Banka hesabını en son ne zaman kontrol ettin? Eğer sende diğer pek çok kişi ve bir çalışmada açıkladığı gibiyseniz, mevduatı kontrol etmek için büyük olasılıkla banka hesabınızı sıklıkla kontrol ediyorsunuz. Ve düşük bir denge bekliyor olsaydın, hiç de görmek istemezdin.

MarketWatch'un açıkladığı gibi, bulgular, “Devekuşu” etkisi ile ilgili önceki araştırmaları desteklemektedir - davranışçıların, devekuşlarının tehlikede kaçmak için kumda kafalarını gizledikleri mitine dayanarak yatırımcıların olumsuz bilgiyi önleyeceğini öne süren davranışsal bir ekonomi kavramı. “Bireyler giriş yapıyor çünkü banka hesaplarında para görmeyi seviyorlar" diye yazıyor araştırmacılar.

Raporda, tüketicilerin ödeme günlerinde mali hesaplarına giriş yapma olasılıklarının daha yüksek olduğu ve kontrol etme olasılığının daha fazla para olması durumunda artacağını düşünüyor.

Ve bu birçok nedenden dolayı sorunlu, potansiyel para problemlerinizi görmezden gelmenin en önemli yolu - başınızı kuma gömmek - onları ortadan kaldırmaz. Bunun yerine, onları aşırı harcama ücretlerini veya gerekli minimumun altında bir dengeyi birleştirerek daha da şiddetlendirebilirsiniz.

Ama devekuşu, hayatınızı etkileyen başka yollar da var. Örneğin, kişisel finans bloglarında ortak bir ipucu, harcama alışkanlıklarınız ve neleri kesebileceğiniz konusunda kendinize tamamen dürüst olmaktır. Tipik bir öneri, en son banka ekstrenizin üzerinden geçerek gereksiz harcamalara dikkat çeker ve daha sonra bu gibi şeylerin veya bu mağazalarda para harcamanın durdurulması için bir çalışma yaparsınız. Ama aslında bunu ne sıklıkla yapıyoruz ve neden bundan kaçınıyoruz? Sadece bilmek istemiyoruz.

Ve banka hesabımızda ekstra harcamaları karşılamak için büyülü bir şekilde daha fazla para ortaya çıksa harika olurken, gerçek şu ki, bu olmaz. Daha fazla para istiyorsak, kendimize karşı dürüst olmalıyız ve aslında fedakârlık yapmalıyız.
Ve bu, alışkanlıklarımıza kafa kafaya değil, kendimize hitap etmek anlamına gelir. Devekuşu olmayı göze alamazsın.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 265 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Para Harcama ve İnsan Psikolojisi konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Para Harcama ve İnsan Psikolojisi ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Para Harcama ve İnsan Psikolojisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "