Ogznet.com
Robot Süpürge Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir? Paylaş:

Robot Süpürge Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Robot Süpürge Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Hiç şüphe yok ki hemen hemen her insanın içinde ev temizliği yapmanın vermiş olduğu tarifsiz bir mutluluk hatta haz yer almaktadır. Öyle ki kültürümüzün de en önemi parçalarından biri olan temizlik günlük hayatımızın o kadar merkezi bir noktasında yer almaktadır ki bahar temizliği ve bayram temizliği gibi nesilden nesile aktarılmakta olan bazı değerlere sahibiz. Yine bu çerçevede aslan yattığı yerden belli olur gibi yaşadığımız mekânları temiz tutmanın önemine vurgu yapan atasözlerimiz dahi bulunmaktadır.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Uzun lafın kısası temizlik ömrümüz boyunca göz ardı edemeyeceğimiz olguların başında yer almaktadır. Öte taraftan kabul edilmesi gereken bir diğer gerçek ise günümüzün hızla akıp geçen günlük yaşantısı içerisinde bırakın temizlik yapmaya tempolu günlerden ve her biri birbirinden yoğun gündemlerden kendimize dahi vakit ayıramadığımız zamanların olduğudur. Hal böyleyken yaşam alanlarımızı silip süpürmek hayatın en zor işlerinden birine dönüşürken; zamanında küçük müdahalelerle temizleyebileceğimiz alanlar daha sonra oldukça büyük hatta dip köşe temizliğe ihtiyaç duyar hale gelmektedir. İşte bu noktada daha kaliteli bir yaşam sürebilmemiz için teknolojinin son zamanlardaki en büyük hediyelerinden biri olan robot süpürgeler imdadımıza koşmaktadır. Son dönemlerin en popüler elektrikli ev aletleri listesinin başında yer alan robot süpürgeler ev temizliği için harcanması gereken eforu azaltmakta, yaşam alanlarımızda kalıcı bir temizlik hissi oluşturmakta ve sürdürülebilir bir ev temizliği planlamasında büyük roller üstlenmektedir. Ancak bir robot süpürge sahibi olmak kadar hangi robot süpürge tercihi yapılması gerektiği çok daha önemli bir konudur. Sizler için hazırladığımız bu rehberde robot süpürgelerin sahip olduğu özellikleri ihtiyaçlarınız çerçevesinde değerlendirerek en doğru tercihi yapabilirsiniz.

Robot Süpürge Çeşitleri Doğrultusunda Sahip Olduğunuz Yaşam Alanın Özelliklerini Doğru Bir Şekilde Tespit Etmelisiniz
Photo by YoonJae Baik on Unsplash

Robot Süpürge Çeşitleri Doğrultusunda Sahip Olduğunuz Yaşam Alanın Özelliklerini Doğru Bir Şekilde Tespit Etmelisiniz

Lazer sistemli robot süpürgeler, üst yüzeylerinde bulunan mekanizma sayesinde çevresine lazer ışınları iletmekte ve aldığı dönütler sayesinde evinizin haritasını çıkartmaktadır. Lazer sistemli robot süpürgelerin üzerinde yer alan bu mekanizma ürünün yüksekliğini az da olsa arttırdığı için, bu cihazdan genel bir temizlik etkisi alabilmek için mobilyalarınızın zemin ile olan yüksekliğinin en az 10 cm olmasına özen göstermelisiniz.

Kameralı robot süpürgeler ise ön yüzlerinde bulunan kamera aracılığıyla evinizi haritalandırırken bu noktadaki başarısı lazer sistemine sahip robot süpürgeler kadar yüksek değildir. Ancak ürün yüzeyinin eşit yüksekliğe sahip olması, cihazı bu anlamda daha verimli bir hale getirebilmektedir. Öyle ki kameralı robot süpürgeler bu anlamda 8 cm yüksekliğindeki alanlarda bile çalışabilmektedir.

Bu iki seçeneğin yanı sıra yapısal olarak ne lazer ne de kamera barındıran robot süpürgeler de bulunmaktadır. Bu ürünler, ön tarafında yer alan hassas tamponlar aracılığıyla temas ettiği mekânları algılamakta ve yönünü bu temasın ardından değiştirerek temizliğe kaldığı yerden devam etmektedir. Lazer ve kamera sistemine sahip robot süpürgeler daha çok 100 m² ve üzeri alanlarda tercih edilirken hassas tampon sistemine sahip ürünler çok daha minimal mekânlarda tercih edilmektedir.

Robot Süpürge
Photo by Denny Müller on Unsplash

Ürünün Çekim Gücü

Robot süpürgelerin en önemli özelliklerinin başında hiç şüphe yok ki çekim gücü gelmektedir. Özellikle yaşam alanınızı bir evcil hayvan ile paylaşıyorsanız son derece dikkat etmeniz gereken bu özellik, üründen en iyi verimi alabilmeniz için son derece önemlidir. Öte taraftan robot süpürgelerin sahip olduğu çekim gücü özelliğinin halı ve sert zeminlerde farklılık gösterdiğini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Ürünün Paspas Özelliği

Evinizde kullanacağınız robot süpürgeden multi fonksiyonel bir hizmet bekliyor iseniz, üründe paspas özelliği olup olmadığını es geçmemeniz gerekmektedir. Böylece evinizde hem süpürge hem de silme ferahlığını aynı anda yaşayabilirsiniz.

Wi-Fi Bağlantısı ve Uzaktan Kumanda

Robot süpürgelerin fiyatları arasında geniş bir makas açılmasına sebep olan özelliklerin başında wi-fi bağlantısı gelmektedir. Bu özellik ile yerinizden dahi kalkamadan ürünü kontrol edebilme imkânı elde edebilmektesiniz. Öte yandan ürününüzde bir wi-fi bağlantı özelliği yoksa benzer bir görev üstlenecek uzaktan kumanda seçeneğinin olup olmadığını göz önüne alabilirsiniz.

Pil Kapasitesi, Şarj Ünitesine Dönüş ve Kaldığı Yerden Devam Etme

Bilindiği üzere elektrik enerjisi ile şarj olan robot süpürgelerin belirli bir pil ömrü bulunmaktadır. Bir ürünün pil kapasitesi ne kadar yüksek olursa aktif olarak çalışma süresi de paralel olarak artış göstermektedir. Dolayısıyla bir robot süpürge satın almadan önce sahip olduğunuz yaşam alanınızın genişliğini ve bu doğrultuda ürünün pil kapasitesini göz önüne almanız gerekmektedir. Robot süpürgelerin sahip olduğu pil kapasitesi ile bağlantılı olan bir diğer özelliği ise, ürünün pil ömrü azaldığında otomatik olarak şarj ünitesine dönüş yapabilmesidir. Bu özelliğin tüm robot süpürgelerde bulunmadığının altını çizmek gerekmektedir. Bu çerçevede ürünün pil kapasitesinin çok daha verimli olarak kullanılabileceği bir diğer özellik ise cihazın şarj olduktan sonra temizliğe kaldığı yerden devam etme özeliğidir. Böylece ürün, daha önce temizlediği alanlarda tekrar vakit kaybetmediği gibi sahip olduğu enerjiyi de daha önce temizlemediği alanlarda çok daha efektif kullanmaktadır.

Robot süpürgeler
Photo by Denny Müller on Unsplash

Zamanlama

Kullanıcıların robot süpürgelerde aradığı bir diğer özellik ise cihazdaki zamanlama özelliğidir. Daha ziyade wi-fi bağlantılı ürünlerde yer alan bu özellik ile evde olmasanız dahi yapmış olduğunuz timing ayarı ile ürünün çalışmasını sağlayabilmektesiniz.

Ses Seviyesi

Robot süpürgeler bir yandan gün içerisinde evinizde gerekli olan temizliği yerine getirirken diğer bir yandan yaşam alanınızdaki doğal akışı bozmaması gerekmektedir. Bu anlamda özellikle de ürünün çalışma esnasında çıkarmış olduğu mekanik sese diğer bir deyişle desibel seviyesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Uzmanlar bu kapsamda 65 desibelin uygun bir ses aralığı olduğunu belirmektedir.

Hazne Kapasitesi, Fırça Sayısı ve Açıları

Klasik elektrik süpürgelerinden de bilindiği üzere bu ürünlerin verimlilikleri cihazın hazne kapasitesi ve çeşitli alanlarda kullanılabilecek aparatları ile doğru orantılı bir şekilde artış göstermektedir. Robot süpürgeler de bu kapsamda aynı donanımsal özellikler doğrultusunda yüksek verimliliğe sahip olabilmektedir. Ürünün toz ve sıvı hazne kapasitesi cihazın kullanım süresini doğrunda belirlerken; cihazdaki fırça sayısı çok daha kalıcı bir temizliğin yapılmasını sağlamakta; fırçaların sahip olduğu açılar ise evinizin köşe noktalarında biriken kirliliğin derinlemesine temizlenmesine imkân tanımaktadır.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!