleri

Genellikle "nefesinizin kesilmesi" olarak tanımlanan panik atak, aşırı titremeye veya boğuluyor gibi hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle panik atağın geldiğini anladığınız an son derece önemlidir, nefes alıp vermeye odaklanmalısınız. Panik atak sırasında nefesinizi kontrol edebiliyorsanız, genellikle nispeten kısa bir sürede bu sorunu çözebilirsiniz. Aşağıdaki teknikle başlayın:

 • Omuzlarınızı gevşetirken, burnunuzdan yavaş ve derin bir şekilde nefes alınız. Nefes alırken, karnınız dışa doğru genişlemeli ve göğsünüzde çok az genişleme hissetmelisiniz. Bu, diyaframatik solunum olarak bilinir.
 • Çenenizi rahat tutarken, bir mumu üfleme gibi dudaklarınızı büzün. Kıvrılmış dudaklarla, ağzınızdan yavaşça nefes alın. Buna dudak dolgunluğu denir.
 • Sakinleşene kadar bu nefes egzersizini tekrarlayın.

Solunumunuzu daha iyi kontrol edebilmek için, düzenli olarak solunum egzersizleri yapın.

2. İlaç almak

İlaç, panik atak bozukluklarının ve panik atakların tedavisinde son derece etkili olabilir. KOAH'da, antidepresanlar bazen kaygı önleyici ilaçlar yerine tercih edilir, ancak sizin için en uygun ilacın hangisi olduğuna doktorunuz karar vermelidir.

Panik atak sırasında nefes darlığı kötüleşiyor olsa da, kalp atışını artıran ve kaygıyı yoğunlaştırabilecek bronkodilatörlerin (nefes açıcı) hemen kullanımı önerilmez. Bunun yerine, yukarıda belirtildiği gibi yavaş ve derin nefes almayı deneyin.

3. Farkındalık Meditasyonu Uygulaması

Araştırma, farkındalık meditasyonunun (zihninizi günümüze odaklamaya çalışan bir uygulama) anksiyete bozukluklarını tedavi etmenin yanı sıra stresi hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

4. Gevşeme Teknikleriyle Stres Giderme

Gevşeme, endişe düzeylerini azaltmanın ve panik atakları önlemenin önemli bir parçasıdır. Bazı durumlarda, gevşeme teknikleri uygulamak, başlamış olan panik atakları yönetmenize yardımcı olabilir. Kendinize nazik davranın ve özellikle stresli dönemlerde kendi kendine bakım önceliklendirme konusunda kötü hissetmeyin.

5. Sakin Olmanın Yolunu Görselleştirin

Görselleştirme, gevşemenize yardımcı olmak için hayal gücünüzü kullanmanızı sağlayan güçlü bir tekniktir. Görselleştirme, tam anlamıyla panik atak geçirme endişesine ve korkusuna odaklanmanızı önler. Zihninizi, paniklemenize neden olabilecekler yerine, sakin, huzurlu görüntülere odaklayabilirsiniz.

6. Bilişsel Davranışçı Terapiyi Deneyin

Panik ataklar, rahatsız edici fiziksel hisler (nefes darlığı, artmış kalp hızı) katastrofik olarak yanlış yorumlandığında KOAH'da ortaya çıkar. Bu, bu semptomların yaşamı tehdit etmediğini ve bunların üstesinden gelme kabiliyetine sahip olduğunuzu bilmek yerine, bu durumlardan hayatta kalamayacağınıza inandığınız anlamına gelir. Bir terapistle çalışmak ve bir tür konuşma temelli terapi olan Bilişsel Davranışçı Terapi denemek, endişe semptomlarının ve panik atakların tedavisinde yardımcı olabilir.

7. Olumsuz Düşüncelerinizi Durdurun

Düşünmeyi bırakma, olumsuz düşüncelerinizi bilinçli bir şekilde durdurarak onları daha gerçekçi ve pozitif olanlarla değiştirmeyi içeren bilişsel bir davranışsal terapi tekniğidir.

8. Destek Gruplarına Bakın

Destek grupları, KOAH ve panik atakları yönetmenin yararlı bir parçası olabilir, çünkü yalnız olmadığınızı size bildirirler. Ayrıca, endişe, panik ve KOAH ile başa çıkmanın yeni yollarını bulmanıza da yardımcı olabilirler.

9. Günlük Uygulama

İyi olmak istediğiniz her şey gibi, pratik yapmak da iyidir. Yukarıda belirtilen tekniklerden en iyi şekilde yararlanmak için, bunları düzenli olarak uygulayın ve panik atakların ortasında, olanları ve nasıl yapılacağını hatırlamayı beklemeyin. Bu teknikleri günde birkaç kez uygulamak, her gün, yani en çok ihtiyaç duyduğunuzda panik atak sırasında kolayca hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!