Ruhun Gıdası

Ruhun Gıdası

İnanç her dinde var olmaktadır. İnancın tarifi bazen bir söz, bazen bir ezgi, bazen de bir melodi olarak dile gelmektedir. İlahiler de bu inancın bir göstergesi olarak söz, ezgi ve melodilerin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Ruhu okşayan, huzur kapılarını açan, bazen kederlendiren bazen de manevi huzura erdiren ve dini inançları farklı bir atmosferde sunan tasavvuf müziğinin alt başlıklarından olan ilahiler her dönemde yerini korumuştur.

İnanç her dinde var olmaktadır. İnancın tarifi bazen bir söz, bazen bir ezgi, bazen de bir melodi olarak dile gelmektedir. İlahiler de bu inancın bir göstergesi olarak söz, ezgi ve melodilerin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Ruhu okşayan, huzur kapılarını açan, bazen kederlendiren bazen de manevi huzura erdiren ve dini inançları farklı bir atmosferde sunan tasavvuf müziğinin alt başlıklarından olan ilahiler her dönemde yerini korumuştur. Tüm dinlerin ortak paydası olan ilahilerin İslam dinindeki söylenme amacı Allah'ın varlığını yansıtacak sözlerden oluşan methiyeleri kapsamaktadır.

İlahinin Konuları

İlahiler özel çalgılar eşliğinde belli bir ezgi modunda söylenir. İlahilere eşlik eden çalgılar vurmalı çalgılardan Def ya da üflemeli çalgı olarak Ney'dir. İlahiler İslam inancının değerleri olan tüm konuları kapsayacak şekilde dile getirilirler. İlahiler hece ölçüsü olan 11'li, 8'li yada 7'li ritimde yazılırlar.

İlahileri Zevkle Dinle

Önce kaset sonra cd ortamında sayılı sayıda dinleme imkanı bulunan ilahileri artık www.ilahileri.net sitesinden bol bol dinlemek mümkün. Sitemiz ilahileri en iyi şekilde yansıtan nefesler tarafından icra edilmektedir. Kesintisiz ilahi dinleimkanı sunan sitemiz, sözleri ve video görselleri ile tam bir ilahi ziyafeti sunmaktadır.

Sitede Arama Butonu

Sitemizde basit bir arama butonu bulunmaktadır. Aradığınız ilahiyi hemen bulmak için bu arama butonuna, geçmişten günümüze söylenen tüm ilahilerinden dinlemek istediğiniz ilahinin adını yazdığınız takdirde ilahi ekrana gelmektedir. Sitemizden ilahi indir yasal olarak mümkün olup veri tabanı Youtube kanalıdır. Donma ya da kesinti yaşamadan ilahileri tablet, telefon ve bilgisayarlarınıza indirebilir istenilen zamanda rahatlıkla dinleyebilirsiniz.

Teknolojik cihazlardan olan mp3'lere de ilahi mp3 yükleme olanağınız olmaktadır. Yolda yürürken, iş yaparken, araba sürerken mp3 kulaklığınızdan defalarca ilahi dinleyebilirsiniz. Şayet ilahi söylemeye merak salanlardan iseniz en güzel ilahi sözlerini yine sitemizden eksiksiz öğrenebilirsiniz. Dini ritüellerde sevdiklerinize sitemizden öğrendiğiniz farklı ilahileri kendi sesinizle dinletebilirsiniz.

Basit aramalarla binlerce ilahiye erişmek için : http://www.ilahileri.net

Sitenin Diğer Özellikleri

Sitemiz ilahiler üzerine kurulu olsa bile site içerisinde yer alan chat ekranından dini sohbetler, fikir alış verişleri, ilahiler hakkında yorumlar yapabilirsiniz. Yine sitemiz üzerinden bebeklerinize ilahi modunda en güzel ninnileri dinletebilirsiniz. Bir diğer site özelliğimiz en güzel dini hikayeleri sevdikleriniz ve çocuklarınıza dinletebilirsiniz. Birbirinden değerli fon müziklerini yalnızca enstrümantal olarak dinleyebilir hatta projelerinizde fon müziği olarak kullanma olanağı sitemiz tarafından sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan ilahi sanatçıları, Dursun Ali Erzincanlı, Emrullah Coşkun, Menzil İlahileri, çocuk ilahileri, Ali Kırış, Müslümanlığı kendine din seçen Yusuf İslam ilahileri ve daha pek çok değerli sesin bir arada toplanmasını sağlamaktadır.

Müzik ruhun gıdasıdır ancak ilahi müzik ruha ayrı bir zevk, ayrı bir mana vermekte ve hatta dünyevi lezzetlerden uzaklaştırarak insanın gönül gözünü açmaktadır. Duygusal anlarınızda, sevinç ve hüzün zamanlarınızda sitemizden ilahi dinlemek size iyi gelecektir.

Sitemize üye olarak tüm bu güzellikleri ruhunuza işleyebilirsiniz.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile