Portre Fotoğrafçılığı için 14 İpucu

Portre Fotoğrafçılığı için 14 İpucu
Image from pixabay.com

En iyi portre fotoğraflarınızı çekmek için gerekli tavsiyeler. Portre fotoğrafçılığı ipuçları için basit kamera ayarlarının, çocukların hareketsiz kalmasını sağlamak kadar imkansız bir görev gibi görünebilir. Ancak bu tavsiyeler ile profesyonel fotoğraf çekmek biraz daha kolaylaşıyor.

Birçok fotoğrafçı, aile portreleri veya arkadaşlarının fotoğraflarını çekerken bunlarda daha fazla kontrol sağlamak için iyi bir DSLR veya aynasız bir fotoğraf makinesine geçtikleri halde, insanların harika fotoğraflarını çekmek her zaman zorludur.

Amatör ve profesyonel portreler arasındaki fark çok büyük olabilir. Bu yüzden, herhangi bir fotoğrafçının bilmesi gereken en önemli portre fotoğrafçılığı ipuçlarından oluşan bu listeyi derledik.

Önce, deklanşör hızı ve lens seçimi ile ilgili temel bilgiler ile başlayacağız.
Daha sonra, sonuçlarınızı önemli ölçüde iyileştirmek için doğal ışık ve yansıtıcıları nasıl kullanacağınızı göstermeden önce odaklama ve fotoğraf kompozisyon teknikleri üzerine ilerleyin.

Aşağıdaki faydalı tavsiyeler, daha iyi bir portre fotoğrafçısı olmanıza yardımcı olacaktır.

Ardından daha gelişmiş portre fotoğrafçılığı ipuçlarından bazılarını tartışacağız.
Portreler çekerken flashgun ve diğer aksesuarların faydaları gibi.

Eğer portre fotoğrafı çekmek istiyorsan ve dış ortam bir parkta yada stüdyoda çekim için, aşağıdaki yararlı tavsiyeler yardımcı olacaktır. Böylece daha iyi bir portre fotoğrafçısı olacaksınız.

1. Pozlama Telafisi ne zaman kullanılır?

pozlama

Resim-1: Kamera sahneyi dengeli bir şekilde okurken, model çerçevede çok karanlık kaldı

Resim-2: +2,3 durak pozlama telafisinde arama, yüzünü doğru bir şekilde ortaya çıkardı, ancak bazı arka plan detayları patladı. Bu iyi, her ikisine de sahip olamayız…

Fotoğraf makinenizin ölçüm sistemi fotoğraf çekmede hayati bir rol oynamaktadır.
Doğru pozlama yapmak için kameraya ne kadar ışık girmesi gerektiğine karar verir. Çok zeki, ama tamamen kusursuz değil. Çok bölgeli ölçüm sistemleriyle ilgili problem, ortalama bir okuma alması ve bu okumanın bir orta ton veya başka bir deyişle, beyaz ve siyah arasında olduğu varsayılmaktadır. Çoğu zaman bu varsayım doğru çıkmaz, ancak bir çerçeve aşırı parlaklık veya karanlık alanların hakim olduğu durumlarda bir ölçüm sistemi mücadele edebilir.

Portre çekerken, açık ten tonları fotoğraf makinesini çekimi çok düşük bir alana kolayca aktarabilir. Tam çekim yaparken bunu daha çok fark edeceksiniz.
Örneğin yüz fotoğrafları ya da sahnede çok fazla beyaz olduğunda - düğünlerde gelinler en iyi örneklerdir.

Bu, kameranızın Pozlama Telafisi kontrolleriyle olsa da hızlı bir şekilde düzeltilebilir. Başlamak için, insanların yüzlerini hafifletmek için pozitif Pozlama Telafisi +1 durağına kadar çevirmeyi deneyin. Çekimlerinizi gözden geçirin ve yeterli değilse, daha fazla aydınlatılmaları gerekir, bunu daha da artırın.

2. Diyafram tavsiyesi

diyafram tavsiyesi

Resim-1: Hızlı lensler portreler için idealdir. F / 1,4'ün bir diyaframı arka planını güzelce bulanıklaştırdı ve öznemizi izole etti.

Resim-2: f / 13 diyaframı arka planı keskin bir odak haline getirdi.

Portreler çekerken, sığ bir alan derinliği yakalamak için geniş bir diyafram (f/2.8-f/5.6 civarında) ayarlamak en iyisidir, bu nedenle konunun arkasındaki arka plan güzel bulanıklaşır ve istediğiniz nesneyi daha iyi öne çıkarır.

Alan derinliğini kontrol etmek diyafram öncelik modunda çekim yapın; bu modda DSLR doğru pozlama için deklanşör hızını ayarlamak yardımcı olacaktır.

Uzman portre lensleri, arka planları daha da bulanıklaştırmak için daha geniş maksimum açıklıklara (f/1.4'ten f/2.8'e) sahip olma eğilimindedir.

3. Deklanşör hızı ayarları

denklanşör hızı

Deklanşör hızını ayarlarken, merceğinizin odak uzaklığındaki faktör, kamera sarsıntısı (ve bulanık sonuçlar) bir sorun haline gelecektir.

Genel bir kural olarak, deklanşör hızınızın etkili odak uzunluğundan daha yüksek olduğundan emin olun.
Örneğin, 200 mm'de 1/250 saniyelik bir deklanşör hızı veya daha hızlı kullanın.

Bu aynı zamanda geniş açılı bir lens kullanırken daha yavaş deklanşör hızlarıyla uzaklaşabileceğiniz anlamına gelir, 18mm odak uzaklığında 1 / 20sn gibi.

Konunuz hızlı bir şekilde hareket ederse yardım etmeyecek olsa da, kameranın sarsıntı önleyici sistemini kullanmayı unutmayın.
Bazı kamera sistemleri sensörün etrafına yerleştirilmiş olsa da, kamera sistemleri sistemin lens içinde olmasını tercih ediyor - yararı vizörde görebilmeniz.

Her lens bu teknolojiye sahip olmasa da, sizde varsa bunu kullanın.
Aksi takdirde normalde yapabileceğiniz ve yine de pin-keskin çekimlerle çıkabileceğinizden çok daha düşük enstantane hızlarında çekebilirsiniz.

4. ISO'nuzu artırın

iso
İnsanlar fotoğraflarını çekerken çok fazla hareket ediyorlar, göz kırpmalarını bahsetmiyorum bile ve yüz ifadelerini sürekli değiştiriyorlar -
ve gülümsemekten ziyade birisinin yarısı yanıp sönen veya gururu olan bir fotoğraftan daha kötü bir şey yok!

Bu sorunları önlemek ve hareket bulanıklığının görünmesini önlemek için hızlı bir enstantane hızı kullanmanız gerekir.

Bu aynı zamanda keskin çekimler sağlamak ve kamera sarsıntısını önlemek için yardımcı olacaktır.
Diyafram Öncelikli modda ve geniş bir diyafram açıkken, enstantane hızınızı arttırmak için ISO'nuzu artırın (ISO 100'den ISO400'e kadar).

Düşük ışıkta (iç ve dış), ISO1.600, 3.200 veya 6.400'e kadar artırmanız gerekebilir. Biraz bulanıklık, işe yaramaz bir fotoğraftan daha iyi.

5. Lens seçimi

Lens seçiminiz, portre fotoğraflarınız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Görsel efektli portreler için geniş açılı bir objektif şarttır. Düşük bir açıdan çekim yapmak, konunuzu aslında olduğundan daha uzun yapar.
Bu, gözünü kandırmak ve nesnelerin ve insanların bakış açısını değiştirmek için harika bir tekniktir. Ancak, çok fazla bozulmamaya dikkat edin, bazı çarpıklıkların görüldüğü gibi, bu hiç de iyi olmaz! Geniş açılı çekime daha fazla dram eklemek için, kamerayı bir açıyla yatırmayı deneyin.

85mm veya 105mm gibi bir orta telefoto kullanırken, model hala sahnenin ana konusu, fakat arka plan görüntüde önemli bir rol oynar. Her zaman arka planda neler olduğuna dikkat edin.

70-200mm f/2.8 gibi bir telefoto lens çarpıcı portreler oluşturmak için en iyi araçlardan biridir. Konuyla ilgili daha fazla odaklanmak ve yakınlaştırmak için etkinleştirme, daha sonra ekranda arka plan ve ön plan dikkat dağıtıcı miktarını azaltabilir.

6. Yaratıcı kompozisyonlar

fotoğraf kompozisyonları

Kompozisyonlarınızda tembel olmayın. Fotoğrafçılar çoğu zaman geri çekiliyor ve konularının tümünü veya en azından yarısını dahil etmenin en iyi yol olduğunu düşünüyorlar.

Daha ilham verici bir fotoğraf kompozisyonu için çerçeveyi doldurmak yerine yakınlaştırın. Nesnenin çerçevenin bir tarafına konumlandırılması, 'içine bakılacak alan' ile, çok sığ bir alan derinliğini yakalamak için geniş diyaframlarla deney yaparken, ustalaşmak için harika bir tekniktir.

7. Bir ilişki kurmak

Modeliniz rahat hissetmiyorsa, son vuruşlar işe yaramayacaktır. Çekimden önce konuyla sohbet etmek için zaman ayırın -bir fincan çay veya kahve içip fikirlerinizi konuşun.

Çekim başladığında, onlara teklif ver - sadece sessizce çekim yapma. Onlara ne istediğini ve nasıl poz vermelerini istediğini söyle. Ekranın arkasındaki çekimleri göstermeyi unutmayın, çünkü bu güven oluşturabilir.

8. Bir reflektör kullanın

Portrelerinizi canlandırmak ve onlara profesyonel bir görünüm vermek için hızlı ve ekonomik bir yol bir reflektör kullanmaktır. İstenmeyen gölgeleri doldurmak için ışığı içeriğinize geri döndürmek için iç mekanlarda (pencerelerin yanında) veya dışarıda kullanın.
Birçok reflektör çift taraflı veya çıkarılabilir kapaklarla gelir, böylece beyaz, gümüş ve altın yansıtıcı yüzeyler arasından seçim yapabilirsiniz. Reflektörlerin beyaz yüzeyleri, güçlü doğrudan güneş ışığını yumuşatmak için difüzörler olarak da ikiye katlanabilir.

Eğer bunun için harcayacak paran yoksa, büyük bir beyaz karton levha kullanarak bir reflektör yapabilirsiniz -ki bu da gümüş bir etki için kalay folyo ile kaplanabilir

9. Kameranın odaklanması

Geniş diyaframlar kullanıldığında (özellikle f / 2.8 veya daha hızlı), alan derinliğiniz önemli ölçüde azalır, bu nedenle odaklamalarınızın patlaması çok önemlidir, aksi halde odaklı yüz özellikleri; kişinin burnu keskin olabilir, ancak gözleri yumuşaktır.

Sıkıca oluşturulmuş fotoğraflar ile gözlere odaklanın; daha geniş bileşimlerle, kafaya odaklanın. Odaklamayı netleştirmek için, tek bir otomatik odaklama (AF) noktasını manuel olarak seçin.

İyi bir teknik, merkezi AF noktasını ayarlamaktır, gözlere/kafaya odaklanmak için deklanşör düğmesine yarım basın, daha sonra düğmeyi tamamen basmadan önce konuyu bir tarafa konumlandırmanız önerilir - bu genellikle AF noktalarıyla uğraşmaktan çok daha hızlı bir çekim yoludur.

Alternatif olarak, üst köşelerde AF noktaları ayarlamak ve çekim yapmak için konunun gözlerinin üzerine yerleştirin. Her iki seçenek de, daha dengeli bir kompozisyon için konu merkezinizi konumlandırmanıza yardımcı olacaktır.

10. Portreler için poz vermek

portreler için poz vermek
Konunun nasıl durduğunu, pozlar ve görünümlerin sonuçlarınız üzerinde nasıl dramatik bir etkisi olacaktır. Yüz ifadesinde hafif bir değişiklik -gülümsemeleri ya da gülümsememeleri gibi -fotoğrafın tüm hissini kökten değiştirebilir.

Çekim yaparken, bir dizi ifadeyi deneyin ve yakalayın, böylece onları bilgisayarda yeniden düzenlerken tercih edeceğiniz yeri seçebilirsiniz.

Ayrıca, nesnenin kamera dışı, yukarı veya aşağı ya da bir tarafa baktığı portre çekimleri yapmayı da düşünebilirsiniz. Etrafında oynayın ve neyin işe yaradığını görün.

11. Güneşli günlerde dolgu flaşı kullanma

Güneş batarken flaş kullanmak garip gelse de, bunu kullanmanız gereken tam zamanı!

Güneş, portre fotoğrafçıları için her türlü soruna neden olabilir: yüzler boyunca sert gölgeler, dengesiz pozlamalar ve yanmış olaylar.
Biraz 'dolgu flaşı' kullanın ve portrelerinizi anında geliştirirsiniz; kameranız çok daha dengeli pozlama yakalayacaktır, çünkü fotoğraf makinesi arka plan için poz verirken flaşınız konuyu aydınlatacaktır.

12. Özel bir flashgun alın

flushgun

Özel bir flashgun (veya genellikle bir speedlight veya speedlite olarak anılacaktır), kameranızdaki yerleşik flaştan çok daha güçlüdür, bu da daha parlak bir ışık patlaması anlamına gelir ve daha fazla alan derinliği yakalamak için daha küçük açıklıklar ayarlamanıza veya bir grup insanı aydınlatmanıza olanak tanır.

Ayrıca, ayarlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz ve tavanı ve duvarları aydınlatmak için yukarı veya yana doğru açabilirsiniz.

13. Uzaktan flashgun kontrolü

uzak flashgun kontrolü

Bir flashgun çıkarılabilir ve uzaktan açılabilir, hotshoe veya birçok kamera sisteminize bağlı bir uzaktan kumanda kullanarak kablosuz olarak, kameranın dahili flaşı ile uyumlu bir flaş teli tetiklemenizi sağlar.

Flaşınızı kapattığınızda, fotoğraf makinesi sonuçlarınızı değiştirebilir ve daha profesyonel sonuçlar elde etmek için ışığı şekillendirmenize izin verir.
Daha karmaşık aydınlatma ayarları için iki flaşı bir arada kullanabilirsiniz. Uzak bir tetiği kullanarak sırayla aynı anda ikinci flaş ünitesini açarak ateş bir flaş yangını sağlayacaktır.

14. Flaş aydınlatması ile sanatsal çıktılar alın

fotoğraf flash aydınlatması

Bir flashgun ile donatılmış, uzaktan tetikleyiciler ve iyi boyuttaki bir difüzör, geniş bir akıllı ve havalı aydınlatma kurulumları imkanını ortaya çıkarır.

Portrelerinize drama eklemek için konularınızı yan taraftan aydınlatın ve gökyüzünü veya arka planı açığa çıkararak, konularınızın arkasında huysuz bir zemin yakalamak için -2 durak pozlama Telafisini arayarak yaratıcı olun.

Fotoğraflara Kenarlıklar Ekleme: Herkes Kolayca Uygulayabilir
İlginizi Çekebilir

Fotoğraflara Kenarlıklar Ekleme: Herkes Kolayca Uygulayabilir

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile