Ogznet.com
10 Popüler ve En İyi PHP Framework Paylaş:

10 Popüler ve En İyi PHP Framework

10 Popüler ve En İyi PHP Framework

PHP, son derece popüler bir açık kaynak sunucu taraflı kodlama dili olarak bilinir. Web siteleri ve uygulamalar geliştirmek için en iyi programlama dillerinden biridir.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

PHP, Ekim 2018 itibarıyla tüm web sitelerinin neredeyse %80'i tarafından kullanılıyor ve pazarın büyük bir bölümünü elinde tutuyor.

Dolayısıyla, PHP tabanlı web uygulaması geliştirmek için En İyi PHP Framework'ü arıyorsanız, bu gönderi en iyi PHP Framework'ü seçmenize yardımcı olacaktır.

Bu makale, doğru PHP Framework'ü seçmenize yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Burada, 10 popüler ve en iyi PHP Framework'ü listeledik.

PHP Framework, kodlama sürecini basitleştirdiği için geliştiriciler arasında oldukça popülerdir. Yeni bir PHP uygulaması geliştirmek için ihtiyaç duyacağınız tüm işlevleri içerir.

Geliştiriciler, karmaşık web siteleri ve web uygulamaları oluşturmak için PHP Framework* kullanır. PHP Framework'lerini kullanarak çok fazla zaman ve emekten tasarruf edilebilir.

PHP Framework, web siteleri ve uygulamalar oluşturmak için yapılandırılmış doğal bir yol sunar. Dolayısıyla, arka uç web geliştirme sürecini kolaylaştırır ve hızlandırır.

PHP Framework'ler her tür şekil ve boyutta mevcuttur ve farklı düzeylerde deneyim, uygulama gereksinimleri, geliştirme zaman aralıkları ve barındırma yeteneklerine sahip geliştiricilerin ihtiyaçlarını karşılar.

Her PHP Framework, güçlü ve zayıf yönleriyle birlikte gelir. Topluluk, dokümantasyon ve destekledikleri veritabanı açısından farklılık gösterirler.

Bu nedenle, PHP Framework'ü seçmek istediğinizde, güvenlik, kullanım kolaylığı, ölçeklenebilirlik, dokümantasyon ve daha fazlası gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Kısaca geliştirmek istediğiniz projenizin veya uygulamanızın gereksinimlerini anlamanız gerekiyor.

Burada, ihtiyaçlarınıza göre doğru olanı seçmenizi kolaylaştıran en iyi 10 PHP Framework'ü listeledik.

10 En İyi PHP Framework

Laravel, dünyadaki en popüler ücretsiz ve açık kaynaklı PHP Framework'dür. Karmaşık web uygulamalarını, piyasadaki diğer PHP Framework'lerden çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Dahası, Laravel, anlaşılması kolay ve çalışmaktan zevk alınan ince bir kodlama dili olarak bilinir. Yönlendirme, oturumlar, önbelleğe alma ve kimlik doğrulama gibi ortak görevleri basitleştirerek geliştirme sürecini kolaylaştırır.

Genel olarak Laravel, modern bir PHP uygulaması oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm temel işlevleri sunar. Çekirdeği, performans açısından sağlamdır. Artı, framework birçok eklenti kullanılarak genişletilebilir. Dolayısıyla, Laravel PHP Framework kullanmak akıllıca bir fikir olabilir.

Laravel, yüksek düzeyde ölçeklenebilir uygulamalar oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca, Amazon Web Services dahil olmak üzere diğer üçüncü taraf kitaplıkları ve platformlarıyla da entegre olur.

CodeIgniter, tam özellikli web uygulamaları oluşturmak için basit ve zarif bir araç setine ihtiyaç duyan geliştiriciler için oluşturulmuş, çok az yer kaplayan güçlü bir PHP Framework'dür.

CodeIgniter - PHP Framework

CodeIgniter, MVC mimarisine dayanan en güçlü PHP Framework'lerinden biri olarak kabul edilir. Minimum kullanıcı yapılandırmasıyla kurulumu kolaydır. Hafif bir çerçevedir ve belgeler dahil olmak üzere yalnızca 2 MB boyutundadır.

CodeIgniter, dinamik web siteleri geliştirmek için oldukça uygundur. Birim testi, form doğrulama, e-posta, oturumlar ve çok daha fazlası için birçok yerleşik kütüphane ile birlikte gelir. Birinci sınıf hata işleme, dahili güvenlik araçları ve mükemmel belgeler sunar. CodeIgniter, ölçeklenebilir uygulamalar oluşturmak için kullanılabilir.

Aslında, CodeIgniter, bu en iyi PHP Framework listesinde yer alan en eski PHP Framework'lerinden biridir. İlk olarak 2006'da piyasaya sürüldü.

CodeIgniter, PHP sürüm çakışmasını önlemek istiyorsanız mükemmel bir seçenek olduğunu kanıtlıyor. Şu anda yalnızca PHP 5.2.4 gerektirir ve neredeyse tüm paylaşılan ve özel barındırma platformlarında çalışır. Doğrudan hosting'inize yükleyerek basitçe kurulabilir.

Dahası, CodeIgniter, tam teşekküllü web uygulamaları oluşturmanızı kolaylaştıran küçük bir öğrenme eğrisine sahiptir. Öğrenmesi ve kullanmaya başlaması kolaydır.

Artı, CodeIgniter kapsamlı belgelere sahiptir ve topluluğu geniş ve yardımseverdir. Sürekli gelişimini ve büyümesini sağlayan British Columbia Institute of Technology tarafından da destekleniyor.

Symfony PHP Framework güvenilir ve olgun bir platformdur. 2005 yılında piyasaya sürüldü. Dolayısıyla, bu listedeki en eski Framework . Symfony, on yıldan fazla bir süredir geliştiricilerin güvenini kazanıyor. Tamamen PHP ve web standartlarına uyar.

Aslında, Symfony çerçevesinin bileşenleri, yukarıda listelenen Laravel çerçevesi de dahil olmak üzere birçok etkileyici proje tarafından kullanılmaktadır.

Ayrıca Symfony Bileşenleri, form oluşturma, nesne yapılandırması, yönlendirme, şablon oluşturma, kimlik doğrulama ve çok daha fazlası gibi farklı görevleri tamamlamanıza izin veren birçok PHP kitaplığına sahiptir.

Symfony, en kararlı, yüksek performanslı ve iyi belgelenmiş PHP frameworklerinden biri olarak bilinir. Fransız SensioLabs tarafından desteklenmektedir.

BBC gibi birçok büyük şirket Symfony'yi kullanıyor. Ayrıca, Drupal, OroCRM ve PhpBB gibi birçok popüler CMS, Symfony bileşenlerinden yararlanır.

Ayrıca, tonlarca harika çevrimiçi Symfony öğreticisi sunduğu için Symfony'e başlamak kolaydır. Aynı zamanda oldukça aktif bir programlama topluluğuna sahiptir.

CakePHP, bu listedeki en basit ve zarif PHP Framework'lerinden biridir.

Aslında CakePHP, piyasaya çıkan ilk PHP (MVC) Framework'lerinden biriydi. İlk versiyonu 2005 yılında yayınlandı.

CakePHP'nin hala PHP Framework listesinde önemli bir yere sahip ve zamana ayak uydurmayı başardı.

En son sürümü olan CakePHP 3.0, gelişmiş oturum yönetimi, geliştirilmiş modülerlik ve daha fazla bağımsız kütüphane oluşturmak için artırılmış yetenek sunar. BMW, Express ve Hyundai gibi bazı büyük markalar, web sitelerini güçlendirmek için CakePHP'yi kullanıyor.

CakePHP, yüksek düzeyde güvenlik gerektiren web uygulamaları oluşturmak için kullanılabilir. Aslında CakePHP, girdi doğrulama, SQL enjeksiyonu önleme, CSRF (siteler arası istek sahteciliği) koruması, XSS (siteler arası komut dosyası oluşturma) önleme ve diğerleri gibi birçok yerleşik güvenlik özelliği sunar.

CakePHP, web uygulamalarını hızla geliştirmeye yardımcı olduğu için yeni başlayanlar için ideal bir çerçeve olduğunu kanıtlıyor. Geliştirme sürecini hızlandırmaya yardımcı olan kod oluşturma ve iskele işlevselliği sunar.

Artı, pakette tonlarca başka işlev de var. CakePHP ile yapılandırma, karmaşık XML veya YAML yapılandırma dosyalarının gerekliliğini ortadan kaldırdığı için kolaydır.

Ayrıca CakePHP, birçok destek portalı ile birlikte kapsamlı dokümantasyona başlamanızı kolaylaştırır.

Yii Framework, basit, hızlı, güvenli, verimli ve evrimsel bir PHP Framework'dür.

Yii hızlı, güvenli ve verimli bir PHP Framework

Aslında Yii, piyasadaki en eski PHP Framework'lerinden biridir. Çok ihtiyaç duyulan bir popülerlik artışı sağlamak için Yii 2 olarak bilinen en son sürümü ile geldi.

Yii 2, DRY konseptine dayanmaktadır. Nesne odaklı bir çerçevedir ve büyük ölçekli web siteleri geliştirmek için son derece uygundur. Yii 2, diğer Framework'lerden daha hızlı olmasını sağlayan tembel yükleme tekniğini kullanır.

Kurulumu kolaydır ve performans açısından en iyisidir. Böylece web uygulaması geliştirmeyi hızlandırır. JQuery ve AJAX özellikleriyle entegre edilebilir.

Ek olarak, Yii, ihtiyacınız olan kodu etkileşimli olarak oluşturmanıza olanak tanıyan web tabanlı bir arayüzle nesne yönelimli programlama ve hızlı prototipleme sunan Gii olarak bilinen güçlü bir sınıf kodu üreteciyle birlikte gelir.

Laminas Project, kurumsal kullanıma hazır PHP Framework ve bileşenleridir. Zend Framework'ün topluluk destekli, açık kaynaklı bir devamıdır.

Bağımlılık ekleme, olay dağıtıcıları, giriş doğrulama ve filtreleme, sayfalandırma ve gezinme, besleme oluşturma ve ayrıştırma ve çok daha fazlasını içeren herhangi bir PHP uygulaması için bileşenler sağlar. Esnek bir iş akışına sahip standartlara dayalı, olay odaklı bir MVC Framework.

PSR-7 (HTTP Mesajları) ve PSR-15 (HTTP İstek İşleyicileri) özelliklerini kullanarak, çeşitli yönlendirme ve şablon oluşturma seçeneklerini ve tercih ettiğiniz bağımlılık enjeksiyon kabını kullanarak PHP ara yazılım uygulamaları oluşturun.

HTTP API'leri için Hypertext Application Language ve Problem Details gibi standartları kullanarak RESTful API'leri oluşturun ve kutudan çıkar çıkmaz doğrulama, kimlik doğrulama, yetkilendirme ve sürüm oluşturma sağlayın.

Phalcon, en hızlı PHP Framework'lerden biridir. MVC mimarisini kullanır. Ancak, C ve C++ kodlama stilini temel alması açısından diğer PHP frameworklerinden farklıdır.

Phalcon - C uzantısı olarak sunulan tam yığınlı bir PHP framework

Phalcon, varlık yönetimi, çeviri, evrensel otomatik yükleyici, önbelleğe alma, güvenlik ve çok daha fazlası gibi özelliklerle birlikte gelir. Kullanımı kolaydır ve çok iyi belgelenmiştir. Bu yüzden kesinlikle denemeye değer.

Temel özelliklerinden bazıları şunları içerir:

 • Bu PHP Framework, C'ye dayanmaktadır
 • Düşük kaynak yükü ve harika performans gibi avantajlar sağlar
 • İhtiyaç duyduğunuz modülleri ve kütüphaneleri kullanma olanağı sunar
 • Phalcon'un kurulumu kolaydır
 • Yüksek düzeyde yapılandırılabilir web uygulamaları oluşturmak için kullanılabilir
 • Verimli bellek kullanımı sayesinde optimize edilmiş performans sunar
 • Phalcon ile çok hızlı bir web sitesi oluşturabilirsiniz

Slim PHP Framework, basit ama güçlü web uygulamaları oluşturmanıza olanak tanır. RESTful API'leri ve hizmetleri geliştirmek için en iyi şekilde kullanılan hafif bir mikro Framework'dür. Sinatra olarak bilinen bir Ruby mikro çerçevesinden esinlenmiştir.

Slim - Slim, hızlı bir şekilde basit ancak güçlü web uygulamaları ve API'ler yazmanıza yardımcı olan bir PHP mikro çerçevesidir.

Bu nedenle Slim, tam yığın çerçevenin özelliklerine ihtiyaç duymayan küçük uygulamalar geliştirmek için mükemmeldir. Slim ile basit ama güçlü web uygulamaları ve API'ler oluşturabilirsiniz.

Slim öğrenmesi kolaydır. Dahası, aktif bakım ve kullanıcı dostu dokümantasyon Slim'i çok kullanıcı dostu bir PHP Framework yapar. Dikkate değer özelliklerinden bazıları URL yönlendirme, istemci tarafı HTTP önbelleğe alma, oturum ve çerez şifrelemeyi içerir.

Slim ile geliştirme, aktif olarak sürdürüldüğü ve kapsamlı dokümantasyon sunduğu için çok kolaydır.

FuelPHP, modern, oldukça modüler, sofistike, esnek ve genişletilebilir bir PHP Framework'dür. Sadece sıradan MVC modelini desteklemekle kalmaz, aynı zamanda gelişmiş versiyonu olan HMVC'yi (Hierarchical Model-View-Controller) mimari seviyesinde destekler.

Nispeten yeni bir PHP Framework ve ilk olarak 2014'te piyasaya sürüldü.

FuelPHP, giriş ve URI filtreleme ve çıktı kodlama gibi özellikler sunarak güvenlik endişelerinizi tam olarak giderir. FuelPHP, çeşitli boyutlarda ve karmaşıklıklarda uçtan uca web çözümleri sunabilir.

Burada, bazı benzersiz yönlerini listeliyoruz:

 • FuelPHP Framework, PHP 5.4 ve üzerini destekler
 • HMVC için tam destek
 • Benzersiz bir komut satırı yardımcı programı
 • Hafif ve güçlü ORM desteği, şablon ayrıştırma, güvenlik geliştirmeleri ve kendi kimlik doğrulama çerçevesine sahiptir

Bununla birlikte, FuelPHP nispeten yeni olduğundan, daha az destek sunar ve daha dik bir öğrenme eğrisi sunar.

10. PHPixie

PHPixie, 2012 yılında piyasaya sürüldü. HMVC tasarım modelini uygulaması açısından FuelPHP'ye benzer. PHPixie, salt okunur web siteleri için yüksek performanslı bir çerçevedir. Sosyal ağ web siteleri, özelleştirilmiş web uygulamaları ve web uygulaması geliştirme hizmetleri geliştirmek için son derece uygundur.

Dikkate değer özelliklerinden bazıları arasında HMVC mimarisi, standart ORM (Nesne İlişkisel Eşleme), giriş doğrulama, önbelleğe alma, kimlik doğrulama ve yetkilendirme yetenekleri bulunur.

Framework'ün kendisi olmadan kullanılabilen bağımsız bileşenler kullanılarak oluşturulmuştur. Ayrıca, PHPixie bileşenleri %100 birim testinden geçmiştir. Bu yüzden minimum bağımlılık gerektirirler.

Nispeten yeni olduğu için PHPixie, diğer PHP Framework'den daha küçük bir kullanıcı topluluğuna sahiptir.

Resmi web sitesi, Framework'ü 30 dakika içinde öğrenebileceğinizi iddia eden bir eğitim sunuyor. Blogu aynı zamanda birçok pratik kullanım durumunu da detaylandırmaktadır. HAML biçimlendirme dilini kullanmanıza bile izin verir. Şema geçişini sağlar ve gelişmiş bir yönlendirme sistemi sunar.

PHPixie, tamamen hafif, modülerleştirilmiş ve kullanıcı dostu bir PHP Framework'dür. Bununla birlikte, PHPixie nispeten az modül sunar ve bu yazıda listelenen diğer çerçevelerin bazılarından daha az popülerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

PHP Framework, web uygulamaları geliştirmemize izin veren temel bir platformdur. Yani yapı sağlar. Bir PHP Framework kullanarak, çok fazla zaman kazanacak, tekrarlayan kod üretme ihtiyacını ortadan kaldıracak ve uygulamaları hızla (RAD) oluşturabileceksiniz. Bir PHP Framework olmadan, birçok PHP'yi tekrar tekrar kodlamanız gerekeceği için uygulama üretmek çok daha zor hale gelir. Ayrıca, veritabanınız ile geliştirdiğiniz uygulama arasındaki bağlantıyı sıfırdan yürütmeniz gerekecektir. Bu arada, bir PHP Framework kullanmak bu bağlantıyı sağlamanızı kolaylaştırır.

PHP, Model View Controller (MVC) temelleri üzerinde çalışır. MVC, etki alanı mantığınızı kullanıcı arayüzünüzden ayıran, çeşitli popüler programlama dillerinde bulunan mimari bir modeldir. Etki alanı mantığı, veritabanınız ve kullanıcı arabiriminiz arasındaki bilgi alışverişini yöneten işlevdir. Bu nedenle, etki alanı mantığını ve en önemlisi tasarımcılar için kullanıcı arayüzünü ayrı ayrı değiştirebilirsiniz. Bu, birçok karışıklığı ortadan kaldırır ve tüm gelişim sürecini basitleştirir. MVC'ye atıfta bulunduğumuzda genellikle şu şekilde algılıyoruz: M ham veriyi temsil eder, V (görünüm / kullanıcı arayüzü) gerçekte neyin görüntülendiğini temsil eder ve C (denetleyici) aslında yukarıda görüldüğü gibi etki alanı mantığıdır. MVC'nin nasıl çalıştığını anladıktan sonra, PHP Frameworks çok daha net ve kullanımı kolay hale gelir.

1
Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!