Programlama Nedir? Kodlama ile aynı şey mi?

Programlama Nedir? Kodlama ile aynı şey mi?

Programlama ve kodlama aynı şeydir. Programlamayı tanımlamanın en iyi yolu, bir bilgisayarlara nasıl görev yapılacağını öğretme sanatı olmasıdır. Bu görevler, iki sayıyı bir araya getirmek kadar basit ve bir roketin yörüngesini çizmek kadar karmaşık olabilir, ama hepsi bir bilgisayara nasıl yapılacağını öğreten bir programcı ile başlar.

Tam Olarak Programlama Nedir?
Programcılar, bilgisayarlara 'konuşmak' için programlama dilleri kullanırlar. Assembly Language gibi erken bilgisayar dilleri, bilgisayarın anlayabileceği 1 ve 0'lardan oluşan Makine Dili çevirmenlerinden biraz daha fazlaydı. Programcılar bilgisayarlara daha fazla görev öğrettiğinden bu görevleri daha gelişmiş dillere derlediler. Fortran erken seviyeli bir dil örneğidir. Üst düzey bir dil, yüzlerce talimatı tek bir kod satırıyla taşıyabilir.

Birçok insanın öğrendiği ilk program, sadece bu kelimeleri ekrana yansıtan "Merhaba Dünya" dır. Bazı dillerde bu, tek bir kod satırı kadar basittir. Ancak, bilgisayar dilleri yüzlerce talimatı yerine getirmelidir. Her mektubu basmakla kalmıyor, aynı zamanda her harf mektubun içinden gelen tekil piksellerden oluşuyor. Yani, "merhaba dünya" yazdırmak aslında bilgisayarın bakış açısından oldukça karmaşıktır.
Tüm programlamalar aynı görünebilir olsa da, nesne yönelimli programlama ve veritabanı programlama gibi birçok farklı programlama türü vardır. Modern programlama dilleri arasında Swift, Java, C++, Ruby, Objective C, Python, SQL, BASIC ve PHP adında bir kaç isim var. Son yıllarda, programlama dillerinin yeni varyasyonları, çocuklara nasıl program yapılacağını öğretmek amacıyla ortaya çıktı.

Kodlama nedir? Kodlamak ve programlamak aynı şey mi?

"Programlama" ve "kodlama" kelimeleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılır, ancak "kodlayıcı" kelimesi, deneyimsiz veya verimsiz programcıları tanımlamak için kullanılmakta olan bir geçmişe sahiptir. Tabii ki, birileri kelimeyi kullandığı için aşağılayıcı olmaya çalıştığı anlamına gelmez. Birçok insan "kodlayıcı" nın bazen bu anlamda kullanıldığını fark etmediği için kelime zamanla daha normal hale geldi.

Basitçe söylemek gerekirse, bir "programlayıcı" ile "kodlayıcı" arasında bir fark yoktur ve "kodlayıcılar" için iş yoktur. Bir iş veritabanında arama yaparsanız, programcı analistten program mühendisine program mimarı gibi birçok programcı varyasyonuna sahip iş başlıkları görürsünüz, ancak herhangi bir türdeki "kodlayıcı" için çok azını (varsa) göreceksiniz.

Programcılar bazen planlama, hata ayıklama vb. gibi diğer programlama görevlerinin aksine bilgisayar kodu yazmanın fiili eylemi olarak 'kodlama' anlamına gelir.

 

Bir Programcı Ne Yapar?
Filmlerde, programcılar, bilgisayarlarına öfkeli bir şekilde oturup dururlar. Gerçekte, programlama aslında herhangi bir bilgisayar kodu üretilmeden önce başlar.

Programlama bir hedefle veya bir dizi gereksinimle başlar. Bu, bir rapor veya App Store için bir oyun oluşturmak isteyen programcı isteyen bir patron olabilir. Bir sonraki adım, bu gereksinimleri, görevi yerine getirmek için gerekli temel mantığa bölmektir. Bu bir oyunla sahaya çıkan bir futbol takımına benziyor. Orada bir oyun olmadan dışarı çıkarlarsa, herkes farklı bir şeyler yapacak ve kaos olacak.
Bir programcı, bir programın mantığını tasarlamak için algoritmalar ve akış çizelgeleri kullanabilir. Algoritmalar temel olarak İngilizce yazılmış bir bilgisayar programıdır, akış çizelgeleri ise programın mantığını izleyen bir haritaya benzemektedir.

Bu ilk adımları gerçekleştirmek için gerçekleşecek sınırsız toplantıları atlayarak, gerçek programlamaya ulaşırız.
Programlamada çok sayıda yaratıcı problem çözme vardır, ancak aynı zamanda kod içinde kalıp içinde izole edilebilen ve görevlere dönüştürülebilen, program içinde yeniden kullanılabilir "nesneler" veya "işlevler" olabilen desenler aramayı da içerir. Bir bilgisayar programı, daha karmaşık bir görev gerçekleştirmek için bir araya getirilen bir dizi görevdir. Daha sonra daha karmaşık bir görevi yerine getirmek için diğer karmaşık görevlerle eşleştirilir.

Programlamadan sonra hata ayıklama gelir, bu da programın hatalarını gidermek için programı tekrar tekrar çalıştırması anlamına gelir, bu hataları programdan çıkarmaya ve hata ayıklama işlemine tekrar gelmek için önceki adıma dönersiniz. Buna "yinelemeli süreç" denir. "Bir programcı, tüm hataları bulmak için bu adımları tekrarlar. Bilgisayar hatası, istenmeyen bir hata mesajı veren veya doğru sonucu vermeyen herhangi bir kod parçasıdır. "İstenmeyen" hata iletileri varsa, hata iletileri istiyor musunuz? Kesinlikle hayır.

Web tarayıcınızı, bulunmayan bir sayfaya yönlendirmeyi düşünün. Sayfanın mevcut olmadığı konusunda sizi bilgilendirecek 404 hata mesajı alacaksınız. Bazı 404 mesajlar komiktir, çoğu pratiktir, ancak hepsi bir amaca hizmet eder: kullanıcıya bir şeylerin yanlış gittiğini bildirmek. Bu sayfa boş kalan sayfadan daha iyidir, bu da kullanıcının ne olduğunu merak etmesini engeller.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 220 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Programlama Nedir? Kodlama ile aynı şey mi? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Programlama Nedir? Kodlama ile aynı şey mi? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Programlama Nedir? Kodlama ile aynı şey mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Reklam Ver instagram takipçi satın al