Photoshop, Illustrator, Lightroom vb. Adobe Ürünleri için 15 Ücretsiz Alternatif

Photoshop, Illustrator, Lightroom vb. Adobe Ürünleri için 15 Ücretsiz Alternatif

Adobe'nin yazılım paketinde kullanılan çok şey var, ancak Adobe'nin asıl müşteri portföyü profesyoneller için bir endüstri standardı olmasıdır. Özellikler ve destek açısından mutlak en iyisine ihtiyacınız varsa, Adobe'nin yaratıcı süitine ihtiyacınız var! Peki ya amatör kullanıcı iseniz! Hobi ve amatör işler için en ucuz Adobe abonelik planı bile çok fazla olabilir. İyi haber şu ki, ücretsiz alternatifler mevcut!

Kötü haberse, çoğunlukla kullanmaya değer program değiller genelde. İşinizi bir yere kadar halledecekler, ancak profesyonel işler için bunları tavsiye edemeyecek kadar tuhaflıklar ve kusurlar var. Bu konuda sorun yaşıyorsanız, işte Adobe creative yazılımının en iyi ücretsiz alternatifleri.

En İyi Ücretsiz Adobe Photoshop Alternatifleri

Şimdiye kadar, herkes Photoshop'un ne olduğunu ve profesyonel bir görüntü düzenleme programıyla gerçek bir ilgisi olmayanlar için bile ne kadar yararlı olduğunu biliyor. Aslında, o kadar popüler ki muhtemelen birkaç harika çevrimiçi Photoshop alternatifi de dahil olmak üzere tüm ücretsiz alternatifleri biliyorsunuzdur. Yine de, en iyisi olduğunu düşündüklerimiz.

GIMP (Windows, Mac, Linux)

Blender'ın yanında, en profesyonel kalitede açık kaynaklı programlardan biri, yani profesyonel bir bağlamda kullanmak yeterince iyi (kullanım özellikleri açısından esnek olmasa da).

Kullanmaya başlamak istiyorsanız, GIMP kullanarak görüntülerin nasıl düzenleneceği ile ilgili kılavuzları inceleyin, çünkü GIMP'yi deneme ve yanılma ile öğrenmek kolay değildir.

Paint.NET (Windows)

Paint.NET, Photoshop'un ağırlığından bıktıysanız ve hızlı bir şekilde yüklenecek bir şey istiyorsanız ve yalnızca katmanlar, eklentiler gibi özelliklerin en temel versiyonu ile Microsoft Paint daha güçlü Paint.NET'i seveceksiniz.

Olumsuz tarafı, yalnızca Windows için kullanılabilir olmasıdır. Farklı bir işletim sistemindeyseniz, Paint.NET'ten sonra modellenmiş ve Windows, Mac ve Linux için kullanılabilen açık kaynaklı bir program olan Pinta'yı incelemek isteyebilirsiniz.

Pixlr (Windows, Mac, Web, Mobil)

Pixlr, Autodesk, AutoCAD, Maya ve 3DS Max gibi ürünlerin bakımını yapan kişiler tarafından geliştirilen harika bir bulut tabanlı görüntü düzenleyicidir. Pixlr, "endüstri standardı" kalitesi olmayabilir, ancak faydalı özelliklerle doludur ve yakın zamanda ağırlaşmayacağından emin olabilirsiniz.

Pixlr ile ilgili en iyi şey, tarayıcınızdan erişebileceğiniz veya masaüstünüze indirebileceğiniz veya mobil uygulama formunda kullanabilmenizdir. Windows ve Mac sürümlerinde özellik sınırlı ücretsiz sürümler varken web ve mobil sürümler tamamen ücretsizdir.

En İyi Ücretsiz Adobe Illustrator Alternatifleri

Vektör grafikleri normal grafiklere göre çok büyük bir avantaja sahip: piksel kullanmıyorlar. Bu, bir kez çizip bu görüntüyü herhangi bir boyutta dışa aktarabileceğiniz ve pikselleri kaybetmeyeceğiniz ya da gereksiz piksellenme elde edemeyeceğiniz anlamına gelir. Çizgi roman, infographics ve logolar gibi şeyler için yoğun olarak kullanılıyor.

Mümkünse, Illustrator'ı öğrenmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Fakat bunu yapamıyorsanız, bu ücretsiz alternatifler işinizi görecektir.

Inkscape (Windows, Mac, Linux)

Inkscape, Illustrator’ın yapabileceği her şeyi yapabilecek yüksek kaliteli bir yazılımdır, ancak Illustrator’ı profesyoneller arasında çok saygı gören ve sevilen bazı cilalama ve iyileştirme işlemlerini bulamazsınız.

DrawPlus (Windows)

DrawPlus X8, ücretli bir çözümdür, ancak %100 ücretsiz olan bir Başlangıç ​​Sürümü ile birlikte gelir. Bununla beraber SVG'yi içe ve dışa aktarabilir, dokunmatik tabanlı çizim tabletleri kullanabilir, anahtar karelere animasyon uygulayabilir ve her türlü fırçayı kullanabilirsiniz. Aksi halde biraz sınırlı ama denemeye değer.

SVG-Edit (Web)

SVG-Edit, tarayıcınızda çalışan açık kaynaklı bir vektör grafik editörüdür. Bunun otomatik olarak bir masaüstü uygulamasından daha kötü olacağını düşünüyorsanız, tekrar düşünün. SVG-Edit onu önemli kılan özelliklere sahiptir ve tüm rakiplerine taş çıkarır (Illustrator hariç).

Sadece buradan indirin ve tarayıcınızda çalıştırın. Chrome, Firefox, Opera, Safari ve Edge'de çalışır.

En İyi Ücretsiz Adobe Lightroom Alternatifleri

Birçok kişi Photoshop'un fotoğraf düzenleme amaçlı olduğunu düşünüyor ve bunu kullanabiliyorken, çoğu insanında aslında Photoshop yerine Lightroom kullanarak daha iyi olacağı ortaya çıkıyor. Aslında, biraz pratik ve bilgi ile, oldukça şaşırtıcı olabilir.

Beklediğiniz gibi, bu alternatifler iyidir, ancak Adobe Lightroom'un gücüne ve esnekliğine erişemiyor. Ancak standart düzenlemeler için basit bir şeyle ilgileniyorsanız, bunlar fazlasıyla yeterli olacaktır.

Raw Therapee (Windows, Mac, Linux)

Bu kadar akılda kalıcı olmamakla birlikte, Raw Therapee şaşırtıcı derecede iyi ve tartışmasız Lightroom'a en iyi alternatif. Arayüz kullanımı biraz hantal, ancak tam ve düzenli güncellemeler alıyor.

Bir dezavantajı, yeni kamera modellerini desteklemenin biraz yavaş olması, ancak ne kadar nadiren yeni kameraların piyasaya sürüldüğünü ve DSLR'lerin ne kadar seyrek yükseltildiğini göz önünde bulundurun - bu hobi amaçlı kullanım için çok fazla sorun çıkarmaz.

Darktable (Mac, Linux)

Lightroom'a en iyi alternatif Raw Therapee, ikinci olarakta Darktable. Bu açık kaynaklı RAW geliştirici sadece bir ton inanılmaz özelliğe sahip değil, aynı zamanda temiz ve gezinmesi kolay bir arayüze de sahip.

Raw Therapee'den sonra listelememizin tek nedeni, Darktable'ın Windows ikili dosyalarını sağlamadığıdır. Kendiniz kaynaktan oluşturmayı deneyebilirsiniz, ancak bu gelişmiş bir işlemdir, bu yüzden önermiyoruz.

Photoscape (Windows, Mac)

Bir nedenden dolayı Raw Therapee veya Darktable'ı sevmiyorsanız, o zaman diğer seçenek bu. Photoscape, kesinlikle bir şeye ihtiyacınız olursa boşluğu doldurabilir, ancak uygulanabilir bir alternatifte son çaredir. En son sürüm 2014 yılında piyasaya sürüldü.

En İyi Ücretsiz Adobe Premiere Pro Alternatifleri

İşte BBC ve CNN gibi ağlar tarafından kullanılan ve Gone Girl gibi uzun metrajlı filmleri kesmek için zaman çizelgesi tabanlı bir video editörü olan Adobe Premiere Pro’da bir başka endüstri standardı. İşte bunun yerine ne kullanabilirsiniz.

Davinci Resolve (Windows, Mac, Linux)

Davinci Resolve, Premiere Pro'nun en iyi ücretsiz alternatifidir. Davinci Resolve, 2004 yılında profesyonel bir renk derecelendirme çözümü olarak piyasaya sürülürken, zaman içinde uygun bir zaman çizelgesi sistemine sahip videolar için tam özellikli bir astar düzenleme çözümü haline geldi.

Açıkçası, Davinci Resolve'nin en iyi özelliği gelişmiş renk derecelendirme araçları olmaya devam ediyor ve zaman çizelgesi düzenlemesi bulacağınız kadar yumuşak değil, örneğin Premiere Pro veya hatta Apple's Final Cut Pro X. Öğrenme eğrisi bir biraz dik.

Ancak, Davinci Resolve'ün ücretsiz olarak kullanılabilirsiniz. Bazı gelişmiş özellikler (örneğin 3B araçlar, Resolve FX, çok kullanıcılı işbirliği vb.) ücretli sürüm Davinci Resolve Studio'da kullanılabilir.

Hitfilm Express (Windows, Mac)

Hitfilm Express, profesyonel çevrelerde Davinci Resolve kadar yaygın olarak kullanılmıyor, ancak Davinci Resolve'yi bir nedenle sevmiyorsanız, mükemmel bir ücretsiz alternatif.

Hitfilm Express, uygun zaman çizelgesi ve çok sayıda faydalı video düzenleme özelliği olan videolar için eksiksiz bir doğrusal olmayan düzenleme çözümüdür: 2D ve 3D kompozisyon, yüzlerce efekt ve ön ayar, sınırsız parça ve geçişler ve daha fazlası.

Hitfilm Express'i indirmek ve kullanmak ücretsiz olmakla birlikte, belli bir ücret karşılığı kullanılabilen Hitfilm Pro'da bazı gelişmiş özellikler vardır.

Lightworks (Windows, Mac, Linux)

Lightworks, Wolf of Wall Street, The King’s Speech ve Pulp Fiction gibi birçok yüksek profilli filmin düzenlenmesinde kullanılılmış, profesyonel kalitede bir yazılımdır. Premiere Pro için zorlu bir rakip.

Ne yazık ki, ücretsiz sürüm biraz vasat kalıyor: 720p ile sınırlı ve daha gelişmiş özelliklerin bazılarında yoksun. Bu sınırlamalar sizin için yeterli değilse Pro sürümünü satın alabilirsiniz.

Shotcut (Windows, Mac, Linux)

Nedense, açık kaynak kodlu video editörleri tartışılırken Shotcut'ten hiç söz edilmiyor, bu garip çünkü kalite ve işlevsellik açısından olağanüstü. Kutunun dışında neler yapabileceğini bir göz atın, etkileneceksiniz.

En iyi kısım? Düzenli olarak güncellemeler alır, genellikle bir ila üç ayda bir. Sürekli olarak geliştiriliyor, bu yüzden henüz en iyi alternatif değilse, yakında olacak.

OpenShot (Windows, Mac, Linux)

OpenShot, Shotcut'tan daha iyi bir yazılımdır, ancak geliştirme son birkaç yılda önemli ölçüde yavaşladı, bu yüzden Shotcut'in şu anda daha iyi bir seçim olduğu görülüyor.

En İyi Ücretsiz Adobe InDesign Alternatifleri

Çok sayıda insan InDesign'ı bilmiyor, ancak uygulamanın dergileri, broşürleri, e-kitapları, broşürleri, PDF'leri ve daha fazlasını tasarlamak için ne kadar faydalı olacağını bilenler - özellikle de ücretsiz Adobe InDesign şablonlarının bolca bulabilir.

Masaüstü yayıncılıkla ilgili bir şey yapmayı düşünüyorsanız, bunu karşılayabileceğiniz takdirde InDesign öğrenmeye değer. Alternatifler var, ancak hiçbir şekilde eşit olmaya yakın hiçbir yerde değiller. Bahsetmeye değer tek kişi…

Scribus (Windows, Mac, Linux)

Scribus açık kaynaklı bir masaüstü yayıncısıdır. Ne muhteşem ne de vasar. İnfografikler, dergi kapakları, posterler ve hatta masa üstü RPG'ler dahil her türlü şeyi yapmak için kullanılmıştır. Güzel olan şey, size yardımcı olmak için oldukça iyi belgelenmiş bir wiki'nin olması.

Belki de Scribus'taki en büyük kusur, formatlarının InDesign gibi diğer programlarla değiştirilemez olmasıdır, ancak eğer bu sizi rahatsız etmiyorsa, bir şans verin.Hangi Ücretsiz Adobe Alternatiflerini Kullanıyorsunuz?

Adobe Photoshop'a Alternatif Programlar
İlginizi Çekebilir

Adobe Photoshop'a Alternatif Programlar

En İyi Ücretsiz Online Photoshop Alternatifleri
İlginizi Çekebilir

En İyi Ücretsiz Online Photoshop Alternatifleri

Eğer sadece hobi olarak basit işlerle uğraşıyorsanız, bu ücretsiz alternatifler muhtemelen fazlasıyla yeterli olacaktır. Hepsini deneyin ve kullanımı en rahat olanı seçin. Ancak, bir noktada profesyonel olmayı planlıyorsanız (hatta yarı profesyonelce), o zaman yalnızca 20'den fazla şaşırtıcı uygulama ile değil, aynı zamanda çok kullanışlı bir Adobe mobil uygulamalarıyla birlikte gelen tam bir Creative Cloud aboneliği almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile