Canlı yayın, bu sosyal medya çağında popüler bir trenddir ancak herkes bir YouTube yıldızı olabilir veya olmak istemez. Yine de, canlı yayın, şu anda yaptıklarınızı aile ve arkadaşlarınızla paylaşmak eğlenceli olabilir. Bunu için iki büyük sosyal ağ var: Periscope ve Facebook Live. Birbirleriyle nasıl karşılaştırılır? Hadi bakalım.

Periscope

Periscope başlangıçta kullanılmak üzere bir Twitter hesabı şartıyla başlatılmış olsa da şimdi herkese açıktır. Bununla birlikte, Twitter hesabınızla derin entegrasyona sahiptir, bu nedenle Twitter'da doğrulanırsanız, Periscope profilinize de taşır.

İzleyici
Twitter bağlantılıysa, her yayın yaptığınızda bir tweet gönderebilirsiniz, böylece takipçileriniz canlı yayınınızı izleyebiliyor.

Bununla birlikte, Periscope'la gerçek bir eğlence, kitlenizin bilmediğiniz insanlar olabileceği gerçeğidir ve ardından yeni bir takipçiyi inşa edebilirsiniz.

periscope

Yayın
Periscope kullanıcıları yalnızca mobil cihazlar üzerinden yayın yapabilir. Yayın yapmadan önce, bu yayını halka açık olarak seçebilir veya yalnızca sizi takip eden belirli kişilerle paylaşabilirsiniz, ancak ikincisi tek tek yapılır. Konum paylaşımını değiştirmek, herkesle veya yalnızca takip ettiğiniz kişiler için sohbeti etkinleştirmek ve yayınınızı sosyal medyada paylaşmak için düğmeler vardır.

Yayın sırasında, cihazınızın arka veya ön yüz fotoğraf kamerasını çift dokunarak serbestçe değiştirebilirsiniz. Periskop, cihazınızın dikey veya yatay modda olduğunu otomatik olarak algılar ve yayını buna göre ayarlar.

Yayındayken, kimlerin izlediğini gösteren kullanıcı adlarının yanı sıra toplam canlı görüntüleyenleri görürsünüz. Eğer kalpler veya yorumlar alırsanız, onlar da ekranda görünür.

Yayınınız bittiğinde, tekrar profilinize kaydedilir ve başkaları tarafından görüntülenebilir. Replays, izleyiciler, kalpler ve yorumlar da dahil olmak üzere tam akışını gösterir. İzleyici grafikleri, süresi ve aldığı yıldızlar ve yorumlar gibi istatistikleri sağlayan Yeniden Oynatma ile Yayın Ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz.
İsterseniz, tek tek yayınlar gizlenebilir veya tamamen silinebilir. Ayrıca, tam yayınları (kullanıcıları, kalpleri ve yorumları) doğrudan cihazınıza kaydedebilirsiniz.

periscope canlı yayın

Diğer Yayınları Bul
Yayın yapmadığınızda ilginç akış içeriği bulmak kolaydır. Twitter, Facebook veya Google'a bağlandıysanız, Periscope'taki ağ arkadaşlarınızı görebilir ve onları takip edebilirsiniz. Periscope, yeterince popüler olması durumunda çeşitli yayınlara da sahiptir. Veya konuma bağlı yayınları ve tekrarları arayabilir veya trendli profillere göz atabilirsiniz.

Takip ettiğiniz biri yayına geçtiğinde, bir bildirim alırsınız. Yayın sırasında, izleyiciler adlarına dokunup bir açıklama yazarak birbirleriyle etkileşim kurabilir.

Facebook Live

Facebook Live'ı kullanabilmek için elbette bir Facebook hesabına ihtiyacınız var. Fakat çoğumuz zaten sosyal ağ üzerindeyken,
canlı videolar yapmak bir marka yönetiyorsanız, arkadaşlarınızla ve ailenizle veya müşterilerle daha derin bağlantılar kurmanızı sağlar.

Artı, Facebook'un Haber Akışı algoritmasından yararlanarak herkese açık hale gelir.

Canlı yayına başlamadan önce, bunu yayını Herkese Açık, Arkadaşlar, Arkadaşlar dışındaki ya da Yalnızca Bana ayarlamak için bir seçenek var.
Facebook Live, mobil cihazlarda veya Google Chrome gibi masaüstü tarayıcıları ile kullanılabilir.

facebook live

Canlı yayına başladığınızda, Snapchat'ın genişletilmiş seçeneklerine benzer şekilde, yüzünüze veya ekranda filtreler ve efektler ekleyebilirsiniz. Ön ve arka yüz kameraları arasında çift dokunuş var ve ışıklandırmayı artırmak için bir düğme var.

Yayınınızın gizlilik ayarına bağlı olarak, arkadaşlarınızı izlemeleri için davet edebilir veya yayında sizinle birlikte olmalarını sağlayabilirsiniz. Zaten arkadaşınız olmayan izleyicileriniz varsa, yorum yapmadıkça isimsiz kalırlar.

Facebook tepkileri ve yorumları, profilinize veya sayfanıza yayınlandığı sürece canlı videolarda gösterilir. Orijinal yayıncıyla çok kolay bağlantı kurabilirsiniz, çünkü hepsi kişisel sayfalarından, iş sayfalarından ve gruplardan yapılır.

Akışınızı bitirdikten sonra, zaman çizelgenize gönderilmesini sağlayabilir ve hatta belirli bir tarihten sonra sona erebilir. Veya isterseniz onu silebilir veya doğrudan cihazınıza kaydedebilirsiniz.

Videolar bir Facebook Story olarak da yüklenebilir.
Ayrıca bir arkadaşınızı etiketleyebilir ve gerekirse bir yer ekleyebilirsiniz.

Hangi Akış Hizmeti Seçmelisiniz?

Hem Periscope hem Facebook Live'a kolayca erişilebilir durumdaysanız ve kolay kurulum yapabiliyorken, hangisini seçeceğinize karar vermek tamamen sizin elinizde.

Periscope, daha önce bilmediğiniz insanlarla bağlantı kurmaya odaklanmıştır.
Aynı zamanda kendi uygulaması olmanın ve inanılmaz derecede hızlı yayında olma avantajına da sahiptir. Bununla birlikte, Periscope'un arkasındaki şirket olan Twitter, bu dönemde uygulamayı ihmal ediyor gibi gözüküyor, bu yüzden eskiden olduğu kadar aktif değil.

Facebook Live, mevcut çevrimiçi bağlantıları derinleştirecek şekilde merkezileştirilmiştir. Artı, akışınızı canlandırmak için bir sürü filtreler ve efektler vardır ve masaüstünden de yayın yapabilirsiniz. Facebook canlı yayın için ilgileniyor gibi görünüyor, bu yüzden iyi desteklenmektedir.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 688 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Periscope vs. Facebook Live: Hangisi Daha İyi? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Periscope vs. Facebook Live: Hangisi Daha İyi? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Periscope vs. Facebook Live: Hangisi Daha İyi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "