Pazarlama Faaliyetlerinizde SEO Çalışmasına Yer Açın!

Pazarlama Faaliyetlerinizde SEO Çalışmasına Yer Açın!

Okuma süresi: 2 dk, 38 sn / Yorum (0)
A A A

Pazarlama Faaliyetlerinizde SEO Çalışmasına Yer Açın!

Pazarlama Faaliyetlerinizde SEO Çalışması

Bir firmanın belki de en önemli departmanı pazarlama birimi diyebiliriz. Peki bundan 10 yıl önceki pazarlama faaliyetleri ile günümüz pazarlama faaliyetleri aynı mı? Buna kısaca, “hayır” cevabını verebiliriz. Bundan 10 yıl önce popüler olan gazete reklamları, ilanlar, radyo reklamları gibi pazarlama faaliyetleri yerini artık SEO, sosyal medya ve internet reklamlarına bırakmaya başladı. Tabi ki fiziki reklamların tamamen bittiğini iddia etmiyoruz.

Dijital Pazarlama Alanları;

Dijital pazarlama o kadar kapsamlı bir alan ki kendi içinde bile farklı ajanslar ile çalışılması gerekmektedir. Örneğin, SEO ajansı ile internet reklamcılığı yapan ajanslar farklıdır. Kimi zaman her iki hizmeti de verdiğini söyleyen ajans bulunabilmektedir. Ama kendi alanında uzmanlaşan ajanslar daha tercih sebebi olabiliyor. Dijital pazarlama alanlarını sıralarsak, SEO, Sosyal Medya, SEM ve Online İtibar Yönetimi gibi konuları görebiliyoruz.

SEO Nedir?

“SEO ifadesi, Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir. Türkçe karşılığı “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak gösterilmektedir. Başta Google olmak üzere, arama motorlarında, istenilen kelimelerde, üst sıralara çıkmak için yapılan çalışmadır.”

Kaynak: https://www.seomedya.com/seo

SEO Mu? Google Reklamları Mı? Hangi Yolu Tercih Etmeliyim?

SEO Mu? Google Reklamları MI?

Aslında bu bir tercih değil! Her ikisi de farklı pazarlama faaliyetleri olması nedeniyle, cevap “hepsi”. SEO size organik trafik ve kalıcılık sağlarken, Google reklamları sizin geçici pazarlama ekibinizdir. Bütçeniz bitene kadar Google reklamlarınız gözükür. Bütçeniz bittiğinde ise reklamlarınız yok olur. SEO ise işinize ve sitenize yaptığınız yatırımdır. Kalıcı ve uzun yıllar size dönüş sağlayabilmektedir. Bunun yanında iki tipte internet kullanıcısı vardır. Birinci kitle yalnızca Google reklamlarını kullanarak arama yapmaktadır. İkinci kitle ise reklamları geçerek organik sonuçlarda aramasını yapar. Bu nedenle, birini tercih etmek yerine, her iki potansiyel kitleyi yakalamak gerekir.

Google’da İlk Sayfada Olan Firmalar Kazanıyor ve Büyüyor

Bunu biz iddia etmiyoruz. Gerçek istatistikler bunu söylüyor. Google aramalarında ilk sıralarda yer alan web siteleri, ulaşılabilirliğin yanında, kullanıcılara güven duygusu vermektedir. Bu güven duygusu, ürün ve hizmetlerin satışını hızlandırmaktadır. İster SEO ileolsun,ister Google reklamları ileolsun, bir şekilde internette görünür olun! Çok kaliteli ürün satıyor olabilirsiniz. Aynı zamanda çok uygun fiyatlara ürün satıyor olabilirsiniz. Ancak, internette görünmüyorsanız bunların hiçbir önemi yoktur.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 159 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Pazarlama Faaliyetlerinizde SEO Çalışmasına Yer Açın! konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Pazarlama Faaliyetlerinizde SEO Çalışmasına Yer Açın! ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pazarlama Faaliyetlerinizde SEO Çalışmasına Yer Açın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.