Rekabette Öne Geçmek için Schema Etiketleri Kullanın

Rekabette Öne Geçmek için Schema Etiketleri Kullanın

/ / Okuma süresi: 5 dk, 36 sn / Yorum (0)
A A A

Google’ın arama sonuçlarının üçte birinden fazlasının Schema.org’dan elde edilen bilgiler içeren zengin bir snippet içerdiğini biliyor muydunuz?

İlginizi Çekebilir
 En İyi Sıralama için Bu WordPress SEO Eklentilerini Deneyin

En İyi Sıralama için Bu WordPress SEO Eklentilerini Deneyin

WordPress web sitenizin, en değerli anahtar kelimeleriniz için arama motoru sonuç sayfalarının en üst düzeyine (SERP) göre sıralamasını nasıl görmek istersiniz? Seveceğin bir şeye benziyor mu? Peki, size kolayca elde etmek için kullanabileceğiniz üç ..

Google arama sonuçlarında bulunan zengin snippet'lerin yüksek yüzdesine rağmen, tüm web sitelerinin yalnızca yüzde 0,3'ünün bu mikro verileri kullanıyor. Bunun da ötesinde, bu etiketleri kullanan sayfaların Google’da daha iyi organik sıralaması vardır.

Schema, Arama Sıralamanızı Nasıl Artırır?

Google’ın resmi duruşu, “şu anda sıralama amacıyla schema işaretlemesini kullanmadıkları” dır. Yine de, zengin snippet'ler, Web sayfalarınızın SERP’lerde daha belirgin görünmesine neden olarak trafiğin artmasına neden olabilir. Anlamsal Web'in evrimi ile, şema gelecekte arama algoritmasına doğal bir katkı gibi görünmektedir, çünkü işleri birbirine bağlamak için tasarlanmıştır.

Şema İşaretlemesi Tam Olarak Nedir ?

Schema.org'da bulunan Schema, bir Web sayfasına eklenebilecek farklı HTML etiketleri topluluğudur. Bu etiketler, arama sonuçlarında görünen gelişmiş bir açıklama oluşturur (genellikle zengin snippet'ler olarak bilinir). Schema.org, 2011 yılına kadar uzanan Google, Yahoo, Bing ve Yandex gibi üst düzey arama motorları arasındaki işbirliğinin bir sonucudur.

Şema, Zengin Parçacıklar Oluşturmak için Yaygın Olarak Kullanılır:

Kuruluşlar: Bir Web sayfasının içerisinde işaretlenmiş olan kuruluş bilgileri (örneğin, restoran veya bir işletme hakkındaki ayrıntılar), Google’ın incelemelerde veya olaylardaki konum bilgilerini anlamalarına yardımcı olabilir.

Etkinlikler: Bir etkinliğin adı, tarihi ve yeri gibi bilgiler, kullanıcıların arama sonuçlarında hangi sayfalara tıklayacağına karar vermesine yardımcı olabilir.

Müzik: Bir Web sayfasının içeriğinde şarkı bilgilerini işaretlediğinizde, Google bunu tanımlayabilir ve kullanıcılar albüm veya şarkı aradığında, bu bilgileri arama sonucu snippet'inizdeki bu şarkılara veya örneklere bağlantılar görüntülemek için kullanabilirler.

Kişiler: Bir Web sayfasının gövdesinde iletişim ve sosyal ağ bilgilerini işaretlemek, Google’ın bilgilerinizi arama sonuçlarında daha iyi tanımasına ve görüntülemesine yardımcı olur.

Ürünler:  Bir satıcıysanız, Google’a zengin snippet'leri (örneğin, fiyat, kullanılabilirlik ve inceleme derecelendirmeleri) arama sonuç sayfalarında görüntülemek için kullanılan ayrıntılı ürün bilgilerini verebilirsiniz.

Yemek Tarifleri:  Yemek tarifi bilgileri Web sayfalarında işaretlendiğinde, Google bu bilgileri, yemek tarifi sonuçları ve Google'da Yemek Tarifi Görünümü'ne dahil etmek için zengin snippet'leri göstermek için kullanabilir.

Değerlendirme Notları:  Ürün veya hizmetinizi inceleme bilgileri ve derecelendirmelerle işaretlemek için kullanılır.

Videolar: Google, videolarınızı işaretlemek için schema.org kullanmanızı önerir, ancak Facebook Share işaretlemesinide tanır.

Şema Kullanmanın Yararları

 • Zengin snippet, kullanıcılara yardımcı olabilir ve arama sonuçlarının öne çıkmasını sağlayabilir.
 • Arama motorlarının sayfayı anlamasını kolaylaştırır.
 • Tıklama oranlarını iyileştirebilir.

Web Sayfalarınıza Şema Ekleme

Şema eklemek için, etiketlediğiniz veriler için schema.org kategorisine göre etiketler oluşturmanız yeterlidir. Örneğin, bir kişi için bir şema etiketi oluşturmak için, öğe türünü http://schema.org/Person olarak ayarlamanız gerekir. Şema ile işaretleyebileceğiniz tüm öğelerin listesini burada bulabilirsiniz .

Schema Etiketi Oluşturma

Şema etiketlerinizi oluşturmak aslında oldukça basittir. Google, Yapısal Veri Biçimlendirme Yardımcısı aracı ile, HTML kodunuza dalmadan yapabilirsiniz.

Bir kategori seçip bir Web sayfası adresi girdikten sonra, araç sitenin bir önizlemesini açarak tüm mevcut etiketleri listeleyen bir çubukla birlikte sitenin önizlemesini açar. Tek yapmanız gereken, sayfa önizlemesinde bir metin bölümünü vurgulamak ve mevcut etiketlerin listesini görmek için sağ tıklamak. İstediğiniz etiketi tıkladığınızda kenar çubuğundaki bilgiler doldurulur. Kodu almaya hazır olduğunuzda, HTML Oluştur düğmesini tıklayın. Çok basit - sadece oluşturulan kodu sayfaya ekleyin. Schema Creator gibi üçüncü taraf araçlar da şema oluşturma işlemini basitleştirmiştir.

Bir kez yerleştirildikten sonra, Google’ın Yapısal Veri Test Aracı'nı kullanarak işaretlemenizi test edebilirsiniz.

Yeni Şema Türleri Ekleme

Schema.org'da listelenen birçok farklı tür ve alt tür olsa da, site her şeye sahip değildir. Ya listede olmayan bir öğeniz varsa? Aslında mevcut bir türün sonuna başka bir eğik çizgi ekleyerek ve yeni alt türünüzü girerek bir şema uzantısı oluşturabilirsiniz. Örneğin, birini arşivci olarak belirlemek isterseniz, bunu bir kütüphanecinin alt türü haline getirebilirsiniz. Etikette Kişi / Kütüphaneci / Arşivci yazıyorsa, bu durumda, hem Kütüphaneci hem de Arşivci aslında uzantıdır. Google ve ortakları, bu uzantıların nasıl oluşturulduğunu ana hatlarıyla schema.org'a kapsamlı bir dokümantasyon ekledi.

Şema ve Diğer Türler

Şema ilk açıklandığı zaman birçok Web geliştiricisi umutsuzdu, çünkü diğer biçimlendirme formatları tarafından kullanılan bazı bilgi türlerinin uyumlu olmayacağı ortaya çıktı. Bu, Web sayfalarına başka bir etiket türü eklemek zorunda kalacakları anlamına geliyordu. Ancak Google bu kaygıya cevap verdi ve şemayı RDFa veya JSON-LD gibi bir dizi farklı yapılandırılmış biçimlendirme ile uyumlu hale getirdi.

Sonuç

İlginizi Çekebilir
En Temel SEO Kriterleri Nelerdir?

En Temel SEO Kriterleri Nelerdir?

En Temel SEO Kriterleri Nelerdir?

Web sayfalarınıza şema eklemeniz gerekmez. Bununla birlikte, Google’ın şemaları sıralama algoritmasına dahil etmesi gerekir mi? SERP artışı olmasa bile, zengin snippet'ler, arama sonuçlarınızı öne çıkarır ve gelişmiş TO ve trafik sunar.
Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 231 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Rekabette Öne Geçmek için Schema Etiketleri Kullanın konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Rekabette Öne Geçmek için Schema Etiketleri Kullanın ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rekabette Öne Geçmek için Schema Etiketleri Kullanın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.