Pembe Gerçek Bir Renk Değildir

Pembe Gerçek Bir Renk Değildir

Flamingoları, kiraz çiçeklerini ve pamuk şekerlerini unutun. Söylemek istemezdik ama, pembe gerçek bir renk değil; en azından düşündüğünüz şekilde değil.

Renk spektrumunu düşünerek başlayalım. Görünür ışık – kırmızı, turuncu, yeşil, mavi, lacivert ve mor – gözümüzün algıladığı elektromanyetik spektrumun parçalarıdır. Bildiğimizin bir çok rengin aksine, pembe rengi tek bir ışık frekansı olarak tarif edemeyiz. Tam olarak kırmızı değil ama mor da sayılamaz. Bunun yerine birkaç dalga boyunun birleşimidir.

Eğer büyük, pembe bir sakız topuna bakarsanız, göz yuvarlağınızın arkasına çarpan bir pembe ışık yığını görmezsiniz. Aslında, öncelikli olarak kırmızı ve beyazdan oluşan farklı dalga boylarının beyniniz tarafından tamamlanarak pembe olarak algılarsınız. Yani, gerçek bir pembeye ait  dalga boyu yok, ama bu pembe diye bir renk olmadığını mı gösterir?

renk skalası

İNSAN GÖZÜ 369-769 NANOMETRE ARASINDAKİ DALGA BOYLARINA TEPKİ VERİR

2012 yılında Popular Science dergisine “Pembe tabii ki bir renktir” açıklamasını yapmıştır renk teorisi ve renk psikolojisi uzmanı Jill Morton. Ama bununla beraber pembe aslında ışık spektrumunda yoktur. Ektra özel bir renktir ve elde etmek için karışım yapılması gerekir.

Elektromanyetik spectrumun kurallarına bağlı kalıyorsanız, pembeyi “kırmızının bir tonu” olarak tanımlamak daha doğru olacaktır. Aşağıda da göreceğiniz gibi renkleri algılamamız doğrusal bir spektrum gibi basit değildir, tonları (eklenmiş açık değerler) ve gölgeleri (eklenmiş koyu değerler)içerir. Bu niteliğe pembe denir.

renk spektrumu

Tonları(eklenmiş açık değer) ve gölgeleri(eklenmiş koyu değer) ile görünür ışık spektrumu

Burası kulağa, yeni başlayanlara felsefe dersi veren kafayı bulmuş bir adamın, doğaüstü solucan kutusunu beceriksizce açmaya çalışması gibi gelebilir. Hadi bakalım: Renkleri, beynimizdeki algısına göre mi etiketliyoruz? Bu şekilde düşünürsek, bütün “renkler” – doğrusu, bütün algılar –vücut ve aklın tahminlerinin görsel sistemin dışına çıkamayan çıkarımıdır.

Biyolog Timothy H Goldsmith 2006’da Scientific American’da bir makalede şöyle yazmıştır: “Renk, ışığın veya ışığı yansıtan maddelerin özelliği değildir, beyinden kaynaklanan bir histir.”

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

İçeriklerimiz, reklamverenlerimiz sayesinde size ücretsiz olarak sunuluyor. İçeriğimizin keyfini çıkarmaya devam etmek için lütfen reklam engelleyicinizi bu site için kapatın.

Reklam Engelleyiciyi Kapattım Bu uyarıyı kapat Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için reklam engelleyicinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • Aşağıdaki adreste reklamları engelle seçeneğini kapatın.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için Tazele butonuna tıklayın.
Firefox Reklam Engelleme
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" devrede olduğu için adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilirsiniz.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızdaki Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery 6.0 altındaki versiyonlarında "Beyaz liste", 6.0 versiyonunda "Güvenilir site" olarak işaretleyin.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızdaki Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Geçerli web sitesini beyaz listeye alan menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.