Ogznet.com
Sesli Aramalar için Yerel SEO Rehberi Paylaş:

Sesli Aramalar için Yerel SEO Rehberi

Sesli Aramalar için Yerel SEO Rehberi

Sesli arama optimizasyonu SEO stratejinizin bir parçası değilse, buna el atmanın zamanı geldi. Ocak 2018 itibariyle ayda bir milyar sesli arama yapıldı ve bu mobil aramaların %40’ı yerel sonuç alma amaçlıydı. Bu, Local SEO’nun artık sesli aramalar için optimize edilmesi gerektiğini gösteriyor.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Özellikle COVID-19 ile daha fazla insan sesli aramaya yöneliyor. Bir araştırmaya göre, insanların %32'si dokunmayı sınırlandıran eller serbest teknolojisiyle ilgileniyor.

Sesli arama, en hızlı büyüyen arama türlerinden biridir. diğer bir araştırmaya göre, kullanıcıların %55'i akıllı telefonda soru sormak için sesli arama yapıyor. Teknoloji geliştikçe sesli arama daha güvenilir hale geliyor.

Sesli arama, ses tanımadan sesin anlaşılmasına doğru geliştikçe, Google, sesli aramayı "önemli şeylere odaklanabilmeniz için günlük yaşamınızda size yardımcı olan nihai bir mobil asistana" dönüştürme amacına daha da yaklaşıyor.

Sesli arama optimizasyonu zaten SEO stratejinizin bir parçası değilse, bunu düzeltmenin zamanı geldi.

İnsan beyni rahatlığa meyillidir. Sesli arama, insanların sesleri yardımıyla arama yapmasını ve arama motorlarının sesli komutlara doğrudan cevap verebilecek kadar doğru sonuçlar göstermesini sağlar.

Bir SEO uzmanı olarak, rakiplerinize üstünlük sağlamak için sesli arama seo stratejinizi nasıl değiştirmelisiniz?

Sesli Arama SEO için Her Zamankinden Daha Önemli Hale Geliyor

Çok az insan, özellikle arama sorguları için konuşma tarzını yazmaktadır.

Yazarken, bir tür stilize edilmiş stenografi kullanırsınız, bu yüzden arama çubuğuna "hava durumu İstanbul" gibi bir şey girersiniz.

Normal konuşurken ise, "İstanbul'da hava nasıl?" şeklinde soru yöneltmeniz daha olasıdır.

Bu kalıp, sesli arama sorguları için de geçerlidir.

Google Now, Siri ve Cortana gibi programlar daha popüler hale geldikçe ve yazılımları daha da geliştikçe, arama motorlarının doğal ifadeleri yorumlamayı öğrenmesi giderek daha önemli hale geliyor.

AI (Yapay zeka), sesli aramanın yorumlama ve yanıtlama yeteneğine sahip olmasına yardımcı oluyor.

Sesli arama gelişmeye devam ederken, bağlam ve konuşmaya dayalı arama artık çok önemlidir. E-ticaret ile uğraşanların, web sitelerine zekice bir şekilde sesli arama stratejisi eklemesi ve sohbet tarzında yazılmış mükemmel içeriği ikiye katlaması gerekir.

Ayrıca, sorgu yazan ve sesli aramaya soru soran kişilerin genellikle iki farklı insan türü olduğunu anlamamız gerekir. "Yazarak arama yapan" araştırma yapmak için uygun olabilirken, "konuşarak arama yapan" genellikle hızlı yanıtlar ve anında sonuçlar ister. Her iki tip insana da hitap etmelisiniz.

Google, e-ticaret ve yerel arama üzerinde çalışırken daha fazla çalışırken, artık bizde anında alışveriş yapmamıza yardımcı olması için sesli aramayı kullanıyoruz. Sesli aramadan "Bana Dominos'tan büyük boy biberli ve mantarlı pizza sipariş et" veya "Bana mavi kot pantolon göster" şeklinde sormak alışverişi kolaylaştırır.

Peki bu SEO için sesli arama ne anlama geliyor? Burada, sesli aramalarda üst sıralarda yer almanıza yardımcı olmak için web sitenizi optimize etmenin dört yolunu inceleyeceğiz.

Sesli Arama Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

1. Öne Çıkan Snippet'leri Hedefleyin

Google Home ve Google Asistan şu anda sesli arama sorgularını yanıtladıklarında öne çıkan snippet'leri okuyor, bu nedenle bulunması zor "sıfır konumu" hedeflemeniz mantıklı.

Bu üst noktayı nasıl kazandığınıza dair kesin bir cevap bulunmamakla birlikte, nasıl olduğunu anlamak için birçok araştırma yapılmıştır. Aşağıdakiler, bir dizi yönerge olarak oldukça iyi çalışır ve içeriğinizi yazarken aklınızda bulundurmaya değer:

AnswerThePublic - İnsanların neler sorduğunu keşfedin
  • Belirli Soruları Cevaplayın: Seçtiğiniz konuyla ilgili genel soruları bulmak için AnswerThePublic'i kullanın ve bunu bir temel olarak kendi kopyanızı oluşturmak için kullanın. Soruyu bir H2 olarak ekleyin ve doğrudan aşağıdaki gövde metninde yanıtlayın. Sitede direkt olarak Türkçe desteği olmamakla birlikte, formdaki Turkey ülke seçeneği ile birçok soru kalıbına ulaşabilirsiniz.
  • Soruları Kısaca Yanıtlayın: İnsanların anlamayacağı bir jargonu kullanmak istemezsiniz. Google, en iyi yanıtı öne çıkarmak ister, bu nedenle, sizin yanıtınızın açık ve kolay anlaşılır olduğundan emin olun. Liste biçimindeki yanıtlar, özellikle öne çıkan snippet'lerde iyi bir performans göstermiştir.

Sesli arama sorguları, yazılı sorgulardan daha konuşkan olacaktır. Sıralamada yükselmenize yardımcı olmak için bunun ses tonunuza yansıtıldığından emin olun.

2. Yerel SEO'nuzu Optimize Edin

Sesli arama kullanıcılarının %40'ı bir işletme bilgileri arıyor; bu nedenle, yerel SEO'yu optimize etmek için hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Google Benim İşletmem sayfanızın güncel olduğundan, doğru adres, iletişim bilgileri ve açılış saatleri listelendiğinden emin olun.

Sonuçta, bir kullanıcı "en yakın kuaför nerede" diye soruyorsa, en üst konumda olduğunuzdan emin olmak istersiniz.

Google - sesli arama sorgusu

Benzer şekilde, bir kullanıcı mağazanızın ne zaman kapandığını soruyorsa, doğru bilgilerin sağlandığından emin olmak istersiniz, aksi takdirde yanlış bilgilendirilirler ve bir satışı kaçırabilirsiniz.

Yerel aramalar için optimize etmenin diğer yolları arasında çevrimiçi incelemelerinizi oluşturmak ve yapılandırılmış veri işaretlemeyi (Schema.org) kullanmak yer alır.

3. Sesli Arama SEO Optimizasyonu için Sitenizin Hızını Artırın

Sesli arama neredeyse yalnızca mobil cihazlarda kullanılıyor ve web sitenizin mobil cihazlar için optimize edilmesi gerektiğini söylemeye gerek yok sanırım. Aksi takdirde, kullanıcılar sayfanızı hemen kapatacak ve bu da sıralamanıza zarar verecektir. Yüklenmesi beş saniye süren bir sayfanın, yalnızca bir saniyede yüklenen bir sayfaya kıyasla sayfayı kapatan ziyaretçilerden etkilenme olasılığı %90 daha yüksektir.

Google, mobil cihazlarda hemen çıkma oranlarının masaüstü bilgisayarlara göre %9,56 daha yüksek olduğunu buldu. Mobil kullanıcılar ve özellikle sesli aramayı kullananlar büyük olasılıkla hareket halindedir ve beklemek için zamanları yoktur.

Google - Web sayfanız mobil uyumlu mu?

Web sitenizin mobil cihazlar için uyumlu olup olmadığını öğrenmek için Google Mobil Uyumluluk Testi'ni kullanın.

Ayrıca, mobil sitenizi nasıl daha hızlı hale getireceğiniz konusunda size tavsiyeler verecek olan Google'ın PageSpeed Insights aracına da göz atabilirsiniz.

4. Konuşma Dilindeki Anahtar Kelimelere Odaklanın

Kısa anahtar kelimelerin tamamen ortadan kalkacağı düşünülmese de, sesli aramalarda kullanılan doğal ifadeleri göz önünde bulundurduğumuzda çok daha az alakalı hale geliyorlar.

Google - Konuşma Dilindeki Anahtar Kelimelere Odaklanın

Bu yüzden, cevaplamak için tamamlamanız gereken soruları bulmak çok önemlidir.

5. Etkileyici Persona* Tabanlı İçerik Oluşturun

Sesli arama için optimize ederken kısalık, bağlam ve alaka düzeyi önemlidir. Her zamanki SEO stratejinizden farklı olabilecek şey, artık şunlara da özellikle dikkat etmeniz gerektiğidir:

  • Sık sorulan sorulara ayrıntılı yanıtlar oluşturmak.
  • Basit soruları net ve kısaca cevaplamak.

Kullanıcılarınızın en yaygın sorularını yanıtlayan ve sorunlu noktalarını çözen zengin, ilgi çekici içerik oluşturun.

Birçok web sitesi tarafından başarıyla benimsenmiş olan iyi bir strateji şudur:

  • Ortak bir soru soran bir başlığa sahip bir içerik veya web sayfası oluşturun.
  • Başlığın hemen arkasına, soruya kısa bir cevap veya tanım verin.
  • Konuyla ilgili daha fazla ayrıntı sağlamak için sayfanın geri kalanını kullanın.

Bu strateji ile ilgili önemli olan şey, zengin, sağlam web sayfasının nihayetinde Google'ın sıralama algoritmasına hitap etmesidir.

Aynı zamanda, sayfanın üst kısmındaki kısa ve öz bilgiler, sesli arama için optimize edilmiştir ve hatta öne çıkan bir snippet bile olabilir.

6. SSS'leri Yanıtlayan Sayfalar Oluşturun

Sesli arama yapanlar bir soru sorduğunda genellikle "Kim", "Ne", "Nerede", "Ne Zaman", "Neden" ve "Nasıl" ile başlarlar. Böylece acil bir ihtiyacı karşılayan yanıtlar arıyorlar.

Bu soruları cevaplamak için bir SSS sayfası yapın ve her soruya bu zarflarla başlayın. Ardından, sesli aramaya cevap oluşturmak için onları konuşarak yanıtlayın.

Performans açısından, web sitenizin teknik olarak sağlam olduğundan ve şemalar içerdiğinden emin olun. Gezinme ve bilgi yapısının kolay bulunmasını ve sayfa yükleme hızlarının hızlı olmasını sağlayın.

7. Mobil ve Yerel Düşün

Cihazların ve insanların mobil olduğu, mobil cihazlara öncelik veren bir dünyaya evrimleşiyoruz. Sonuç olarak, özellikle sesli arama söz konusu olduğunda, mobil ve yerelin birlikte gittiğini hatırlamak önemlidir.

Mobil cihazlar, kullanıcıların hareket halindeyken yerel sorgular gerçekleştirmesine olanak tanır. Sesli arama ise kullanıcıların hiper yerel sorular sormasına olanak tanır.

Gerçek mekanda faaliyet gösteren yerlere yönlendirmeler ve XML site haritaları gibi şeylerin, web sitenizdeki ziyaretçiler ve arama motorları tarafından okunabilir olduğundan emin olun.

Ayrıca, masaüstü ve mobil kullanıcılar için farklı deneyimler oluşturun; yani, sitenizi mobil cihazlar için "yakınımdaki" türü aramalar için optimize edin.

Son olarak, mobil stratejinizin sağlam olduğundan emin olun ve sayfa hızını ve yükleme sürelerini iyileştirmeye odaklanın.


Sesli Arama Optimizasyonu

Sesli arama açıkça yükselişte ve SEO sektöründeki bu eğilimi görmezden gelmek gereksiz olur. Bu yüzden bu sesli arama optimasyonu rehberindeki bilgileri değerlendirip hemen çalışmaya başlamak gerekiyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Persona, Türkçe karşılığıyla maske, Jung tarafından ortaya atılan, bireyin günlük yaşamdaki ihtiyaçlarıyla ilişkili olan tavrı tanımlar. Jung'a göre; bilinç ile bilinçdışı arasında sürekli bir yer değiştirme söz konusudur ve aralarında belirgin bir ayrım yoktur. Ne düşüneceğimizi önceden tahmin edemeyiz ve bilinçli isteklerimizden bütünüyle farklı bir yönde beklemedik düşünceler oluşabilir. Ayrıca, bugün bilinçli olan şey, yarın unutulabilir veya bastırılabilir. Bir adamı çalıştığı iş yerinde gözlemleyen biri, onun güleryüzlü, ileri görüşlü, samimi biri olduğu sonucuna varabilir. Ama aynı adam, başka bir ortamda, örneğin evinde, işyerindekinin tam tersi bir halde olabilir. "Öyleyse hangisi asıl karakterdir, gerçek kişiliktir?" diye sorar Jung. "... Normal bir kişilikte bile, karakter bölünmesi imkânsız değildir."

Kaynak: Persona - Vikipedi (wikipedia.org)

1
Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!