Ogznet.com
Üniversite Eğitimi için Windows PC mi Yoksa Mac mi Almalı? Paylaş:

Üniversite Eğitimi için Windows PC mi Yoksa Mac mi Almalı?

Üniversite Eğitimi için Windows PC mi Yoksa Mac mi Almalı?

Üniversite öğrencisi için hangisi daha iyi: PC mi yoksa Mac mi? Birçoğu PC diyor çünkü çoğu programın lisansı daha ucuz ve Windows PC ile uyumlu.

PC mi Mac mi? Duruma göre değişir, ama nedenlerine bakalım:

Öncelikle Mac de bir PC'dir. Çünkü PC İngilizce olarak "Kişisel Bilgisayar" ın kısaltmasıdır. Bu yüzden burada kullanılması gereken terminoloji Windows mu ve Mac mi olması gerekiyor. Bu durumda bile bir Mac, Windows işletim sistemini çalıştırabilir ancak, Apple ürünü olmayan ve Windows çalıştıran normal bir dizüstü bilgisayar macOS'u çalıştıramaz.

Hem Mac hem de Windows uygulamalarını çalıştırabilen bir bilgisayara ihtiyacınız olacağını tahmin ediyorsanız, Apple ürünü almanız gerekir. Her şeyle uyumluluğu sağlamanın ve Windows'u Mac'inizde çalıştırmak için Boot Camp'ı kurmanız gerekir. Biraz tecrübe gerektirse de, bunu yapmak çok zor değildir. Mac'iniz önyükleme yaparken bir düğmeye basılı tutmak kadar kolaydır.

Ancak bir Mac ile en büyük sorun, Apple ürünlerinin oldukça pahalı olmasıdır. Aynı hızda çalışan, yalnızca Windows'a özel, Apple olmayan bir dizüstü bilgisayar şüphesiz size daha ucuza mal olacaktır. Elbette Mac kadar iyi görünmeyecek, ancak benzer şekilde hızlı bir sisteme sahip olurken önemli miktarda bir paranız cebinizde kalacak. Sadece macOS'i çalıştıramayacaksınız.

Ayrıca, Apple MacBook'ları (ve bir Mac masaüstü değil, bir dizüstü bilgisayar aradığınızı varsayıyorum) yükseltmenin daha pahalı olacağını unutmayın. Ne yazık ki Apple, dizüstü bilgisayarlarındaki DIY yükseltmelerini masaüstü bilgisayarları kadar uygun fiyatta tutmuyor.

İhtiyaç duyulması halinde Apple olmayan dizüstü bilgisayarınızı da kolayca yükseltebileceğinize dair hiçbir garanti yoktur. Ayrıca, yalnızca Windows için geliştirilmiş bir dizüstü bilgisayar satın almanın size oldukça uyguna geleceğinin de garantisi yoktur. Genel olarak konuşursak, ultrabooklar, ekonomik dizüstü bilgisayarlar veya oyun dizüstü bilgisayarları gibi Windows dizüstü bilgisayarlar, daha sonra daha iyi veya daha büyük bir sabit disk ve daha fazla bellek gibi donanımlarala yükseltmenize izin verir. Ve eğer alacağınız bilgisayarı bu önümüzdeki dört yıl boyunca kullanmak istiyorsanız, bunlar çok iyi seçeneklerdir.

Dizüstü bilgisayarda kullanılacak programlara gelince, hem macOS hem de Windows için oldukça iyi ve ücretsiz programlar vardır. Bu durumda eğitim hayatınızda ne gibi programların kullanılacağına bakıp buna göre seçim yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm programlar, örneğin Windows için mevcutsa, bu satın alma kararınızı biraz etkileyebilir. Ancak kullanacağınız kritik yazılım yalnızca bir Mac'te çalışıyorsa durum değişir.

Birde bu seçimin teknik destek tarafı var. Apple’ın teknik destek seçenekleri genellikle çok daha iyi, daha hızlı ve diğer bilgisayar üreticilerinin çoğundan daha kolay ulaşılabiliyor.

Ayrıca, Apple ekosistemine alışıksanız; örneğin bir iPhone sahibiyseniz, o zaman bir MacBook, yararlanabileceğiniz tüm yararlı senkronizasyon seçenekleri ile gelir. Benzer şekilde, bir Android kullanıcısıysanız, Windows 10'daki Telefonunuz uygulaması yeni en iyi arkadaşınız olabilir. Android ve macOS ile çift platformlu bir hayat yaşamak biraz daha can sıkıcı olabilir.

 

Windows veya Mac işletim sistemine sahip bir dizüstü bilgisayar seçimi yapmak için öncelikle gerekli birincil şeyleri belirleyin. Hangi platformun ihtiyaçlarınıza ne kadar karşılık vereceğini araştırın ve fiyatları karşılaştırın. Özünde, Windows dizüstü bilgisayarlar MacBook'lar kadar iyidir; hepsi donanımdan çok sizin ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!