Rich Snippets Nedir

Rich Snippets Nedir

/ Okuma süresi: 3 dk, 59 sn / Yorum (0)
A A A

SEO'yu destekleyen geliştirmelerden birisi de Google Rich Snippet uygulamasıdır. Google arama motoru botlarının web sayfamızı daha iyi şekilde yorumlayabilmesi için önemli bir düzenlemedir.

Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayarak, arama yapan kullanıcıların veya hedeflediğiniz müşterilerinizin web sitenize daha rahat ulaşmasını sağlayabilir. Şema ve yapısal veri işaretleme olarak adlandırılan Rich Snippets arama motorlarının anlayacağı şekilde yazılmış, arama sonucunda çıkan site başlığını destekleyen alandır. Rich Snippets ile arama motorlarında göze çarpan bir görünüm, kullanıcıya kolaylık ve  daha çok tıklanma oranına sahip olabilirsiniz.

Rich Snippets Türleri

Web siteleri farklı konu ve formatlarda olduğu için web sitelerinin içeriğine göre gerekli işaretlendirmeler yapılabilir. Aşağıda Google web sitelerinin farklılıklarına göre beklediği bazı şema türleri vardır. Daha pek çok şema türüne ve rehberine schema.org adresinden ulaşabilirsiniz. Bunlar kısaca değinecek olursak;

DEĞERLENDİRMELER: Linklerin altında yer alan 5 yıldız, derecelendirme puanı ve oy sayısından oluşur.

TARİFLER : Yemek tarifleri, çay tarifleri, doğal kişinin yapabileceği kozmetik tarifleri üst sıralarda yer vererek kullanıcıların dikkatini çekebilir.

ÜRÜNLER: Online platform üzerinden satışını yapmış olduğunuz ürünlerin arama sonuçlarından görsellerinin gösterilmesi.

YEREL İŞLETMELER: Arama sonuç sayfasında işletmeye ait fotoğraflar, adres, yol tarifi, çalışma saatleri vs. gösterebilir.

KİŞİLER: Kişisel bir sayfanız varsa eğer arama sonuçlarında kişisel profiliniz yer alması.

ZAMANLAMA VE ÜCRETLENDİRME: Genellikle ulaşım firmaları için kullanıcının çalışma saatlerini ve bilet fiyatları hakkında bilgiler gösterilebilir.

ORGANİZASYONLAR: Etkinliklerle ilgili bir sayfa iseniz etkinliğin yeri, zamanı gibi bilgiler arama sonuçlarında gösterilebilir.

KURULUŞLAR: Arama sonuç sayfasında kuruluşlar hakkında adres, telefon, web adresine yönlendirme gibi ayrıntılar gösterilebilir.

Rich Snippets Kontrolü

Yapısal veri test aracı, Google'ın bu verileri test etmek için geliştirdiği bir araçtır. Sitenize eklediğiniz yapısal verileri girerken hatalı giriş yapmış olabilirsiniz. Ancak arama motorları hatalı bulup işlemeyecektir. Bu yüzden yapısal veri test aracını uygulayarak nasıl göründüğüne bakmanızda fayda olacaktır.

GOOGLE Rich Snippets Faydaları

 • Rich Snippets özelleriklerinden yararlanmak tıklanma oranı (TO) veya Bounce Rate gibi verileri olumlu yönde etkiler.
 • Rich Snippets uygulayan siteler, kullanıcılar için daha dikkat çekici göründüğünden, tıklanma oranını arttırır ve daha çok ziyaretçi çekerek trafiği arttırır.
 • Arama sorgularında video, resim veya tarih gibi sayfa sonuçları, kullanıcının ilgili aramasında zaman, yıldız, kişisel profil resmi, menülerin yer aldığı sayfalar daha çok dikkat çeker. Rich Snippets sayesinde herhangi bir ürünü arayan kullanıcı değerlendirme yapılan ve en yüksek puana sahip sayfalara ulaşmış olur.

Wordpress’e Nasıl Uygulanır?

Rich Snippets olan sayfaları biçimlendirmek için kullanılan "ALL In One Schema.org Rich Snippets"  eklentisini (Wordpress eklentiler sekmesinde bularak sitenize ekleyebilirsiniz) kurup, herhangi bir sayfa için girdiğiniz alt kısımda yer alan Configure Rich Snippets başlığı adı altında eklenti için kullanabileceğiniz  Rinch Snippets etiketler yer alıyor. Bunlar;

 • Item reviews
 • Events
 • Person
 • Product
 • Recipe
 • Software App
 • Video
 • Article seçeneklerinden birini seçerek hemen altında yer alan boş alanları doldurmanız gerekmektedir. Yapılan düzenlemeleri kontrol etmek için "Rich Snippet" araçları ile linkin önizlemesine bakarak sorunsuz çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz.

ROIBLE Dijital Pazarlama ve SEO Ajansı ile iletişime geçerek web sayfanıza en uygun yapısal verilerin kurgulanmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 3
like 0
like 0
like 1
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 87 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Rich Snippets Nedir konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Rich Snippets Nedir ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rich Snippets Nedir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.