Para söz konusu olduğunda, duygularınızın sizin için en iyiyi almasına izin vermeyecektir: genel sıkıntı, kötü bir ruh halindeyken paranızın üstesinden gelemeyeceğiniz bir noktaya gelmek ya da sürekli bağlı olmayan bir sevgiye para vermek.

Fakat duygularınızı işe karıştırmak doğru koşullarda maliyetlerinize bir faydası olabilir. İşte nedeni bu.

Bir şey hakkında duygusal olduğunuzda, bu sizin için önemli olduğu anlamına gelir. Ve araştırma, teorik olarak daha iyi bildiğimiz zaman bile, duygularımıza dayanarak karar verme eğiliminde olduğumuzu göstermektedir. Öyleyse neden bunu kullanmıyorsun? Keyfi hedeflere ve başarı ölçütlerine odaklanmak yerine, sizin için en önemli olanı düşünün ve bunu finans kursunuzun grafiğini çizmek için kullanın.

Ve Sketch Guy, Carl Richards'ın, 2013'te New York Times'da yazdığı gibi, bazen de zor numaralar sizin için en önemli olanı desteklemiyor. Örneğin, emeklilik için daha fazla para ayırmak ve vergi faturanızı eşzamanlı olarak düşürmek, kâğıt üzerindeki en ihtiyatlı hareket olabilir, ancak diğer hedeflerinizi hesaba katmaz. Bir ev satın almak (kesinlikle “en iyi” yatırım) ya da hayalinizdeki tatili almak gibi.

Küçük bir işe başlamak ister misin? Özellikle bu amaç için ayrı bir tasarruf hesabı açın ve şirketinizin ismini verin. Bunu görmek ve işinizi görselleştirmek kesinlikle bir Excel sayfasındaki bir hedefi girmekten daha ilham verici olacaktır.

“Hatalı olduğumuz en büyük nedenlerden biri, gerçekleri düşünmek yerine yalnızca duyguya tepki vermemiz. Ama bunun tersi de doğrudur, ” diye yazıyor Richards. “Sadece gerçekleri düşündüğümüzde ve duygularımızı anlamaya zaman ayırmadığımız zaman, pişmanlık yaratabilir ve davranışlarınızı zorlaştırabilir.”

Richards'ın yazdığı gibi, yalnızca gerçekleri hesaba kattığımızda, seçimlerimiz hakkında nasıl hisseteceğimizi düşünmüyoruz - kararlarımızı hem maddi hem de duygusal olarak düşünmeliyiz. Her ay maaşınızın yüzde X'ini ayırmak istemezsiniz, çünkü duygusal iyiliğinizin pahasına “yapmak istediğiniz şey budur”.
Açıkçası, tasarruf etmeli, aynı zamanda fırsat maliyetini duygusal ve finansal açıdan değerlendirmelisiniz.

Bir parça kağıtta figürlerden daha çok yaşam var.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 241 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Para ve Duygusallık Arasındaki Denge konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Para ve Duygusallık Arasındaki Denge ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Para ve Duygusallık Arasındaki Denge ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "