Ransomware (Fidye Yazılım) Tehdidi ile Mücadele İçin 7 İpucu

Ransomware (Fidye Yazılım) Tehdidi ile Mücadele İçin 7 İpucu

Ransomware yani Türkçe'si ile fidye yazılımları bu günlerde gene dünyayı kasıp kavuruyor. Bizde bu konuda ne tip önlemler alabiliriz bunu inceleyeceğiz.

Bilgisayarımızı veya akıllı telefonumuzu kullandığımızda güvenliğimizin artık çok önemli olduğu açıktır. Internet'teki tehditlerden en iyi şekilde korunmak için takip etmeniz gereken tüm güvenlik protokolleri hakkında uzun ve kapsamlı  çok sayıda öğretici içerik bulacaksınız. Bizde bu konuda ayrıntılara girmeyi düşünüyoruz: Aşağıda, günlük olarak az bir çaba harcayarak uygulayabileceğiniz ve çok fazla baş ağrısı yaşatacak uygulamalara karşı 7 güvenlik bilgisi bulacaksınız.

1. Evinizin dışında daima gizli modu kullanarak internete göz atın

Örnek olarak ortak bir bilgisayar kullanmaya başladım ve Facebook'ta oturum açmak isterken bir önceki kullanıcının oturumunun açık olduğunu gördüm. Ben trol değilim ve kimseyi rahatsız etmekten hoşlanmam, bu yüzden profile bakmadan oturumu kapattım, ama benim yerimde kötü niyetli bir başkası olsa, olacakları hayal edin ...

Evinizin dışındayken ortak kullanılan bir bilgisayarda internette gezinirken gizlilik açısından sorun çıkmaması için tarayıcının gizli modunu kullanın. Buna, okullarda veya üniversitelerde, kütüphanelerde, otellerde veya herhangi bir kamusal alanda ve hatta arkadaşlarınızdaki PC'ler dahildir. Güvenilir olsalar bile, örneğin "çıkış" seçeneğini unuttuğunuz takdirde birisinin yanlışlıkla e-posta hesabınızı kullanmasını önleyebilirsiniz.

2. Antivirüsleri takıntı yapmayın

Sorun, yeni bir bilgisayar satın aldığımızda virüsten koruma, anti-casus yazılım vb. ile birlikte geliyor. Ancak bu konuda çok ileri gitmeyin! Birçok koruma programını aynı anda yüklemeyin. Windows 10'lu bilgisayarların kendi virüsten koruma yazılımları ile birlikte gelmiş olduğunu ve bu yazılımdan hoşlanmıyorsanız, başka bir yazılım kullanabileceğinizi unutmayın!

En güncel antivirüs yazılımı (Avast, AVG, Panda ...), temel veya ücretsiz sürümlerde bile her türlü tehdide karşı koruma içerir. Birini seçin ve gerisini ona bırakın, garip bir şey bulursa, sizi uyaracaktır.

3. Güncellemeleri atlamayın

Çoğu program genellikle otomatik güncellenme uyarısı vermektedir. Güncellenmiş bir program tehditlerden korunmak için güvenli bir yoldur, en sevdiğiniz programları güncel tutun ve güncellenmesini isterse hemen güncelleyin!

Windows içinde aynı şey geçerlidir. Güncellemeler sizi rahatsız etmek için değil, performansı artırmak içindir. Sorun, programların aksine, Windows güncellerken biraz zaman alıyor olmasıdır. Zaman kaybetmemek için Windows 10 programlarını güncelleyin.

4. Parolalarınızı sık sık değiştirin

Evet, şifreyi durmadan değiştirmenin çok iğrenç olduğunu biliyorum, ancak 2004'te hesabınızı açtığınızda kullandığınız Gmail şifresini kullanmak akıllıca değildir. Her altı ayda bir kullandığınız ana hizmetler için şifrelerini değiştirmenizi öneririm. Bazı durumlarda, platformların kendisi bazı periyotlarla sizi şifre değiştirmeye zorlar, ancak bazıları bunu yapmaz.

Bu durumda, en sevdiğiniz hatırlatma hizmeti ve takvimini (Google Takvim, yapılacaklar listesi için bir program ...) kullanın böylece sizden bu değişiklikleri istediğiniz gibi düzenli olarak yapmalarını isteyin.

Ayrıca, bir şifrelerinizi unutmamak için bir şifre yöneticisi kullanın. Google Chrome'un kendi şifre yöneticisi vardır, ancak fazladan güvenlik istiyorsanız harici bir program kullanın.

5. Günlük yedekleme alışkanlığı edinin

Her gün, gün içinde belli belgeler ile çalışırsınız, ancak bu belgeleri kaybedersen felaket olur. Word gibi çevrimdışı programları kullanıp harici bir sabit sürücüye yedekleseniz bile, ihtiyacınız olan aslında en önemli şey çevrimiçi bir yedek kopyasını oluşturmaktır. Pek çok bulut hizmeti olmasına rağmen, en popüler iki klasiği önereceğim: OneDrive ve Dropbox. Her ikisi de, bilgisayarınıza kurulduktan sonra, dosyaları buluta yükler ve yedek oluşturur. Böylece, dosyaları kurtardınız ve bağlı olan herhangi bir cihazdan (telefonunuz gibi) erişilebilen bir dosyanız oldu artık. Önemli dosyaları her güncellediğinizde gelecekte sorun yaşamamak için bir kopyasını alın.

Google Drive'da var ancak, PC ile entegrasyonu o kadar da iyi değil. Bu nedenle Google için yalnızca Fotoğraflar yedeklemesi özelliğini öneriyorum. Akıllı telefonunuzdan sıklıkla fotoğraf çekiyorsanız ve onları kaybetmek istemiyorsanız Google Fotoğraflar sizin için ideal bir hizmettir.

6. Her gördüğünüz yerden alışveriş yapmayın

Çevrimiçi olmak için ayda kaç defa alışveriş yapıyorsunuz? Bu yüzden nasıl ödeme yapacağınız konusunda dikkatli olmalısınız. Asla şüpheli yöntemlerle ödeme yapmayınız ve daima Bkm Express, Sanal kart gibi ödeme yöntemleri seçin ama illa kredi kartıyla ödeme yapıyorsanız, bir "ödeme geçidi" olan sistemden (n11,gittigidiyor vs.) alışveriş yapın, yani kartınız ile satıcı arasında bir arabulucu içerdiğinden emin olun, böylece bilgileriniz doğrudan erişilebilir olmaz.

Ödemenizi mümkünse banka havalesi ile yapmaktan kaçının; çünkü, satın alma işleminizle ilgili bir sorun olursa, iade talep etmek zordur ve bankanıza bağlıdır ve genellikle iade olmayacaktır.

7. Facebook, WhatsApp veya e-posta söylentilerine kapıyı kapatın

Elbette sosyal medyada asılsız bir söylentiye inanmış ve paylaşmış olabilirsiniz: bunu yapmak bazen bu durum ciddi sonuçlar doğurabilir, birinin hayatını mahvedebilirsin! Evet, bazen sosyal medyada paylaşılan içeriklerin tanımadığınız insanların hayatını etkileyebilir.

Herhangi bir durumu, postayı veya resmi Facebook'ta veya WhatsApp'da paylaşmadan önce, özellikle de dikkat çekici ise, kısaca Google'da kontrol edin ve her şeyden önce sağduyulu olun. Paylaşacağınız şey sıkıntılı yollara varabilir. Bilmeden farklı amaçlara hizmet etmiş olabilirsiniz.

Günlük güvenlik diyeti

Bu makaledeki güvenlik önerileri günlük sağlıklı bir diyet gibidir: bir gün atlamak tamam, ancak eğer her gün atlarsanız kilo almaya devam edersiniz. Bu nedenle, günlük güvenlik diyetinizi de atlamayın; küçük çabalar harcayarak siz ve cihazlarınız korunacak ve başınızı ağrıtacak herhangi bir aldatmaca ya da virüs olmayacaktır.

 

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 686 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Ransomware (Fidye Yazılım) Tehdidi ile Mücadele İçin 7 İpucu konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Ransomware (Fidye Yazılım) Tehdidi ile Mücadele İçin 7 İpucu ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ransomware (Fidye Yazılım) Tehdidi ile Mücadele İçin 7 İpucu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Vuubi Kadın