Root Nedir? Android Cihazlarda Root Nasıl Yapılır Kılavuzu

Root Nedir? Android Cihazlarda Root Nasıl Yapılır Kılavuzu

/ / Okuma süresi: 16 dk, 16 sn

Şu anda kullanmakta olduğunuz Android telefon kum havuzunda çalışıyor. Windows PC veya Mac'inizden farklı olarak, sistem dosyalarına bakıp etrafta dolaşmaya devam edemezsiniz. Google ve üreticiniz tarafından tanımlanan önceden tanımlanmış parametrelerle çalışabilirsiniz. Root erişimi bunu serbest bırakmanın bir yoludur.

En basit ifadelerle Android telefonunuzu root atmak, tüm cihazınızın kontrolünü ele almak ve işletim sistemini çalıştıran koddan almak anlamına gelir. Güzel, tehlikeli ve süper ödüllendirici. Rootlandırma, sistem dosyalarına, klasörlere ve sistem komutlarına erişmenizi sağlar - normalde kullanıcıdan gizlenen şeyler.

Kök erişiminiz olduğunda, yalnızca fanilerin hayal edebileceği şeyleri yapabilirsiniz. Resmi olarak desteklenmediyse bile Android'in en son sürümüne güncelleyebilir ve yazılımın her bölümünü modifiye edebilirsiniz. Ama dost canlısı süper kahramanımızın dediği gibi: Büyük güç büyük sorumluluk getirir.

Bu bizi şu soruya getiriyor - buna değer mi?

Root Erişiminin Avantajları
Sadece root erişimi kazanmanın tüm sorunlarınızı hemen çözmeyeceğini unutmayın. Root atmak size sadece bunu yapma gücü verecektir. İşte rootlu bir Android telefon kullanmanın tüm avantajları.

Bloatware'i kaldırın: Telefonunuza önceden yüklenmiş olan taşıyıcı veya üretici uygulamalarını (bloatware'lerini) kaldırabilirsiniz.
Daha iyi yedeklemeler: Özel uygulamaları Titanium Backup'ı kullanarak uygulama verileriyle birlikte yedekleyebilirsiniz. Ve bir Nandroid yedeği, tüm işletim sisteminizi sadece bir dokunuşla yedeklemenize izin verecektir.

Özel ROM'lar: Telefonunuz yavaş çalışıyorsa, özel bir ROM'a geçin. Genellikle Android'in en son sürümü ve en son güvenlik düzeltme ekleriyle birlikte gelir. En özel ROM'lar stok Android'de çalışır, böylece telefonunuz çok daha hızlı çalışır.

Ekstra uygulamalar ve özellikler: Google Play Store'da bulunmayan uygulamaları çalıştırabileceksiniz. Ayrıca, yalnızca yazılımı değil donanımları da ayarlayabileceksiniz (CPU'nun hız aşırtma ve hız aşırtmasıyla).

Genişletilmiş yaşam: HTC HD 2, rootlama dünyasında bir efsane. Telefon 2009'un sonlarında piyasaya sürüldü.
Ancak, özel ROM'lar sayesinde, Android 7.0 Nougat'ı piyasaya sürüldükten yedi yıl sonra çalıştırabilir. Sizin için özel bir ROM, mevcut telefonunuzun dışında bir veya iki yıl anlamına gelebilir.

Root ile Kaybettiğiniz Şeyler

Eksileri hakkında konuşalım. Android telefonunuzun garantisini geçersiz kılarsınız. Bu, dünyanın sonu değil, çünkü genellikle cihazınızda isterseniz stoka geri dönebilirsiniz. Bundan işlemden sonra, yine garanti altına girer. Bazı üreticiler, rootlu olup olmadığını öğrenmek için yollar uygular, ancak bunlar için genellikle geçici çözümler vardır.

Sizi günlük olarak etkileyecek bir şey, bazı uygulamalarla uyumsuzluktur. WhatsApp ve Netflix gibi uygulamalar bir uyarı gösterecek. Bazı bankacılık uygulamaları sizi tamamen kilitleyebilir. Root attıktan sonra, yazılım güncellemelerine karşı dikkatli olmanız gerekir. Büyük bir güncelleme root durumunuzu etkileyebilir ve özelleştirmeleriniz varsa, telefonunu koruyabilirsin.

Son olarak, telefonunuzla yaptığınız şey konusunda daha dikkatli olmanız gerekir. Uygulamaların root erişimi olduğundan, kötü amaçlı bir uygulama artık daha fazla hasar verebilir.

Root Sözlüğü

Bootloader​: Önyükleyici, telefonunuzdaki sistem kurtarma ve işletim sistemini önleyen yazılım parçasıdır. Telefonu açtığınızda, bu çalışan ilk yazılım parçasıdır.

Root: “Root” terimi, Linux dünyasının bir kalıntısıdır (Android Linux'ta çalışır). Kök erişimi kazanmak, en temel düzeyde tüm cihaza yönetici veya süper kullanıcı erişimi kazandırmak anlamına gelir.

Recovery: Bootloader'ın çaldığı ilk şey recovery'dir. TWRP gibi özel bir recovery, tüm cihazı yedeklemenize, flash tweaks'e ve yeni bir özel işletim sistemi kurmanıza izin verir.

Özel ROM: Özel bir ROM, yedek bir işletim sistemidir. En temel düzeyde uyumludur, ancak başka bir yönde özelleştirilmiştir veya değiştirilmiştir. Özel bir ROM özel uygulamalar, ekstra özellikler içerebilir veya telefonunuzu daha hızlı ve daha güvenli hale getiren koddaki ince ayarlar.

SuperUser: Telefonunuzu rootlamak, bir “su” binary'sini kurar. Süper kullanıcı erişimini yönetmek için SuperSU gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Uygulamalara, işletim sisteminin kök düzeyiyle etkileşime girebilmeleri için verin.

ADB: Android Debug Bridge, Android cihazınıza komut satırını kullanarak PC'nizden iletişim kurmanızı sağlar. Bazı cihazlar için, bu root erişimini kazanmanın tek yoludur.

Kernel: Telefonun donanımı ve yazılımı arasında yer alan ve yazılımın iletişim kurmasını, etkileşimde bulunmasını ve donanımını geliştirmesini kolaylaştıran bir çekirdek.
İddialı iseniz, kerneli özel bir şey için değiştirebilirsiniz. Bu size daha fazla özellik için bir performans artışı ve erişim sağlayabilir.

Xposed Framework: Xposed bir modelleme aracıdır. Xposed için mevcut olan modüller sistem ve uygulama davranışını değiştirmenizi sağlar. Özel ROM'lardan aslında bir tanesine geçmeden özellik alabilirsiniz.

Brick: Telefonunuz açılmadığında, resmi olarak brick olur. Endişelenmeyin - genellikle bir Nandroid yedeğini geri yükleyerek yeniden çalıştırabilirsiniz.

Nandroid: Köklendirildikten sonra, özel kurtarma özelliğini kullanarak Nandroid yedeklemeleri gerçekleştirebileceksiniz. Bu tüm telefonunuzu yedekler, farklı bir özel ROM yükledikten sonra geri yükleyebileceğiniz uygulamalar ve veriler dahil. Yani bir ROM'u güncelleseniz bile, herhangi bir veriyi kaybetmezsiniz.

Root'tan Önce Yedekleme
Bootloader kilidi açıldığında, tüm verileriniz işlemde silinecektir. Bu yüzden, ilk adımı atmadan önce verilerinizi yedeklemeniz gerçekten önemlidir.

Android, tüm uygulamalar ve veriler için tekil bir yedekleme sistemine sahip değildir (bu yeteneği köklendiğinizde kazanmış olmanıza rağmen). Root riskli bir ilişki olabileceğinden, öncelikle tüm önemli verilerinizi yedeklemeniz en iyi yoldur. Kişiler, iletiler, çalışma belgeleri, resimler vb. google verilerinizin Google’ın sunucularıyla senkronize edilmesini sağlamak için, Ayarlar> Hesaplar> Google'a gidin.

Kişiler ve e-posta için, Google senkronizasyonunun etkin olduğundan emin olun (Gmail’i kullandığınız sürece). Fotoğraflar için bunları PC'nize kopyalayabilir veya Google Fotoğraflar'a yükleyebilirsiniz. Cihazınızda sahip olabileceğiniz önemli belgeler için bunları Google Drive veya Dropbox'a yüklemenizi öneririz. Diğer verileri yedeklemenize yardımcı olabilecek birkaç uygulama da vardır.

Rootlama aslında nasıl çalışır

Genellikle, köklendirme üç aşamalı bir olaydır: Bootloader'ın kilidini açın, yeni bir recovery işlemi yapın, ardından root erişimini sağlayacak bir .ZIP dosyasını flaş etmek için yeni recovery işlemini kullanın.

İhtiyacınız olan ilk şey kilidi açılmış bir bootloader. En popüler cihazlar için, önyükleyicinin kilidini açmak için bir çeşit geçici çözüm vardır. Devam etmeden önce, cihazınızın önyükleyicisinin hızlı bir Google aramasıyla kilidini açıp açamayacağını kontrol edin. Her Android cihaz farklıdır.

Bootloader kilidi açıldıktan sonra, sistem recovery işleminden özel recovery'e geçmektir. TWRP gibi bir üçüncü taraf recovery, .ZIP flash 'lama, araç yükleme, yedekleme yapmak ve komutları yürütmek gibi şeyler yapmanızı sağlar. Yeni recovery işlemimizi, bize root erişimi sağlayacak bir .ZIP'yi flashlamak için kullanacağız.

TWRP gibi bir kurtarma işlemini yürüttüğünüzde, size root erişimi sağlayan bir SuperSU dosyası yanıp söneceksiniz. Cihazınızı yeniden başlattığınızda, hiçbir şeyin gerçekten değişmediğini görürsünüz.
Sadece değişiklik yapma yetkisini kazandın. Endişelenme, gerçek değişim geliyor. Yeni bir ROM yükleme, tweaks yönetme ve aşağıdaki bölümlerde root özellikli uygulamaları kullanma hakkında konuşacağız.

Root'lu Olmalı mı?

Artık root nedir, avantajlar ve bununla tam olarak nasıl başa çıktığınızı biliyorsunuz.
Şimdi soruyu sorma zamanı: Root atmalı mı? Root'lu bir telefon kullanmak (ve bunu bir ironi ipucu olmadan söylüyorum), bir yaşam tarzı. Tıpkı kendi retro oyun konsollarını hazırlamak gibi bir yaşam tarzıdır. Bazı insanlar için iyi çalışır; bazıları için değil.

Bu noktada, sizin için çalışıp çalışmadığına karar vermelisiniz. Ya da rootlu bir cihaz kullanmayı denedikten sonra karar verebilirsiniz. Android cihazınız üzerinde (ve her şeyin gerektirdiği) tam kontrol fikriyle ilgili heyecan duyuyorsanız, bunun üzerine gidin. Makineden daha iyi performans elde etmek için çaresiz iseniz, devam edin ve özel bir ROM yükleyin.
Bir çok şey hakkında dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca, işletim sisteminde önemli bir değişiklik yapmadan önce gereken özeni göstermeniz gerekir. Çünkü root yaşamına gelince, kısayol yoktur.

Muhtemelen Tek Tıklama Araçları Kullanmamalısınız
Cihazınızda kilitlenebilir bir bootloader varsa, alabileceğiniz 2 büyük yön var. Eski moda şekilde gidebilir veya tek bir tıklama aracı kullanabilirsiniz.

Eski moda yolu Android telefonunuzu PC'nize bağlamayı ve komut satırını kullanarak komutları el ile telefona aktarmayı gerektirir.
Tek bir tıklama aracının (cihazın kendisinden veya bir bilgisayardan çalışan) cazibesi, sizin için her şeyin halledilmesidir. Manuel rota size süreç üzerinde daha fazla kontrol sağlar ve çok daha güvenilirdir. Tek bir tıklama aracı söz konusu olduğunda, geliştiricisinin merhametine ve cihazınız için ne kadar iyi bir şekilde özelleştirildiğine sahipsiniz. KingRootKingoRootCF-Auto-RootOneClickRoot gibi pek çok tıklama köklendirme aracı bulacaksınız.

KingRoot gibi bir tıklama köklendirme aracı nasıl çalışır. KingRoot sadece bir istismarlar veritabanıdır. Uygulamayı kullandığınızda,
cihaz ayrıntılarınızı sunucusuna yükler ve güvenlik parametrelerini devre dışı bırakan cihazda ilgili istismarını tekrar indirir. Bu, uygulamanın root erişimi kazanmasına izin verir.

Sorun şu ki, onların sömürü kullanımı onları onurlu bir şekilde güvenilmez kılıyor. Exploits genellikle yazılım güncellemeleri ile engellenir. Bazen de işletim sisteminin sürümüne ve telefonun türüne bağlı olarak değişebilir.

KingRoot ve KingoRoot gibi uygulamalar, bu süreçte kendi temizleyici uygulamalarını yükler. Telefonunuz rootlu olsa bile, artık uğraşmak için daha fazla bloatware olacak. Artı, KingRoot gibi yardımcı programlar yalnızca kilitli bir önyükleyiciniz varsa çalışır ve TWRP gibi özel bir kurtarma yüklemezler. Son hedefiniz özel bir ROM yürütmekse, manuel işlemi gerçekleştirirseniz daha iyi olur.

Tek bir tıklama köklendirme aracını kullanmayla ilgili tavsiye basittir: Yalnızca tek seçeneğiniz varsa kullanın.

Android Telefonunuzun Rootlanması
Binlerce farklı cihaz, yüzlerce araç ve onlarca Android sürümü, Android telefonunu köklendirmenin milyonlarca farklı yolu var. Ancak, gerçekten düşünmeniz gereken tek şey, cihazınız için nasıl çalıştığıdır.

Nexus, Pixel, OnePlus, LG veya HTC telefonunuz varsa süreç oldukça basit olacaktır (biraz sıkıcı olsa bile). Belirsiz bir markadan bir şey kullanıyorsanız, biraz daha zor olacak. Galaxy S8 gibi taşıyıcı kilitli bir Samsung amiral gemisi kullanıyorsanız, bu imkansız olabilir. Hadi bulalım.

Yeni bir tarayıcı sekmesi açın, çünkü eski moda internet araştırması için zamanınız gelmiştir! Her şeyden önce, XDA Developers forumuna gidin ve cihazınızı arayın.

XDA, root, mod ve özel ROM'larla ilgili her şey için en iyi topluluk kaynağıdır. Cihazınızı nasıl kuracağınıza, özel ROM'ların nasıl yükleneceğine ilişkin ayrıntılı kılavuzlar bulacaksınız ve dahası. Daha da önemlisi, orada rehberler her zaman güncel olacaktır. Tabii ki, adım adım ilerleyen süreçlerden çok daha fazlası burada sizin için taslak olabilir.

Alternatif olarak, Resmi OnePlus forumunda barındırılan OnePlus 3T'nin köklenmesi için bir rehber, bazı blogların yazdıklarından çok daha faydalı olacaktır. Forum gönderisini bulduktan sonra yorumları okuyun ve adımları birkaç farklı kaynaktan kontrol edin.
Adımlar farklı cihazlara göre değişecektir, ancak bu genellikle aynıdır:

  1. PC'nizde, ADB ve Fastboot sürücülerini yüklemeniz gerekir. Telefonunuzda USB Hata Ayıklamayı etkinleştirin.
  2. Telefonunuz PC'ye bağlandıktan sonra, Fastboot moduna geçirin ve komutları telefona göndermek için komut istemini kullanın.
  3. Önyükleyicinin kilidini açacak ve TWRP gibi özel bir recovery işlemi gerçekleştireceksiniz.
  4. TWRP custom recovery'e önyükleme yapın, cihazınıza kopyaladığınız SuperSU dosyasını ve root'unuzu işaretleyin. Kök erişimini onaylamak için Root Checker uygulamasını çalıştırın.

Özel bir ROM yükleyin
Artık root atıldığına göre özel bir ROM yüklemek istiyorsunuz. Bu zaman, hangi cihazı kullanıyor olursanız olun, süreç çoğunlukla aynıdır. Özel bir ROM yüklediğinizde, temel olarak tüm işletim sistemini yenisiyle değiştirdiğinizi unutmayın. Böylece tüm verilerinizi kaybedersiniz.

Bu nedenle, özel ROM'un çalışmadığı durumda bir Nandroid yedeklemesi yapmalısınız. TWRP recovery, başlamak için Yedekleme'ye dokunun. Ayrıca, Titanium Backup kullanarak bireysel uygulamaları ve verileri yedekleyin, böylece özel ROM yüklendikten sonra, tüm favori uygulamalarınızı oldukları gibi geri yükleyebilirsiniz.

Özel ROM'un cihazınızla uyumlu olduğundan emin olduktan sonra, telefonun dahili belleğine indirin. TWRP recovery içine önyükleme yapın, dosyayı bulun ve flashlayın.
Yeniden başlattığınızda, tamamen yeni bir işletim sistemi çalıştırıyor olacaksınız. Bakmanız gereken başlıca özel ROM'lardan bazıları: LineageOSPAC-ROMParanoid Android.

Root Uygulamalarını Denemelisiniz

Titanium Backup: Titanyum Yedekleme, root atıldıktan sonra yüklemeniz gereken ilk uygulamadır. Uygulama, uygulamalarını kendi verileriyle birlikte yedeklemenize olanak tanır. Hatta Dropbox gibi bulut hizmetlerini kullanarak da senkronize edebilirsiniz, böylece telefonunuz brick olsa bile uygulama verileriniz her zaman güvende olur.

Greenify: Greenify, telefonun pil ömrünü iyileştirmenin en iyi yoludur. Greenify, hangi uygulamaların arka planda çalıştığını ve cihazınızı uyku modundan kaç kez uyandırdığını gösterir. Ardından, uygulama başına temelinde arka plan süreçlerini dondurmaya karar verebilirsiniz. Doze özelliği, ama steroidler gibi.

Tasker: Tasker, güçlü bir otomasyon uygulamasıdır. Önceden yapılandırdığınız bir programı başlatan IFTTT stili iş akışlarını ayarlayabilirsiniz. Evinizden çıktığınızda ışıkların sönmesini sağlayabilir veya Bluetooth kulaklıklarınıza bağlandığınızda Spotify'u otomatik olarak başlatabilirsiniz.

Xposed Framework: Xposed Framework uygulaması belirli modları kurmak için gereklidir. Xposed modüllerinin zengin kütüphanesi, cihazınızı içeriğine göre ayarlayabilmenizi sağlar. Şu anda, Xposed Framework sadece Lollipop ve Marshmallow cihazlarında güvenilir bir şekilde çalışır.

Nandroid Manager: Bu uygulama, Nandroid yedeklemelerinizle etkileşime girmenizi sağlar. Dosyaları onlardan ayıklayabilir veya kolayca uygulama ve veri yedekleyebilirsiniz.

Flashify: Şık bir flash uygulaması olarak, Flashify hayatınızı kolaylaştıracak. Uygulama, GAPP'leri, .ZIP'leri, çekirdek dosyalarını, flaşı kolaylaştırır. Flashify’ın arayüzünü kullanmak, TWRP kurtarma işleminde dolaşmaktan çok daha hızlıdır.

Link2SD: Uygulama dahili depolama alanınız ile SD kart arasında sorunsuz bir bağlantı oluşturuyor, böylece uygulamalar dahili depolama alanınızı kullandığınızı düşünüyor. Bu, uygulama verilerini (özellikle medyayı) uygulamayı devre dışı bırakmadan SD karta taşımanıza yardımcı olabilir.

Magisk: Bu dahice küçük uygulama, root durumunuzu uygulamalardan gizlemenize yardımcı olur. Bu şekilde, root attığınızda bile Netflix'ten film indirebilirsiniz.

Daha önce söylediğim gibi, rootlama bir yaşam tarzıdır ve uyanıklık paketinin bir parçasıdır. Bu nedenle, güvenli sanal alanın güvenliği olmadan, siperlerde olduğunuzda dikkatli olun. XDA gibi güvenilir kaynaklara danışın.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 728 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Root Nedir? Android Cihazlarda Root Nasıl Yapılır Kılavuzu konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Root Nedir? Android Cihazlarda Root Nasıl Yapılır Kılavuzu ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Root Nedir? Android Cihazlarda Root Nasıl Yapılır Kılavuzu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "