Ogznet.com
PowerPoint Sunumlarına YouTube Videoları Nasıl Eklenir? Paylaş:

PowerPoint Sunumlarına YouTube Videoları Nasıl Eklenir?

PowerPoint Sunumlarına YouTube Videoları Nasıl Eklenir?

Bir videoyu bir PowerPoint slaytına eklemek sadece sunumunuzu öne çıkarmaz, aynı zamanda herkesin dikkatini çekmeye yardımcı olur. En iyi örnek, üç dakikalık bir videoya karşılık uzun bir makaledir. Hangisini seçerdin? Kesinlikle, seyircinizin dikkatini kolayca çeken videoyu.

Yani, bir YouTube videonuz varsa, sunumunuza anlam (ve çekicilik) ekleyin ve kitlenizin metni okumak için gözlerini kısarak kırpmasını önleyin. Neyse ki Microsoft PowerPoint, YouTube videolarını slaytlarınıza ekleyebilmenizi ve yerleştirebilmenizi sağlar ve süreç de oldukça kolaydır.

Bunu nasıl yapılacağına bir göz atalım.

1. Video Ekleme Seçeneğiyle
Açıkçası, bu, YouTube videoları eklemenin en kolay yollarından biridir. Belli bir slaydı açtıktan sonra Ekle> Video> Çevrimiçi video'ya tıklayın.

İyi bir şey, PowerPoint'ten ayrılmadan belirli bir videoyu arayabilmenizdir. Kanal adı, videonun başlığı vb. gibi alakalı anahtar kelimeleri girin.

Arama, ölçütlere uyan bir grup video getirecektir.

Birini seçin ve Ekle'ye basın. Videonun eklenmesi birkaç dakika sürecektir. Bittiğinde, videoyu yeniden boyutlandırmak ve oynatma ayarlarını, şekli, efektleri ve daha fazlasını ayarlamak için köşeleri sürükleyebilirsiniz.
Şimdi tek yapmanız gereken doğru videoyu seçip seçmediğinizi kontrol etmek için videoyu oynatmak.

Bunu yapmak için video kutusuna sağ tıklayın ve Önizleme> Oynat'ı seçin.

NOT: Uygulama, video oynatmak için tarayıcıyı kullandığı için PowerPoint, arka planda Internet Explorer'ı açacaktır.

Dezavantajları?
Bu yöntemle ilgili temel sorun, Otomatik Oynatma veya Başlangıç ​​Zamanı gibi oynatma ayarlarını kullanamayacağınızdır. Endişelenme, bir sonraki yöntem bu sorunu çözüyor.

2. Bir Video Gömme
Bir YouTube videosunu eklemek, yukarıdaki yönteme neredeyse benzer. Tek fark, doğrudan video URL'sini eklemektir. YouTube'a gidin ve eklemek istediğiniz videoyu açın. Paylaş> Embed üzerine tıklayın ve videonun Başlangıç ​​Süresini ekleyin. Ayrıca Önerilen videoyu göster seçeneğini de işaretleyin.

Bittiğinde, kodu Not Defteri uygulamasına kopyalayın. URL'nin sonunda autoplay=1 değişkenini ekleyin. Bu, slayt yüklendiğinde videonun otomatik olarak başlatılmasını sağlar. PowerPoint'e git. Ekle> Video> Çevrimiçi video'yu seçin ve değiştirilen URL'yi ikinci seçeneğin altına yapıştırın.

Her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmek için bir kez önizleyin. Şimdi, bu slayt her ortaya çıktığında, video seçtiğiniz noktadan otomatik olarak oynatılacaktır.

Bu iki yöntemle ilgili tek sorun, aktif bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacaktır. Artık YouTube videolarını PowerPoint'e nasıl eklediğimizi veya gömdüğümüzü gördük, sunumlarınızı düzeltmek için birkaç harika numara görelim.

1. Slayt Boyutunu Değiştirin
Varsayılan dikdörtgen slaytları çok yaygındır. İyi haber, slaytlarınızın boyutunu manuel olarak değiştirebilirsiniz.

Tasarım sekmesine dokunun ve Slayt Boyutu'nu seçin. Buradan Özel Slayt boyutunu seçin ve dikey slaytlar istiyorsanız Dikey seçeneğini belirleyin.

Alternatif olarak, açılır listeden bir stil seçebilir ve seçiminize göre genişliği artırabilir / azaltabilirsiniz.

2. Diğer Slaytlara Bağlantı
Başka bir harika numara da aynı sunumda slaytların arasında bağlantı kurulmasıdır. Böylece birden çok slayt arasında hızla geçmeyi kolaylaştırır.

Sadece slayda bir şekil ekleyin. Daha çok ok şeklinde ise uygun olur. Boyut ve renk ayarını tamamladıktan sonra üzerine sağ tıklayın ve bu Belgeye Köprü Ekle> Yerleştir'i seçin.

Gereken slaydı seçin ve Tamam'a tıklayın. Diğer tüm şekiller için bu işlemi takip edin. Şimdi, bu nesnelerden birine tıkladığınızda, belirli slayda geçecektir.

3. Slaytlara GIF Ekleme
GIF'ler, herhangi bir şeye rahatça dokunmanın en kolay yollarından biridir ve slaytlarınıza bile (çok resmi bir ortamda sunmadığınız sürece). İyi haber, önceden indirilmiş bir GIF ekleyebilir veya doğrudan PowerPoint'in içine arama ve ekleme yapmayı seçebilirsiniz.

Önceden indirilmiş bir GIF eklemek için, Ekle> Resimler üzerine tıklayın ve konumdan seçin. Çevrimiçi arama yapmak için Çevrimiçi Resimler'e gidin ve Bing Image araması için kutuya GIF yazın.

Bu yöntemle ilgili tek sorun, animasyonu önceden görememenizdir. GIF'in yalnızca sunum modunda oynadığını görebileceksiniz.

Böylece, bir YouTube videosunu PowerPoint sunumlarına ekleyip yerleştirebilirsiniz. Videolar size birden fazla slayt ekleme veya sürekli konuşma konusunda kolaylık sağlasa da, uzun bir video zararlı olabilir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!