Ogznet.com
Parlayan Nesneler Sendromunu Önlemek ve Odaklanmak Paylaş:

Parlayan Nesneler Sendromunu Önlemek ve Odaklanmak

Parlayan Nesneler Sendromunu Önlemek ve Odaklanmak

Odaklanma sorunu ve Parlayan Nesneler Sendromu Nasıl Çözülür?

Bir yıl daha başladı ve muhtemelen tüm hedeflerinizin peşinden gitmek için heyecanlanıyorsunuz. Ama sonra dikkatiniz farklı şeylere dağıldı. Sosyal medyada birisinin yayınını görürsünüz. Veya araba sürerken bir reklam panosu ile karşılaşıyorsunuz. Düşünceniz birden burada gördüğünüz şeylere kaydı ve anında ilginizi çekti.

Parlayan nesne sendromu hızla oluşmaya başlar. Yani yapmak istediğiniz özgün fikrinizi tam olarak değiştirmeden başka bir göreve veya projeye odaklanmak için odak noktanızı ve önceliklerinizi kaydırırsınız.

Parlayan Nesne Sendromu Olabileceğinizin Belirtileri

  • Aynı anda tek bir fikre veya projeye odaklanamazsınız.
  • Yeni fikirler için heyecanlanırsınız ama onları sonuna kadar götüremezsiniz, çünkü bir hedeften diğerine geçmekle uğraşıyorsunuz.
  • Sürekli olarak yeni alan adları ve web siteleri kuruyor ve tamamlamadığınız yeni kurslar satın alıryorsunuz.
  • Kendinizi her fırsata "evet yapmalıyım" diyerek bulursunuz

Bu, birçok girişimci için yaygın bir durumdur. Her şey olmak istiyoruz ve bu arada mümkün olmayan her şeyi yapmak istiyoruz. Yine de, üstesinden gelmek isteyeceğiniz bir durum bu. İlk önce özel hedeflerinize ve önceliklerinize odaklanabilmeniz için parlayan nesne sendromundan nasıl kaçınacağınızı bilmek istiyorsanız, iş hayatınız boyunca size yardımcı olabilecek bazı ipuçları.

Hedeflerinizi Sınırlandırın

Parlayan nesne sendromundan kaçınmanın en iyi yollarından biri hedeflerinizi sınırlamaktır. Bu kötü bir şey gibi gelebilir, ancak çok fazla hedefe sahip olmak ta iyi bir şey değildir. Çok fazla hedefe sahip olmak, odağınızı birçok farklı yöne bölmeniz gerektiği anlamına gelir. Sonuçta, kendinizi aşırı çalışma ve tükenme veya sadece bir sonraki hedefin dikkatinizi dağıtması riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Gerçekte başarmak istediğiniz şeyleri daraltmak için biraz zaman ayırın ve bazı son teslim tarihleri belirleyin. Kendinize 10 yerine 1 ila 3 temel hedef belirlediğinizde, bunları tamamlayana kadar başka bir şeye geçmemeye odaklanmanız daha kolay olur.

Elbette, parlayan nesne sendromu cazip görünebilir, ancak yeni bir fikir veya proje, belirlediğiniz birkaç hedefle uyuşmuyorsa, kendinizi belirlediğiniz yoldan uzaklaşmış bulacaksınız.

Biraz Geniş Düşünün

Parlayan nesne sendromuna bu kadar çabuk girmeyin. Çok erken atladığınızda, parıldayan her şeyin altın olmadığını anlayabilirsiniz.

İlerleme kaydederek, herhangi bir acele karar vermeden önce yavaşlamayı ve belirli bir fikrin zamanınızı, işinizi nasıl etkileyeceğini ve nihai hedefinize nasıl katkı sağlayacağını düşünün.

Bir Projeyi Bitirin ve Kendinizi Ödüllendirin

Parlayan nesne sendromundan kaçınmak istiyorsanız, dikkat dağıtıcı etkilere karşı koymanın bir yolunu bulduğunuzdan emin olun. Parlayan nesne sendromu temelde büyük ve aceleci bir karar vermeniz gerektiğini hissetmenize neden olan yoğun bir oyalamadır.

Bunun yerine, istediğiniz sonuçları almak için karar verdiğiniz yolda kalmanız gerekir. Dikkat dağıtan şeylerden kaçınmanın akıllıca bir yolu, bir projeyi bitirdiğiniz için kendinizi ödüllendirmektir.

Örneğin, belki bu yıl bir yerde tatil yapmak istiyorsunuz, ancak işinizde büyük bir projeyi bitirmeniz gerekiyor. Projeyi bitirdikten sonra seyahat için araştırma yapmaya ve planlamaya başlayabileceğinizi kendinize söyleyin. Bu gerçekten işe yarıyor.

Ödülünüz de tatil kadar büyük bir şey olmak zorunda değil. Elinizdeki göreve odaklanmanız için sizi motive edecek bir şey seçin. Ayrıca, görevi bitirdiğinizde veya hedefinize ulaştığınızda, kesinlikle bir ödül havasında olacaksınız ve bunu da hak ettiğinizi hissedeceksiniz.

İlginizi çekebilir

Odaklanmanıza Yardımcı Olacak 7 Android Uygulaması

Bir konuda çalışmaya başlarken teknolojik cihazlar çok dikkat dağıtıcı olabilir. Günümüzün en çok karşılaşılan sorunlarından biri, bir işe başlarken telefonumuz..

Sosyal Medyadan Uzak Durmaya Çalışın

Sosyal medya, bir şeye odaklanmaya çalıştığınızda büyük bir dikkat dağıtıcı olabilir. Sosyal medyada bir şeyler görebileceğiniz ve bir fikir edinebileceğiniz durumlar da vardır. Ya da kendinizi diğer insanlarla karşılaştırmaya başlayabilir ve başarılarını taklit etmeye çalışabilirsiniz.

Hayatınızın ve işinizin belirli alanlarına odaklanmak için sosyal medyayı daha az kullanmaya çalışın. Başkalarının ne yaptığına odaklanırken ve sizi takip etmesine izin verirken kendi gündeminize odaklanamayacağınızı unutmayın.

Çalışmanıza Başkalarını Ortak Edin

Parlayan nesne sendromundan kaçınmak kendi başınıza zor olabilir. Dikkatinizi dağıtacak şeylerden kaçınmak için sorumluluk alın, ama aynı zamanda odaklanmanıza yardımcı olacak bir sorumluluk da ekleyin. Bu, hedeflerinizi paylaşmak ve ilerlemenizle ilgili bilgiler almak için bir başka kişiden yardım almanızı gerektirir.

Odaklanma sorunu yaşarsanız veya parlayan nesne sendromuna girmeye başlarsanız, bu kişiler sizi arayabilir ve nihai hedefinizin ve çalışmanızın ne durumda olduğunu size hatırlatabilir.

Odaklanın

Parlayan bir nesneyi gerçek bir fırsattan ayırt edebildiğinizde, eldeki göreve odaklanmak için çok daha iyi bir zamanınız olacaktır. Bir sonraki şeye geçmeden önce baştan sona bir projeye sadık kalmak için kendinizi eğitin ve başkalarından nasıl etkilendiğiniz konusunda dikkatli olun.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!