Sağlıklı Saçlar için En İyi Gıdalar

Sağlıklı Saçlar için En İyi Gıdalar
Image from rawpixel.com

Parlak ve sağlıklı saçlar harika hissetmenizi sağlar ve karşı tarafa da hissettirir. Ancak şampuan ve saç kremi tek başına bu güzel saçları elde etmek için yeterli değildir. Sağlıklı bir saç telinin anahtarı yediğiniz yiyeceklerde bulunur. İyi beslenme, mükemmel bir saça sahip sağlıklı bir vücudun temel ögesidir.

Bu makalede, arzu ettiğiniz saçlara ulaşmak için tüketebileceğiniz en iyi 10 yiyecek için öneriler bulunmaktadır.

1: Somon

Somon, omega-3 yağ asitleri, B12 vitamini ve demir ile doludur.

Somon harika bir protein kaynağıdır ve kafa derisi sağlığı için gerekli olan omega-3 yağ asitleriyle doludur. Omega-3'lerin eksikliği kuru bir saç derisine ve mat saçlara neden olabilir. Vejetaryenler veya veganlar, bitki bazlı omega-3 yağlarını bir ila iki çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumundan da alabilirler.

2: Koyu Yeşil Sebzeler

Koyu yeşil sebzeler mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır.

Koyu yeşil sebzeler mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır.
Ispanak ve lahana gibi diğer koyu yeşil sebzeler sebum denilen yağlı bir madde üretmek için gereken mükemmel A ve C vitamin kaynaklarıdır. Sebum saç folikülleri tarafından salgılanır ve doğal bir saç kremi olarak işlev görebilir.

3: Fasulye

Fasulye büyük bir protein, demir, çinko ve biotin kaynağıdır.

Fasulye büyük bir protein, demir, çinko ve biotin (biyotin) kaynağıdır.
Fasulye ve mercimek gibi baklagiller harika protein, demir, çinko ve biyotin kaynaklarıdır. Nadir olsa da, biyotin eksiklikleri saç kırılganlığına neden olabilir.

4: Kuruyemişler

Kuruyemişler bol miktarda çinko içerirler.

Çinko eksiklikleri saç dökülmesine neden olabilir. Kuruyemişler harika çinko kaynaklarıdır. Ceviz, kaju fıstığı, ceviz ve bademlerin hepsi sağlıklı saçlar için çinko sağlar. Ceviz ayrıca alfa-linoleik asit ve omega-3 yağ asitlerini içerir; bunlar doğal saç bakım ürünü olarak işlev görebilir. Brezilya fıstığı ayrıca sağlıklı bir saç derisinin korunmasına yardımcı olabilecek bir mineral olan selenyum içerir.

5: Tavuk

tavuk

Öğündeki yetersiz protein zayıf veya kırılgan saç tellerine neden olabilir ve protein eksikliği saç renginin kaybına neden olabilir. Tavuk veya hindi gibi kümes hayvanlarından ihtiyacınız olan yüksek kaliteli proteini alın.

6: Yumurta

yumurta

Yumurta bulabileceğiniz en iyi protein kaynaklarından biridir.
Yumurtalar, sağlıklı saçlar için önemli besin maddeleri olan büyük bir protein, biotin ve B-12 vitamini kaynağıdır.

7: Tam Tahıllar

tam tahıllar

Tam tahıllı yulaf, sağlıklı bir dozda çinko, demir ve B vitamini sağlar.
Sağlıklı kepekli tahıllar, sağlıklı saçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Tam buğday ekmeği ve zenginleştirilmiş tam tahıllı ürünler saçınıza ve vücudunuza çinko, demir ve B vitaminleri sağlayabilir.

8: İstiridye

istiridye

İstiridye saçları uzatmak için gerekli olan çinko ve güçlü bir antioksidandır.
İstiridyeler afrodizyaklar olarak ta bilinir, ancak çinko, içeriği nedeniyle saçlarınız için de mükemmeldir. Çinko, hücrelerinizin zarar görmemesi ve yenilenmesine yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. İstiridye sevmiyor musun? Çinko ayrıca kepekli tahıllarda, kuruyemişte, dana eti ve kuzuda bulunabilir.

9: Az Yağlı Süt Ürünleri

az yağlı süt ürünleri

Süt, yoğurt ve süzme peynir gibi az yağlı süt ürünleri saç gelişimi için önemli bir mineral olan harika kalsiyum kaynaklarıdır.
Kalsiyum saç büyümesi için önemli bir mineraldir ve yağsız süt ve yoğurt gibi az yağlı süt ürünlerinde bulunur. Bu ürünler ayrıca protein kaynağı olan peynir altı suyu ve kazein içerir. Omega-3 yağ asitleri ve çinko eklemek için yoğurtun üzerine bazı keten tohumu veya ceviz atınız.

10: Havuç

havuç

Havuç, iyi bir göz dostu olmakla birlikte sağlıklı bir saç derisini destekleyen mükemmel bir A vitamini kaynağıdır.
Havuçların bünyeyi sağlıklı tutmasıyla bilinir, ancak aynı zamanda sağlıklı bir kafa derisi için gereken mükemmel bir A vitamini kaynağıdır.

Öğün Takviyeleri

diyet takviyeleri

Saçı kalınlaştırmak veya daha hızlı büyümesini sağlamak için sık sık pazarlanan öğün takviyeleri geri tepebilir.
Saçı kalınlaştıracağını veya daha hızlı büyümesini sağladığını iddia eden öğün takviyelerine karşı dikkatli olun. Genel olarak, sağlıklı saçlar için ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini dengeli bir öğünden alabilirsiniz. Bazen takviyeler çok iyi bir şey olabilir. Nadir durumlarda, A vitamini gibi bazı besin maddelerinin fazlalığı saç dökülmesine neden olabilir.

Moda Diyetlere (Fad diet) dikkat edin

fad diyet

Fad diyetler size daha az kilo sunabilir ancak sizi daha az saçla da bırakabilir. Düşük kalorili diyetler, omega-3 yağ asitleri, çinko, A vitamini de dahil olmak üzere sağlıklı saç büyümesi için gerekli olan besinlerin alımı için yeterli olmayabilir. Bu diyet, saç dökülmesinde artışa neden olan saç büyümesinin normal döngüsünü de etkileyebilir. Sağlıklı ve dengeli bir diyete dönüş, genellikle sorunu tersine çevirir.

Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 10 Gıda

sağlıklı saçlar için besinler

Dengeli bir beslenme saçın sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.
Sağlıklı bir saç öncelikle sağlıklı ve dengeli bir beslenmeden kaynaklanır. Yağsız proteinler, meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve baklagiller dahil çok çeşitli yiyecekleri tüketin.

Kaynak : https://www.onhealth.com/content/1/healthy_skin_hair_foods

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile