Sanat Tarihini Öğrenmek İçin En İyi 10 Site

Sanat Tarihini Öğrenmek İçin En İyi 10 Site

Sanat tarihi çok geniş bir konudur. Antik Yunanistan'ın çömlekçiliğinden 1960'ların çağdaş pop sanatına kadar, yüzlerce stil arasında göz gezdirebilceğiniz milyonlarca sanatçı var. Genelde "sanata" ait değilseniz bile, ruhunuzla rezonansa giren bir şeyler bulabileceksiniz. İşte sanat tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz en iyi sitelerden bazıları.

1. Smarthistory

Smarthistory, dünyanın en çok ziyaret edilen sanat tarihi web sitelerinden biridir. Hem acemilere hem de uzmanlara hitap edecek, ilgili kişilerin katkıda bulunduğu makale ve videoların bir karışımını sunuyor.

Videolar genellikle bir galeri veya açık hava sergisi gibi belirli bir kültürel mekana odaklanır.
Konu tüm insanlık tarihini kapsamaktadır; Site düzgün bir şekilde gezinmek için Antik Akdeniz'den, 1900'lü yıllar  Amerika'sına ve İslam Dünyası gibi bölümlere özenle sınıflandırılmıştır.

2. UbuWeb

UbuWeb'in tek bir odak noktası vardır: avangard materyal. 1996’dan beri çevrim içi.

Alışık olmadıkça, avangard terimi, herhangi bir sanatçıya, yazarlara ve çalışmaları düzenli ana akım kültürel normlara karşı olan besteciler. Tipik olarak politik veya sosyal bir teması olacaktır.

UbuWeb görsel sanat, ses, şiir ve film içerir. Sadece baskı dışı çalışmaları yayınlıyor.

Site biraz eski görünüyor, ancak gezinmesi kolay kategoriler içerik ile dolu.

3. The Metropolitan Museum of Art (Metropolitan Sanat Müzesi)

New York Metropolitan Sanat Müzesi, Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük sanat müzesidir, ancak web sitesi sanat tarihi ile ilgilenen insanlar için harika bir kaynaktır.

Ana sayfada, dikkat etmeniz gereken Sanat sekmesi. Sekmede, müzenin Zaman Çizelgesi Sanat Tarihi'ne bir bağlantı bulacaksınız.
Zaman çizelgesi, tarihin çeşitli dönemlerinden denemeler, sanat fotoğrafları ve kronolojilerinin bir koleksiyonudur. Her bölümün genel bir görünümü, önemli olayların listesi, kaydırılabilir bir zaman çizelgesi ve resimler, eserler ve diğer sanat eserlerinin çok sayıda ilişkilendirilmiş görüntüsü vardır. Ne kadar bilgi mevcut olduğunu anlamak zor. Zaman çizelgesini zaman aralığına, coğrafi konuma ve sanatsal temasına göre filtreleyebilirsiniz.

4. Art History News (Sanat Tarihi Haberleri)

Sanat tarihi haberleri, sanat tarihi dünyasındaki en yeni hikayeleri kapsayan tek kişilik bir blog.

Hikayeler, yeni sergiler hakkındaki haberlerden dünyanın en ünlü tarihi eserlerinin bazılarına dair her şeyi kapsar.
Düzenleyici Bendor Grosvenor, aynı zamanda çok sayıda araştırma ve fikir eseri sunuyor.

Site 2008'den beri çalışıyor ve incelemeniz için geniş bir geri kataloğa sahip. Günde en az bir yeni makale bekleyebilirsiniz.

5. WikiArt

WikiArt, 3000'den fazla sanatçı tarafından 250.000'den fazla sanat eserinin görüntülerini sunuyor.
Sanatın çoğu kamuya açık değil; kasalarda saklanır veya üniversiteler, belediye salonları ve genel nüfus tarafından erişilemeyen diğer sivil binalarda sergilenir.

UbuWeb'den farklı olarak WikiArt, hem kamu malı hem de telif hakkı korumalı sanat eserlerini içerir. Telif hakkı korumalı eserler adil kullanım ilkesi altında sergilenmektedir. İçeriğin aniden kaybolmayacağından emin olabileceğiniz anlamına gelir.

Siteyi soldaki panelde bulunan yedi filtreyi kullanarak gezebilirsiniz. Bunlar Sanat Hareketleri, Okullar ve Gruplar, Türler, Alanlar, Milliyetler, Yüzyıllar ve Sanat Kuruluşlarıdır.

6. Web Gallery of Art (Web Sanat Galerisi)

Web Sanat Galerisi, Avrupa güzel sanatlarında uzmanlaşmıştır. 8. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar uzanan zamanı kapsar.

Başlangıçta, sitenin ana odağı, 14., 15. ve 16. yüzyıllarda Rönesans dönemi idi, ancak daha sonra Rönesans'ın ortaçağdaki ilk dönemlerini ve Rönesans stilinin daha sonraki yıllarda Barok ve Rokoko sanatına dönüşmesini de kapsayacak şekilde genişledi.

Siteyi keşfetmek için üç temel yol vardır.
Sanatçılar listesi (filtrelerle birlikte), yerel arama motoru ve sanal turları kullanabilirsiniz.

Sanal turlar, sanat tarihinin belirli yönlerini öğrenmek için harika bir yoldur. Seçim yapabileceğiniz 16 tane var. 1450-1550 arası Alman Ülkelerinde Sanat, Diğer Ülkelerde (1400-1800) Resim ve Giotto Sanatı.

7. The Museum With No Frontiers (Sınırsız Müze)

Sınırsız Müzeler, gezegenin en büyük online müzesidir. Bu, E.U. ve dünya çapında düzinelerce galeri ve müze demektir.

Sitede üç tematik bölüm bulunmaktadır: İslami Sanatı Keşfet, Barok Sanatı Keşfet ve Halı Sanatını Keşfet. Her bölüm için
mimariden çömleklere kadar her şeyi öğrenmek için geniş veritabanlarını keşfedebilirsiniz. Her bölümün ayrıca kendi ülkeye özgü zaman çizelgesi vardır.

Sitenin mini galerilerine de göz attığınızdan emin olun. Kaligrafi, müzik enstrümanları veya cenaze eşyaları gibi bir temayı ele alırlar ve dünyanın dört bir yanından görüntüler sergilerler. Göz atmak için 37 mini galeri var.

Favori çalışmalarınızın kendi özel koleksiyonlarınızı bile oluşturabilir ve diğer insanlarla paylaşabilirsiniz.

8. ThoughtCo Art History Guide (ThoughtCo Sanat Tarihi Kılavuzu)

ThoughtCo Sanat Tarihi Kılavuzu, pek çok yeni başlayanlar için oldukça kuru bir konu olabilecekleri üzerine daha modern bir dokunuş sunan, harika bir makale karışımı sunuyor.
Örnekler arasında “Sistine Şapeli Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey”, “7 Ana Resim Tarzı: Realizmden Özet'e” ve “Vincent Van Gogh'un En Çok Sevilen Resimleri” yer alıyor.

Ayrıca biyografilerden ünlü eserlerin arkasındaki hikayelere kadar her şeyi kapsayan çok sayıda tipik makale var.

9. National Art Museum of China (Çin Ulusal Sanat Müzesi)

Tabii ki, Avrupa ve Kuzey Amerika dışında bir sanat tarihi dünyası var. 1963'te Başkan Mao tarafından açılan Çin Ulusal Sanat Müzesi, eski çağlardan günümüze en iyi Çin eserlerini sergiliyor.

Müzede koleksiyonunda 110.000'den fazla parça bulunuyor. Resmi web sitesinde tüm parçaları keşfedebilirsiniz.
Tarihlerini oku ve onları yaratan sanatçıları öğren.

Ulusal bir galeri için beklediğiniz gibi site kaygan ve kullanımı kolaydır. Sizi ilgilendiren işleri bulmanıza yardımcı olacak çok sayıda filtre ve kategori var ve Çin sanatının dünyasındaki son gelişmeleri takip edebilmeniz için bir haber sayfası var.

10. The Arts of India (Hindistan Sanatları)

Batılı olmayan sanat tarihi hakkında bilgi edinmek için size başka bir fantastik kaynak tanıtacağız: The Arts of India.

Sanat Tarihi Haberleri gibi, tek kişilik bir blog. Web sitesinin düzeni eskidir, ancak mevcut içeriğin kalitesi tasarım eksikliklerini oluşturur.
Site, çok çeşitli kategorilerde 3000 yıllık Hint sanatını kapsamaktadır. Birkaç stil ve tema üzerinde denemeler, dijitalleştirilmiş tabloların geniş bir deposu ve Hindistan'ın en tanınmış sanatçılarının bazılarında biyografiler bulacaksınız.

Daha geniş bir site Hint kültürü, mitoloji ve din hakkında bilgi sunuyor.
Hindistan'a seyahat ederseniz, hepsi yararlı olacaktır.

Geniş bir seçim
Müzeleri, blogları, çeşitli sanat biçimlerini ve birden fazla coğrafi bölgeyi kapsayan geniş bir yelpazede yer alan sitelerin listesini vermeyi denedik. Yorumlarda kendi önerilerinizi eklemekten çekinmeyin.

Ogznet.com

Yorumlar (1)

Yorum Yaz


yenile