SEO Hataları ve Bunları Anlamanın 5 Yolu

SEO Hataları ve Bunları Anlamanın 5 Yolu

SEO'nun (arama motoru optimizasyonu) oldukça teknik bir alan olması ve pratik çabalar gerektirmesi nedeniyle bazı hatalar alınabilir. Sonuç almak için mücadele edenler için başarısız bir SEO stratejisinin (veya SEO'nuzun yanlış olduğunu gösteren bir çeşit uyarı işaretleri) temel olarak beş aşamasının olduğu tespit edildi.

Bu aşamalar sık sık kötü bir SEO stratejisinin beş negatif kilometre taşı olarak tanımlayabiliriz. SEO stratejiniz 1 ila 5 arasında bir ölçeğe dayanan belirli bir hayati olumsuz durumda olabilir. İyi olan şey, bu hatalı aşamaların veya uyarı işaretlerinin genellikle fark edilir ve önlenebilir olmasıdır. Bu hataları önlemek için bir şeyler yapabilir, SEO ve işinizi tamamen bozmaktan kurtarabilirsiniz anlamına gelir.

Bu beş aşamayı sizinle paylaşacağız ve olası nedenleri ve aranma durumunuzu düzeltmek için ne yapmanız gerektiğini de size göstereceğiz. Hadi başlayalım:

5. Siteniz Aramalarda Görünmüyor

(“Tüm sitenizin bir sayfası bile Google'da arama sonuçlarında görünmüyor”)

Bu, başarısız bir SEO stratejisinin en kötü aşaması ve herkesin optimizasyonlarında yaşayabileceği en kötü durumdur.

Bu, web sitenizin Google'da veya başka bir arama motorunda bulunmadığı anlamına gelir.

Olası nedenler

Arama oldukça tekniktir. Sitenizin arama sonuçlarında görünmesini engelleyen şeyler şunlardır:

Arama motorları henüz web sitenizi dizine eklememiş. Bunun nedeni, web sitenizin yeni olması ve herhangi bir gelen bağlantı içermemesidir.

Web sitenizde "noindex" etiketleri var. HTML robotları meta etiketinin noindex değeri yüzünden, web sayfalarınızı taramak ve dizine eklemek için arama botlarını durdurur.

Arama motorlarına sitenizi dizine eklememelerini söylediniz. Örneğin, WordPress, arama motorlarına sitenizi dizine eklememelerini bildiren yerleşik bir özellik ile gelir. Yeni bir WordPress web sitesini başlattığınızda bu özellik otomatik olarak etkinleştirilir.

Web siteniz cezalandırıldı ve Google'dan kaldırıldı. Google, siteleri web dizininden geçici veya kalıcı olarak kaldırabilir.
Bu, sitelerin Google’ın kalite yönergelerini karşılamadığı durumlarda ya da başka nedenlerle yapılması gerektiğine inanıyorsa gerçekleşir.

Ne yapılması gerekiyor

Web siteniz yeniyse, biraz bekleyin ve Google otomatik olarak dizine ekleyecektir. Bazı yeni başlayanlar genellikle sitelerini manuel olarak Google'a göndermeye çalışır. Ancak arama motorları sitenizi kendi başlarına bulabildiği için SEO'nun yeni döneminde gerekli değildir. İşleri hızlandırmak için bağlantı kurmaya başlayın. Bağlantılarla, Google daha önce onu bulabilir. Tarayıcılar bu bağlantıyı takip eder ve web sitenize yönlendirir.

Sitenizde çalışmakta olabilecek noindex etiketlerini kontrol etmek için bir test yapın.
WordPress kullanıyorsanız, Ayarlar> Okuma> Arama Motoru Görünürlüğü'ne gidin ve arama botlarının sitenizi taramasına izin vermek için caydırıcılık yapan kutuyu devre dışı bırakın.

Siteniz, kalite yönergelerini ihlal ettiği için Google’ın dizininden engelleniyorsa, Google bu konuda sizi Google Arama Konsolu'nda uyarabilir.
Ne sorun olduğunu söylerler, çözmek için çalışırlar. Sitenizi, kendi yönergelerine uygun olacak şekilde yeniden düzenleyebilir ve yeniden değerlendirilmek üzere tekrar gönderebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir SEO problemini kontrol etmek için sitewide SEO denetimi çalıştırabilirsiniz.

4. Düşük Arama Görünürlüğü

(“Sayfalarımdan sadece birkaç tanesi arama motorlarında görünüyor”)

Aramada görünür olmama sorunundan sonra, muhtemelen bulabileceğiniz bir sonraki aşama anahtar kelimelerde sıralamaya girememek.

Olası nedenler

İçeriğinizi uygun anahtar kelimeler için optimize etmiyorsunuz.

Sandboxed oldun. Bu, alanınızın veya sayfanızın deindex veya cezalandırılmadığı anlamına gelir. Ancak Google’dan aldığınız trafik aniden düşüyor. Bu, sitenizdeki geçici veya ufak bir cezanın veya algoritmanın olumsuz güncellemelerinin bir sonucu olabilir. Bir ceza ise, Google algoritması aracılığıyla otomatik olabilir veya bir Google Kalite Mühendisi tarafından manuel olarak uygulanabilir. Web siteniz arama taraması için optimize edilmiyor. Sitenizdeki arama motoru optimizasyonuna (yani, sayfa SEO'suna) dikkat etmeden bir web sitesi veya blog çalıştırıyorsanız, bu bir sorun olabilir.

Yetersiz sayfa dışı optimizasyon. SEO yapıyor olabilirsiniz, ancak sayfa dışı optimizasyon için yeterli değil.

Anahtar kelime pazarı çok rekabetçi. Genellikle, en iyi anahtar kelimeler üzerinde güçlü bir tutumu olan güçlü web sitelerinin varlığı, yeni gelenlerin bu anahtar kelimeler için sıralamada yer almaına izin vermez.

Ne yapılması gerekiyor

Doğru anahtar kelime araştırması yapın ve anahtar kelimeler etrafında içerik oluşturun.

Web sitenizi sayfa optimizasyonu yaparak sıralamak için yapılandırmaya başlayın. Buna meta etiketler, URL yapısı, gövde etiketleri (H1, H2, H3, H4, vb.) dahildir.) anahtar kelime yoğunluğu, görüntü SEO, iç bağlama, dış bağlama, vb.

Geri gönderme, sosyal paylaşım, vb. dahil olmak üzere sayfa dışı SEO'yla ilgilenin. Sayfa dışı optimizasyon çalışmalarınızda anahtar kelimelerinizi hedeflemeyi unutmayın.

3. Web Sitenize Kötü Arama Trafiği

(“Sayfalarım gösteriliyor ama hak ettiğim trafiği alamıyorum”)

Bu aşamada, içeriğiniz arama motorlarında görünür ve seçtiğiniz anahtar kelimeler için sıralanırsınız. Ancak tıklama oranı (TO) etkileyici değil.

Olası nedenler

Sayfanız arama sıralamasında 1. sayfada yer alsa bile sayfanızın TO'su düşük ise önemli bir nedeni vardır. Ve bu, ikna edici olmayan başlık etiketi ve meta açıklamasıdır. Başka bir deyişle, blog yayınınız doğru anahtar kelimelerle iyi bir şekilde optimize edilmiş olsa ve içeriğiniz süper yararlı olsa bile, sonuçta, ziyaretçi çekmek için optimize edilmeyen bir başlık ve açıklama varsa, o zaman içeriğiniz ilgi çekmez ve tıklama almaz.

Ne yapılması gerekiyor

Efsanevi metin yazarı David Ogilvy, herhangi bir içeriğin en güçlü kısmının başlık olduğunu ve tüm içeriği okumaktan çok daha fazla insanın manşetleri okuduğunu belirtti. Bu bugün geçerlidir ve yeni araştırma, 10 kişiden 8'inin bir başlık okuyacağını, 10 kişiden sadece 2'sinin tıklayacağını göstermiştir.

Yüksek TO'yu elde etme ve sonuçta yüksek oranda organik trafik elde etmenin anahtarı, arama yapanların tıklamaya ikna edeceği gerçekten ilgi çekici başlıklar ve açıklamalar oluşturmaktır.

2. Yüksek Tıklama Oranları + Düşük Bekleme Süresi

(“Tıklama alıyorum ancak ziyaretçiler sitemde kalmıyor”)

Yeterli sayıda tıklama elde etmek için başlığınızı ve açıklamanızı başarıyla optimize ettiyseniz, bu harika, ancak bu yeterli olmayabilir. Ziyaretçileri sitenizde yeterince uzun tutmayı ve sitenizle etkileşimde bulunmayı öğrenmelisiniz.

Kullanıcılar sonuca tıkladıktan hemen sonra sitenizden çıkmayı sürdürürse, Google içeriğinizin sevilmediğini düşünebilir.  Ayrıca, bekleme süreniz (kullanıcıların sitenizde harcadıkları zaman, SERP'lerinizin sonucunu tıkladıktan sonra) yüksekse, kullanıcılarla daha kolay ilişki kurabilir ve onlarla ilişki kurmaya başlayabilirsiniz.

Olası nedenler

Yüksek hemen çıkma oranlarının ve düşük bekleme süresinin olası nedeni LOW QUALITY CONTENT (düşük kalitede içerik). Google'daki başlıklar ve içerik açıklamaları kullanıcılara altın bilgileri vaat ediyor, ancak tıkladıklarında ana içerikte aynı şeyi sunmuyorsa, ziyaretçiler hemen geri düğmesini tıklayacak. Bir başka olası sebep, yavaş sayfa yükleme süresi, iğrenç düzen, tepki vermeyen tasarım, siteyi seyretmede zorluk, vb. gibi faktörlerden kaynaklı kullanıcı deneyiminin zayıf olmasıdır.

Ne yapılması gerekiyor

Öncelikle, Google Analytics’e gidin ve bulunduğunuz yer hakkında bir fikir sahibi olmak için site metriklerinizi kontrol edin. Ardından, aşağıdakileri yaparak hemen çıkma oranlarını azaltmak için sitenizi optimize edin:

İçeriğinize kaliteli alakalı görseller ekleyin.

Kolay okuma için çok fazla boşluk bırakarak blog gönderilerinizin metin bloğunu ayırın.

Yayınlarınızın açılmasını, okuyucuların ilgisini çekmek için ilginç hale getirin.

Ayrıca, aşağıdakileri yaparak sitenizin kullanıcı deneyimini optimize edin:

Sayfa yükleme sürenizi artırın.

Tasarımınızı duyarlı ve mobil uyumlu hale getirin.

Kullanıcıların sitenizde gezinmesine ve aradıklarını kolayca bulmasına yardımcı olun.

İçeriğinizi okuyucuları korumak için çok kullanışlı hale getirin.

1. Az veya Hiç Dönüş/Tekrar Yapılmayan Ziyaretler

(“Tıklamalarım var ve sitemde bir süre kalıyorlar, ama başka bir gün geri dönme olmuyor”)

Sitenizi dizine ekledikten sonra, aramalarda daha sık görünmek, organik trafiği artırmak ve kullanıcıları sitenizde uzun süre tutmak için SEO optimizasyonunda başka bir aşamaya geldiniz. Sitenizi dönüş ziyaretleri oluşturmak için optimize etmek.

SEO'da web sitenizi bir kez ziyaret eden kişilerle iş bitmez. Etkili bir SEO stratejisi, ziyaretçilerin web sitenizle etkileşimini “sonradan” birleştirmelidir. Kullanıcıların web sitenize bir kez gelip daha fazla geri dönüş yapmalarını isteriz. Sende bunu istiyorsun. Sizlere kolayca güvenebilecekleri ve ürün veya hizmetinizi satın alabilecekleri veya kullanacakları bir noktaya kadar sağlam bir ilişki ve itibar inşa edinceye kadar blogunuzu okumak için tekrar tekrar geldiklerinden emin olmak istersiniz.

Olası nedenler

Sıfır veya düşük tekrar ziyaretlerine ne yol açar?

Düşük kaliteli içerik. İçeriğiniz okuyuculara değer sunmuyorsa, başka bir gün geri gelmeyi düşünmeyecekler.

İlk kez ziyaretçilerin bir kez daha geri dönmek için strateji eksikliği.

Ne yapılması gerekiyor

E-posta adreslerini toplayın ve yeni blog güncellemeleri için abonelerinize düzenli olarak bildirimler gönderin.

Blog yayınlarınızı, uzun vadeli potansiyelleri olan anahtar kelimeler için optimize edin.

Anahtar kelimelerin popülerliğini öğrenmek ve popülaritesinde düşüş veya artış olup olmadığını öğrenmek için Google Trendler'i kullanın.

Takipçilerinizle yeni yayınları takip edip düzenli olarak paylaşan güçlü bir sosyal medya oluşturun.

Genel olarak harika içerikler oluşturun. Ziyaretçiler, içeriğinizin büyük bir değer sağladığını anladığında, daha fazla bilgi için geri gelmeye devam ederler.
SEO'nun oldukça geniş olduğunu anlayın. Bu yüzden tüm doğru SEO araçları ile birlikte çalışmayı deneyin.

Sonuç

Arama motoru optimizasyonu harika bir pazarlama stratejisidir. Çoğu durumda, pazarlamacıların ve web sitesi sahiplerinin karşılaştığı SEO sorunları, yukarıda tartışılan beş aşamaya ayrılabilir.

SEO'nuzu en iyi duruma getirmek için, sitenizi dizine eklemeye son vermeyin. Sitenizi beklenen anahtar kelimeler için sıralamaya, yeterli organik trafiğe sahip olmaya, insanların sayfalarınızda uzun süre kalmasına ve insanların daha fazlası için geri gelmelerini sağlamak yardımcı olmaya çalışın.

SEO Temelleri: Başlamanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu
İlginizi Çekebilir

SEO Temelleri: Başlamanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu

En Temel SEO Kriterleri Nelerdir?
İlginizi Çekebilir

En Temel SEO Kriterleri Nelerdir?

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile