Profesyonel Bir YouTuber Nasıl Olunur?

Profesyonel Bir YouTuber Nasıl Olunur?

/ Okuma süresi: 7 dk, 15 sn / Yorum (0)
A A A

İnternette çok vakit geçiriyorsanız ve aartık bunu paraya mı dönüştürmek istiyorsunuz. Artık bir Youtube kanalı açmaya başlayabilirsiniz. Popüler olursanız bu Youtube sayfasından para bile kazanabilirsiniz.

Bir YouTuber olarak kalabalıklar arasından nasıl sıyrılabilirsiniz.

Profesyonel bir YouTuber olmak mı istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz. Bir YouTube kariyerine sahip olmak eğlenceli görünüyor, ancak iş gerektiriyor. Gerekli zamanı ve çabayı sarfetmeye istekliyseniz, ne kadar başarılı olabileceğinizi anlatan başka bir şey yok.

Başlamadan önce, paranın senin amacın olmaması gerektiğini bilmelisin. Sevdiğiniz videoları hazırlayarak başlayın. Para gelirse, bu güzel bir şey. 15 dakika şöhretinizi almaya hazır mısınız? Ama nasıl.

YouTube ile hedefinizi belirleyin
Her zaman strateji oluşturmak zorunda değilsiniz, ancak strateji herhangi bir kanalın hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacaktır. Kendinize şu soruyu sorun: “YouTube'dan ne istiyorsun?” Bu soru, kanalınızla ne yapmanız gerektiğini ve aradığınız başarıyı nasıl kazanacağınızı haritalandırmaya yardımcı olacaktır.

Bazı kullanıcılar, videolarından para kazanma amacı ile YouTube'a girerler. Ancak, sadece YouTube'a girip hemen para kazanmıyorsunuz. Amacınız bir kazanç sağlamaksa, Google’ın AdSense reklam hizmetini ve sponsorlukları, ortak çalışmaları, marka anlaşmalarını ve kendi ürünlerinizi veya ürünlerinizi oluşturmadan nasıl gelir elde edebileceğinizi anlamak için zaman ayırın.

YouTube’da çok sayıda kanal var. Ancak, az bir kısmı, yalnızca reklamlardan ayda binlerce dolar kazanıyor.

YouTube'un nasıl çalıştığını öğrenin
Çoğu kişi YouTube'un temellerini anlıyor - bir video çekin ve ardından yükleyin. Ancak, YouTube’un Google’a benzer şekilde çalıştığını bilmiyor olabilirsiniz. Bir izleyici, arama çubuğunda ne izlemek istediklerini yazar. YouTube, daha sonra mümkün olan en iyi videoyu meta verilerden ve bir videodaki etkileşim ve etkinlik temelinde sunmaya çalışır. YouTube İçerik Oluşturucu Akademisi'nin bilmenizi istediği önemli bir şey: YouTube’un algoritması izleyenleri izliyor. Görüntüleyenlerin izledikleri ve keyif aldıkları her ne olursa, YouTube bunlardan daha fazlasını sunmak ister.

İyi içerik oluşturmak önemlidir, ancak, yeterli meta verileri sağlamaya da dikkat etmeli, görüntüleyenleri videonuzun en azından çoğunluğunu izlemeyi ve görüntüleyenleri teşvik etmelisiniz. Videonuzu ve düzenleme kalitesini yükseltmek, kitleyi elde tutma özelliğini korumaya yardımcı olabilir, ancak videonuzun görülmesine yardımcı olan şey, YouTube algoritmasının anlaşılmasıdır.

Bugün YouTube’da kalıcı olmak yıllar önce olduğundan daha zor. Keşfedilebilirliğinize yardımcı olacak bir strateji, çok fazla aranan konularda yeterli videolar oluşturmaktır. Başka bir deyişle, YouTube'da kullanıcılar için çok fazla videosu bulunmayan konuları temel alan videolar oluşturun. Bir video çekmeden önce bu araştırmayı yapmak uzun bir yoldan gitmenize yardımcı olacaktır.

Bir çok içerik oluşturucu, önce bir video çekmeye ve daha sonra görüntü almaya ümit ediyor. Maalesef, bunu yaparsanız, kullandığınız aynı video konusu ve anahtar kelimeler için çok fazla rekabet olabilir. YouTube'da nasıl keşfedilebileceğini öğrenin ve bunu YouTube stratejinizin bir parçası haline getirin.

YouTube Algoritması
YouTube’un algoritması izleyicileri takip ediyor. YouTube İçerik Oluşturucu Akademisi'ne göre, içerik oluşturucuların, görüntüleyenlerin beğeneceği içerikler oluşturmaya odaklanması en iyisidir. Algoritma, izleyici etkinliğine dikkat çekiyor ve ardından hangi videoların önerileceğine karar veriyor. YouTube tarafından toplanan geri bildirim örnekleri şunları içerir:

Ne zaman izleniyor?
İzleyiciler ne izliyor?
Kitleyi elde tutma (insanların ne sıklıkla geri geldiği)

İnsanları videonuzu tıklamaya teşvik etmek, pozitif video etkinliği elde etmek için iyi bir başlangıçtır. YouTube videonuz için videonuzu önermezse ve kullanıcılar bunu tıklamazsa, bu da algoritmaya geri bildirim gönderir. Videonuzu kimse izlemezse YouTube'un toplayabileceği çok fazla geri bildirim var.

Küçük resimler, başlıklar ve açıklamalar gibi öğelerin ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz. O yüzden onlara dikkat et! YouTube İçerik Oluşturucu Akademisi, ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenmek için harika bir yerdir.
Herkese tonlarca ders ve kurs sunuyorlar - ve ücretsizdir! İçerik oluşturuculara yardımcı olmaya odaklanan güvenilir YouTube kanallarını da izleyebilirsiniz.  

YouTube'daki popüler kategoriler
YouTube'da çok sayıda kategori var. Bazıları diğerlerinden daha popüler. Popüler bir kategoriye gitmeyi seçerseniz, kanalınızın ve videolarınızın diğerlerinden nasıl farklı olacağını anlamanız için zaman ayırın. Bir iş yaratmaya benzer şekilde, sizi farklı kılan şeyleri ve başkalarının yerine sizi izlemesini sağlayacak kişileri nasıl anlamanız gerektiğini öğrenmeniz gerekir.

Örneğin, ürünleri inceleyen ve eğitici dersler yapan birçok makyaj kanalı var. Bu alanda yeni bir kanal olarak büyümesi zor olabilir çünkü zaten hayal edebileceğinizden daha fazla makyaj kanalı var; Peki, nasıl öne çıkacaksınız? 

YouTube'da birkaç popüler kategori var: (belirli bir sırada değil):

 • Ürün İncelemeleri
 • Nasıl yaparım ve Stil
 • Vlog'lar
 • Alışveriş
 • Şakalar
 • Komedi

Hızlı ipucu: popüler bir kategoride öne çıkmak için trendleri kullanın.
Aslında, yayınlamadan hemen önce eğilimi olabilecek bir konuya ilk video oluşturanlardan biriyseniz, bu keşfedilebilirliğinizi artırabilir. Örneğin, yeni bir ürün - özellikle de popüler bir ürün - çıkacak gibi diyelim. Videoda ilk video oluşturanlardan biriyseniz, üzerinde çok fazla video bulunmayan bir konu hakkında video oluşturuyor olmanız gerekir. dolayısıyla, videonuz, kullanıcıların aramaya başladığı anda yüzeye çıkması muhtemeldir.

Profesyonel bir YouTuber olmak istiyorsanız, profesyonellerden bilgi edinin. Yeterince çeşitli YouTuber izlerseniz, bunların hepsinin farklı olduğunu hızlı bir şekilde keşfedeceksiniz. Bazıları diğerlerinden daha iyi video kalitesine sahipken, diğerleri daha iyi düzenleme ya da ilgi çekici kişiliğe sahipler.

Tutarlı olun, analizleri gözden geçirin ve devam edin. Son olarak, bir Pro YouTuber olmak istiyorsanız, tutarlılık anahtardır. Odaklandığınızdan emin olun.

Yeni başladığınızdan veya YouTube'da olduğunuzdan ve büyümeye devam etmekten bağımsız olarak, analizleri gözden geçirmeniz, daha iyi neler yapabileceğinizi görmenize yardımcı olacaktır. Bir videonun beğenilmediğini fark ederseniz veya kullanıcılar 20 saniye sonra izlemeyi durdurursa, bunu dikkate alarak yeni videolarınız için gereken değişiklikleri yapın.
Bir video konusu sizin için uygunsa, aynı konu hakkında bir dizi hazırlamayı düşünün. Ne kadar başarılı olursanız olun veya videolarınızın ne kadar başarılı olursa olsun, analizlerinizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

İlk birkaç ay içinde farklı fikirleri denemekten vazgeçmeyin.
Bazen, görüntüleyenlerle rezonansa girebilecek ne tür içerikler görmeniz biraz zaman alabilir. Bazı YouTuberlar hemen popüler olurken; diğerlerinin popüeler bir yere geçmesi yıllar alır. Sadece sevdiğiniz şeyleri yapmaya devam edin, sürecinizi geliştirin ve bu kılavuza geri dönün ve markanızı yaratabilirsiniz!

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 598 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Profesyonel Bir YouTuber Nasıl Olunur? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Profesyonel Bir YouTuber Nasıl Olunur? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Profesyonel Bir YouTuber Nasıl Olunur? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.