Ogznet.com
Fidye yazılımı saldırılarına karşı alınması gereken önlemler Paylaş:

Fidye yazılımı saldırılarına karşı alınması gereken önlemler

Fidye yazılımı saldırılarına karşı alınması gereken önlemler

Ransomware yani fidye yazılımı saldırılarına karşı ne tip önlemler alabilirsiniz! İnternetteki tehditlerden en iyi şekilde korunmak için takip etmeniz gereken tüm güvenlik protokolleri hakkında kapsamlı bir öğretici içerik.

Bilgisayarımızı veya akıllı telefonumuzu kullandığımızda siber güvenliğimizin artık çok önemli olduğu açıktır. Bizde bu konuda ayrıntılara girmeyi düşünüyoruz: Aşağıda, günlük olarak az bir çaba harcayarak uygulayabileceğiniz ve fidye yazılımı saldırılarına karşı koruma sağlayacak 7 güvenlik bilgisini bulacaksınız.

1. Evinizin dışında daima gizli modu kullanarak internete göz atın

Örnek olarak, ortak bir bilgisayar kullanmaya başladınız ve Facebook'ta oturum açmak isterken bir önceki kullanıcının oturumunun açık olduğunu gördünüz. Büyük ihtimalle kimseyi rahatsız etmemek için profile bakmadan oturumu kapatırsınız, değil mi? Ama sizin yerinizde kötü niyetli bir başkası olsa, olacakları hayal edin!

Evinizin dışındayken ortak kullanılan bir bilgisayarda internette gezinirken gizlilik açısından sorun çıkmaması için tarayıcının gizli sekmesini kullanın. Okullarda veya üniversitelerde, kütüphanelerde, otellerde veya herhangi bir kamusal alanda ve hatta arkadaşlarınızın bilgisayarında gizli sekmede oturum açın. Güvenilir olsalar bile, örneğin "çıkış" seçeneğini unuttuğunuz takdirde birisinin yanlışlıkla mail hesabınızı kullanmasını önleyebilirsiniz.

2. Birden fazla Antivirüs programı yüklemeyin

Yeni bir bilgisayar satın aldığınızda virüsten koruma gibi bir yazılım yüklü olarak geliyor. Ancak bu konuda çok ileri gitmeyin! Birçok antivirüs programını aynı anda bilgisayarınıza yüklemeyin. Windows 10'lu bilgisayarların kendi virüsten koruma yazılımları ile birlikte gelmiş olduğunu ve bu yazılımdan hoşlanmıyorsanız, başka bir antivirüs yazılımı kullanabileceğinizi unutmayın!

Güncel bir antivirüs programı (Avast, AVG, Panda...), temel veya ücretsiz sürümlerde bile her türlü tehdide karşı koruma içerir. Birini seçin ve gerisini ona bırakın, bir tehdit algılarda sizi uyaracaktır.

3. Güncellemeleri mutlaka yapın

Çoğu program, genellikle otomatik güncellenme uyarısı vermektedir. Güncellenmiş bir program tehditlerden korunmak için güvenli bir yoldur, en sevdiğiniz programları güncel tutun ve güncellenmesini isterse hemen güncelleyin!

Windows içinde aynı şey geçerlidir. Güncellemeler sizi rahatsız etmek için değil, performansı artırmak içindir. Sorun, programların aksine Windows'un güncelleme yaparken biraz zaman alıyor olmasıdır. Zaman kaybetmemek için Windows 10 programlarını her zaman güncelleyin.

4. Şifrelerinizi sık sık değiştirin

Evet, şifreyi durmadan değiştirmenin çok eğlenceli olmadığını biliyorum, ancak 2004'te hesap açarken kullandığınız Gmail şifresini bugün de kullanmak akıllıca değildir. Her altı ayda bir kullandığınız ana hizmetler için şifrelerini değiştirmenizi öneririm. Bazı durumlarda, platformların kendisi bile bazı periyotlarla sizi şifre değiştirmeye zorlar, ancak bazıları bunu yapmaz.

Bu durumda, en sevdiğiniz hatırlatma hizmeti ve takvimini (Google Takvim, yapılacaklar listesi için bir program...) kullanın, böylece bu değişiklikleri istediğiniz gibi düzenli olarak yapmanızı sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, şifrelerinizi unutmamak için bir şifre yöneticisi kullanın. Google Chrome'un kendi şifre yöneticisi vardır, ancak fazladan güvenlik istiyorsanız harici bir program kullanın.

5. Günlük yedekleme alışkanlığı edinin

Her gün, gün içinde belli belgeler ile çalışırsınız, ancak bu belgeleri kaybedersen felaket olur. Word gibi çevrimdışı programları kullanıp harici bir sabit sürücüye yedekleseniz bile, ihtiyacınız olan aslında en önemli şey çevrimiçi bir yedek kopyasını oluşturmaktır. Pek çok bulut hizmeti olmasına rağmen, en popüler iki klasiği önereceğim: OneDrive ve Dropbox. Her ikisi de, bilgisayarınıza kurulduktan sonra, dosyaları buluta yükler ve yedek oluşturur. Böylece, dosyaları yedekler ve bağlı olan herhangi bir cihazdan (telefonunuz gibi) erişilebilirsiniz. Önemli dosyaları her güncellediğinizde gelecekte sorun yaşamamak için bir kopyasını alın.

Google Drive'da var, ancak PC ile entegrasyonu o kadar da iyi değil. Bu nedenle Google için yalnızca Fotoğraflar yedeklemesi özelliğini öneriyorum. Akıllı telefonunuzdan sıklıkla fotoğraf çekiyorsanız ve onları kaybetmek istemiyorsanız Google Fotoğraflar sizin için ideal bir hizmettir.

6. Her gördüğünüz yerden alışveriş yapmayın

Ayda kaç defa online alışveriş yapıyorsunuz? Online alışveriş yaparken nasıl ödeme yapacağınız konusunda dikkatli olmalısınız. Asla şüpheli yöntemlerle ödeme yapmayınız ve daima Bkm Express, Sanal kart gibi ödeme yöntemleri seçin, ama illa kredi kartıyla ödeme yapıyorsanız, bir "ödeme geçidi" olan sistemden (trendyol, n11, gittigidiyor vs.) alışveriş yapın, yani kartınız ile satıcı arasında bir arabulucu içerdiğinden emin olun, böylece bilgileriniz doğrudan erişilebilir olmaz.

Ödemenizi mümkünse banka havalesi ile yapmaktan kaçının; çünkü, satın alma işleminizle ilgili bir sorun olursa, iade talep etmek zordur ve bankanıza bağlıdır ve genellikle iade olmayacaktır.

7. Facebook, WhatsApp veya mail mesajları söylentilerine kapıyı kapatın

Elbette sosyal medyada asılsız bir söylentiye inanmış ve paylaşmış olabilirsiniz: bunu yapmak, bazen bu durum için ciddi sonuçlar doğurabilir, birinin hayatını mahvedebilirsin! Evet, bazen sosyal medyada paylaşılan içerikler, tanımadığınız insanların hayatını etkileyebilir.

Herhangi bir durumu, mesajı veya resmi, Facebook'ta veya WhatsApp'da paylaşmadan önce, özellikle de dikkat çekici ise, hızlıca Google'da kontrol edin ve her şeyden önce sağduyulu olun. Paylaşacağınız şey sıkıntılı yerlere varabilir. Bilmeden farklı amaçlara hizmet etmiş olabilirsiniz.

Sonuç

Bu makaledeki güvenlik önerileri, günlük sağlıklı bir diyet gibidir: bir gün aksatmak sıkıntı yaratmayacaktır, ancak eğer her gün atlatırsanız kilo almaya devam edersiniz. Bu nedenle, günlük güvenlik diyetinizi de atlamayın; küçük çabalar harcayarak siz ve cihazlarınız korunacak ve başınızı ağrıtacak herhangi bir aldatmaca ya da virüs olmayacaktır.

İlginizi çekebilir

En iyi casus (Malware) yazılım temizleme programları

Casus yazılım kendini gizlice bilgisayarınıza yükleyen ve internet aktiviteleri, tuş vuruşları veya keylogging, parolalar ve diğer değerli veriler gibi kişisel ..

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!