Ogznet.com
Pembe diye gerçek bir renk yokmuş! Paylaş:

Pembe diye gerçek bir renk yokmuş!

Pembe diye gerçek bir renk yokmuş!

Flamingoları, kiraz çiçeklerini ve pamuk şekerlerini unutun. Söylemek istemezdik ama, pembe gerçek bir renk değil; en azından düşündüğünüz şekilde değil.

Renk spektrumunu düşünerek başlayalım. Görünür ışık (kırmızı, turuncu, yeşil, mavi, lacivert ve mor) gözümüzün algıladığı elektromanyetik spektrumun parçalarıdır. Bildiğimiz bir çok rengin aksine, pembe rengi tek bir ışık frekansı olarak tarif edemeyiz. Tam olarak kırmızı değil ama mor da sayılamaz. Bunun yerine birkaç dalga boyunun birleşimidir.

Eğer büyük, pembe bir sakız topuna bakarsanız, göz sinirlerinize çarpan pembe bir ışık yığını göremezsiniz. Aslında, öncelikli olarak kırmızı ve beyazdan oluşan farklı dalga boyları beyniniz tarafından tamamlanarak pembe olarak algılar. Yani, gerçek bir pembeye ait dalga boyu yok, ama bu pembe diye bir renk olmadığını mı gösterir?

renk skalası
Background vector created by pikisuperstar - www.freepik.com

İNSAN GÖZÜ 369-769 NANOMETRE ARASINDAKİ DALGA BOYLARINA TEPKİ VERİR

Renk teorisi ve renk psikolojisi uzmanı Jill Morton, 2012 yılında Popular Science dergisine “Pembe tabii ki bir renktir” açıklamasını yapmıştır. Ama bununla beraber pembe aslında ışık spektrumunda yoktur. Ektra özel bir renktir ve elde etmek için karışım yapılması gerekir.

Elektromanyetik spectrumun kurallarına bağlı kalıyorsanız, pembeyi “kırmızının bir tonu” olarak tanımlamak daha doğru olacaktır. Aşağıda da göreceğiniz gibi renkleri algılamamız doğrusal bir spektrum gibi basit değildir, tonları (eklenmiş açık değerler) ve gölgeleri (eklenmiş koyu değerler)içerir. Bu niteliğe pembe denir.

renk spektrumu
Photo by Markus Spiske on Unsplash

Renkleri, beynimizdeki algısına göre mi etiketliyoruz? Bu şekilde düşünürsek, bütün “renkler” ve doğrusu bütün algılar, vücut ve aklın tahminlerinin görsel sistemin dışına çıkamayan çıkarımıdır.

Biyolog Timothy H Goldsmith 2006’da Scientific American’da bir makalede şöyle yazmıştır: “Renk, ışığın veya ışığı yansıtan maddelerin özelliği değildir, beyinden kaynaklanan bir histir.”

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!