Ogznet.com
Sağlığınızın Sırrı Ayaklarınızda Gizli Paylaş:

Sağlığınızın Sırrı Ayaklarınızda Gizli

Sağlığınızın Sırrı Ayaklarınızda Gizli

Refleksoloji; ayaklarda insan vücudunun tüm bölgelerine, sistemlerine ve organlarına karşılık gelen refleks noktalarının olduğu ve bu noktaların beden anatomisinin aynası olduğu ilkesini temel alıyor. Söz konusu noktalara özel el ve parmak tekniklerinin uygulanması ile yapılan baskı, stresin azaltılmasını sağlıyor ve bedense fizyolojik değişikliklere yol açıyor. Refleksoloji masajı uygulamalarının temelinde, insanlarda meydana gelen rahatsızlıkların enerjinin belirli bir yerde bloke olmasından kaynaklandığı tezi yer alıyor. İlaçsız bir yöntem olan refleksoloji, beden fonksiyonlarını normalleştirmesi sayesinde vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını harekete geçiriyor. Beden fonksiyonlarının normalleşmesi, kişiye rahatlama, kaliteli uyku ve toksinlerden arındırılmış bir beden sağlıyor. Aynı zamanda dolaşım sistemini. Güçlendirip ağrıları da dindiriyor.

Refleksoloji masajı uygulanmadan önce; ayaklara basınç uygulanarak hastanın verdiği tepkiler ölçülüyor. Bu sayede hastanın ayaklarında yer alan sorunlu bölgeler tespit edilebiliyor ve nasıl bir masaj uygulanması gerektiğine dair karar veriliyor. Ardından ayaklara uygulanan refleksoloji masajı ile vücudun farklı bölgelerine sinyaller gönderiliyor ve hem ayakların hem de vücudun rahatlaması sağlanıyor.

Refleksolojide vücutta her organın ayakta bir sinir dokusuna denk geldiği prensibi temel alınıyor. Bu doğrultuda hastanın genel sağlığının düzeltilebilmesi için ayakta bulunan noktalara masaj uygulanarak iç organlar da dahil olmak üzere bir tedavi sağlanıyor. Ortalama 30 - 45 dakika arası süren refleksoloji masajı kişiye özel olduğundan herkese farklı şekilde uygulanıyor. Refleksoloji masajı planlanırken; hastanın yaşı, rahatsızlığın türü, hastanın psikolojik ve fiziksel sağlık durumu göz önüne alınıyor ve uygulamanın yapılacağı noktalara karar veriliyor.

Doğru şekilde yapılan bir refleksoloji masajı; uykusuzluk, baş dönmesi, kronik yorgunluk ve baş ağrısı gibi pek çok semptomun hafifletilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca; böbrek hastalığı, kalp hastalığı ve karaciğer hastalığı gibi pek çok iç hastalığın ardında bulunan nedenlerin de tedavi edilmesine katkı sağlıyor. Yüksek tansiyon da refleksoloji masajı ile tedavi edilebilen rahatsızlıklar arasında yer alıyor.

Refleksoloji masajı uygulanırken ellerin ve ayakların temiz olması, ayakların gıdıklanmasının önlenmesi için de masajın sıkıca bastırılarak uygulanması gerekiyor. Ağrıya neden olmaması için masajın doğru noktalara uygulanması çok önemli bir konu olup ayak masajı yapılmaya ayak bileklerinden başlanıyor. Ayak bileği boyunca uzanmakta olan tüm bağların ve sinirlerin gevşetilmesinin ardından ayak tabanına geçiliyor.

Refleksoloji masajı İstanbul ve diğer metropollerde pek çok kişi tarafından rutin olarak başvurulan alternatif yöntemler arasında yer alıyor. Düzenli olarak gerçekleştirilen refleksoloji seansları sayesinde vücut enerjisinde bulunan tıkanıklıklar gideriliyor ve enerjinin vücuda dengeli bir şekilde yayılması sağlanıyor. Böylece, kan dolaşımına ilişkin sorunlar ortadan kalkmakta olup oksijen hücrelere daha kolay bir şekilde dağılmaya başlıyor. Lenf sisteminin görevini daha iyi yapmasıyla vücuttaki toksinler de daha kolay atılmaya başlıyor. Refleksoloji kimyasal dengesizlikler üzerinde de etkili olduğu gibi astım, sindirim, idrar torbası, böbrek, baş ağrısı ve yüksek tansiyon sorunlarının da tedavisinde rol oynayabiliyor.

Medikal Ayak Bakımı Konforunuzu Artırıyor

Dünyada bir süredir popülerliğini artıran podoloji uygulamaları Türkiye’de de son dönemde ön plana çıkıyor. Ayak sağlığına verilen önemin artmasına bağlı olarak podoloji İstanbul ve diğer illerimizde son derece kaliteli hizmetlerin alındığı uygulamalar arasında yer alıyor.

Vücut için son derece önemli olan ayakların bakımına gerekli özenin gösterilmesi, bireylerin hayat kalitesinin sürekliliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynuyor. Ayakların sağlığı için son derece gerekli bir uygulama olan medikal ayak bakımı podoloji İstanbul uzmanı olan podologlar tarafından gerçekleştiriliyor.

Medikal ayak bakımı İstanbul uygulamaları ile hem estetik hem de sağlık açısından fayda sağlanması amaçlanıyor. Bu uygulama esnasında klasik pedikür uygulamalarından farklı olarak cildin ve tırnakların ihtiyaçları göz önünde bulunduruluyor. Ve tamamen kişiye özel olarak planlanan bir uygulama yapılıyor. Tamamen tıbbi cihazlar ile yapılan ayak medikal bakımı uygulamasında özel freze uçları kullanılıyor. Öncelikle ayaklar sterilize ediliyor. Ayaklar kontrol edilip farklılık ve gözle görülen sorunlar olup olmadığı tespit ediliyor. Ardından tırnaklar hijyenik ve düzgün bir şekilde kesiliyor. Tırnak yüzeyinin temizlenip parlatılmasının ardından kalınlaşmış tırnaklar özel freze uçları ile inceltiliyor. Sertleşmiş olan derilerle nasırlar temizlendikten sonra uygun olan kremlerle ve solüsyonlarla nemlendirme işlemi gerçekleştiriliyor. Medikal ayak bakımı esnasında ölü deriler temizleniyor ancak canlı dokuya dokunulmuyor. Nasırlar yavaş yavaş temizleniyor ve bir seferde dipten temizlenmemesine özen gösteriliyor. Aksi takdirde yerine tekrar ve daha sert bir dokunun gelmesi söz konusu olabiliyor.

Özellikle diyabet hastası olan kişilerde ayaklarda his kaybı görülebildiğinden; ısıyı hissetmeme nedeniyle yanma, ayakkabının vurmasını hissetmeyip yara oluşması ve bu  yaraların hızla ilerleyip büyük yaralara dönüşmesi riski bulunduğundan bu kişilerin düzenli olarak medikal ayak bakımı yaptırmaları gerekiyor. Ayrıca uzmanlar; hamilelerin, sporcuların, tırnaklarında kalınlaşma olan yaşlıların, iş nedeniyle uzun süre ayakta kalan, topuklu ya da sert tabanlı ayakkabılar giymek durumunda kala çalışanların da düzenli olarak medikal ayak bakımı uygulamaları yaptırmalarını öneriyorlar.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!