Photoshop Olmadan bir PSD Dosyası Nasıl Açılır?

Photoshop Olmadan bir PSD Dosyası Nasıl Açılır?

PSD açık bir format değil. PNG'ler, JPG'ler ve BMP'ler neredeyse her görüntü düzenleyicide açılabilirken, PSD'ler sadece dosya formatını bilen belirli uygulamalar tarafından açılabilir. Ya da aşağıdaki ücretsiz seçeneklerden birini kullanın.

Photoshop kesinlikle PSD dosya formatı ile doğru bir adım attı.Çalışmakta olduğunuz bir görüntünün tam durumunu kaydederek, çalışmayı kapatabilir ve daha sonra devam ettirebilirsiniz. Resimlerle çalışırken, daha sonra görüntüye ince ayar yapmanız gerektiğinde bir PSD kopyasını her zaman yanınızda bulundurmalısınız.

Aşağıdaki uygulamaların çoğu aslında PSD'leri düzenleyemez; yalnızca PSD'leri düzleştirilmiş görüntüler olarak görüntüleyebilir. Zaten düzleştirilmiş görüntü görüntülemeye ihtiyacınız varsa, bu seçenekler denemeye değer.

Photoshop Olmadan bir PSD Dosyalarını Açan Programlar

1. GIMP

Bir PSD dosyasını ücretsiz açmaya ve düzenlemeye çalışırken GIMP ilk alternatifiniz olabilir. Sadece Photoshop'un en yakın karşılığı değil, aynı zamanda Windows, Mac ve Linux dahil tüm sistemlerde kullanabilirsiniz.

PSD desteği doğrudan uygulamaya yerleştirildi. Üçüncü taraf eklentileri veya herhangi bir şeyle uğraşmanıza gerek yok.

 1. Dosya> Aç'a gidin.
 2. PSD dosyasını bulun ve seçin.
 3. Aç'a tıklayın.

GIMP, bir PSD dosyasının tek tek katmanlarını işleyebilir. Dezavantajı, bazı katmanların GIMP'ye okunamaması veya GIMP'nin bunlarla çalışabilmesi için rasterleştirilmesi gerektiğidir. Daha sonra Photoshop'ta açmak istediğinizde PSD'yi kaydetmek dosyayı bozabilir.

GIMP açık kaynaklı yazılımdır.

2. Paint.NET

Paint.NET, GIMP ve Adobe Photoshop gibi öğrenmek için zor veya göz korkutucu olmaksızın Microsoft Paint'ten daha iyi bir görüntü düzenleyici.

Ancak, daha güçlü hale getirmek istiyorsanız, çeşitli üçüncü taraf eklentileri yükleyebilirsiniz. Ve eğer bunu yapacaksanız, mutlaka kullanmanız gereken tek bir eklenti vardır: PSD plugin.

 1. PSD eklentisini indirin.
 2. ZIP dosyasının içeriğini çıkarın.
 3. PhotoShop.dll dosyasını kopyalayın.
 4. Paint'e gidin.
 5. NET yükleme klasörü (bilgisayarda C:/Program Files/paint.net adresinde bulunur).
 6. PhotoShop.dll dosyasını FileTypes alt klasörüne yapıştırın.
 7. Paint.NET'i başlatın.

Eklenti yüklü iken, PSD dosyalarını bir aksama olmadan açabilmeniz gerekir. Paint.NET'in genellikle PSD katmanlarını ele alabileceğini unutmayın.
Paint.NET, tüm Photoshop özelliklerini desteklemediğinden, ara sıra sorunlar yaşayabilirsiniz.

3. Photopea Online Editor

Daha önce Photopea'yı hiç duymadıysanız bu az bilinen bir web uygulaması, temel olarak Adobe Photoshop veya GIMP'in çevrimiçi sürümü gibidir.
Açıkçası pek kullanışlı değil; web uygulamaları normal programlara göre daha zayıf kalıyor, ancak yine de kullanışlı.

Düzen benzerdir, kolayca işinizi yaparsınız. PSD dosyasını açmak istediğinizde;

 1. Dosya> Aç'a gidin.
 2. PSD dosyasını bulun ve seçin.
 3. Aç'a tıklayın.

Ve en iyi özelliği, Photopea'nın ücretsiz bir web uygulamasından asla beklenmeyen bir özellik seviyesi olan bireysel katmanları okuyabilmesi. PSD'lerinizi nerede olursanız olun ücretsiz olarak düzenlemenize izin veriyor.

4. XnView

XnView, resim koleksiyonlarınızı çeşitli şekillerde taramanızı ve sıralamanızı sağlayan ücretsiz bir görüntü düzenleyicisidir.
Renk paletleri, filtreler, efektler, rotasyonlar vb. gibi temel görüntü düzenleme araçlarını kullanarak bunları işler.

Bu daha az bilinen uygulama ile ilgili en iyi şey, 500'den fazla formatı okuyabilmesi ve 70'in üzerinde formatta dışa aktarılabilmesidir, bu nedenle sadece görüntüleri izlemek için değil, aynı zamanda onları dönüştürmek içinde faydalıdır.

 1. Dosya> Aç'a gidin.
 2. PSD dosyasını bulun ve seçin.
 3. Aç'a tıklayın.

İndirirken, üç kurulum türü arasından seçim yapabilirsiniz: Minimum, Standart ve Genişletilmiş. Minimal, en az disk alanı gerektirir ve PSD'leri açmak için ihtiyacınız olan her şey vardır. Eklentilere veya benzeri bir şeye ihtiyacınız yok.

5. IrfanView

IrfanView, ana kullanımı bir görüntü görüntüleyici ve dönüştürücü olduğu için XnView'a benzer. XnView'ın yaptığı kadar çok formatı desteklemeyebilir, ancak tüm önemli olanları destekler.

IrfanView, düzleştirilmiş PSD'leri kolayca oluşturabilirken, farklı bir biçime dışa aktarmadığınız sürece bunları düzenleyemez veya kaydedemez.

 1. Dosya> Aç… seçeneğine gidin.
 2. PSD dosyasını bulun ve seçin.
 3. Aç'a tıklayın.

Bu uygulamayı sisteminizde tutmanızı öneririz. Bunu birincil resim görüntüleyiciniz olarak kullanın ve hiç bir zaman hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Ayrıca bazı şık eklentileri ile IrfanView'ı daha da geliştirebilirsiniz.

6. Google Drive

Google Drive'ı bir dosya görüntüleyici olarak kullanmak garip gelebilir, ancak kesinlikle yapabilirsiniz - ve oldukça iyi çalışıyor. Buradaki en önemli nokta, PSD’lerin web üzerinde Google Drive üzerinden görüntülenebilir olmasıdır.

 1. Google Drive sayfasını ziyaret edin.
 2. Drive'ım'ı tıklayın ve Dosya yükle'yi seçin…
 3. PSD dosyasını bulun ve seçin.
 4. Aç'a tıklayın.
 5. Görüntülemek için dosyayı çift tıklayın.

Görüntü dosyalarını Google Drive'a yüklemek için kullanabileceğiniz başka yöntemler de vardır, ancak yalnızca tek bir dosyayı görüntülemek istiyorsanız en kolay yol budur.

7. Go2Convert

Bu son seçenek, PSD dosyalarını görüntülemek, açmak veya düzenlemek için bir yol değildir. Bu, PSD dosyalarını PNG ve JPG gibi diğer biçimlere dönüştürmenin bir yoludur.

 1. Dosya Seç'i tıklayın.
 2. PSD dosyanıza gidin ve seçin.
 3. Aç'a tıklayın.
 4. Şimdi Yükle'yi tıklayın.
 5. Yükleme tamamlandıktan sonra, dönüştürülecek düzinelerce biçimi seçebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak, görüntüyü yeniden boyutlandırabilir ve ne tür bir sıkıştırma kullanacağınızı seçebilirsiniz (belirli formatlar için).

Sonuç

Adobe Photoshop'a Alternatif Programlar
İlginizi Çekebilir

Adobe Photoshop'a Alternatif Programlar

Photoshop'tan GIMP'e Nasıl Geçilir: Geçişinizi Kolaylaştıracak 5 Adım
İlginizi Çekebilir

Photoshop'tan GIMP'e Nasıl Geçilir: Geçişinizi Kolaylaştıracak 5 Adım

Bu çözümler kesinlikle işe yarıyor, mutlaka kullanmayı deneyin. Ancak ileriki dönemde ciddi PSD düzenlemeleri yapmayı düşünüyorsanız Adobe Photoshop CC abonelik planını almayı düşünmelisiniz.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile