Sigara Bırakma: Bağımlılığı Bitirmek İçin 13 Tavsiye

Sigara Bırakma: Bağımlılığı Bitirmek İçin 13 Tavsiye

Sigarayı Bırak: Bağımlılığı Sonlandırmak İçin 13 Tavsiye

Image from pixabay.com

Sigara içme bağımlılığını sonlandırmanıza yardımcı olabilecek 13 tavsiye. Bu maddeleri uygulayarak sizde daha kolay bir şekilde sigarayı bırakabilirsiniz.

1: Neden Bırakmak İstediğinizi Bilmek

Sigarayı bırakmak iyi bir fikir! Güçlü, motive edici bir sebep bulun ve hemen yapın! Kendin için yap: daha iyi hissetmek ve daha genç görünmek ve akciğer kanseri riskini azaltmak için. Aileniz için yapın: sevdiklerinizi pasif içicilikten koruyun.

2: Hemen Soğumaya Çalışma

Hemen sigara içmeyi durdurarak sigarayı başarıyla bırakmak çok yaygın bir durum değildir. Bir çırpıda sigarayı bıraktığını düşünen çoğu insan yine sigaraya başlıyor. Nikotin bağımlılığının yoksunluk semptomlarından kaçınmak için sigara kademeli olarak azaltılabilir.

3: Nikotin Replasman Tedavisini Deneyin

Nikotin yoksunluğu, huzursuzluğa, depresyona ve mutsuzluğa neden olabilir. Sigara isteği daha ağır gelebilir. Nikotin sakızı, takviyeler ve pastiller de dahil olmak üzere nikotin replasman tedavileri yardımcı olabilir. Nikotin replasman tedavilerini uygularken kesinlikle sigara içmeyin.

4: Reçeteli Haplar Hakkında Araştırma Yapın

Nikotin replasmanını doktorunuza danışın. Sigaraya duyulan özlemi ve yoksunluk belirtilerini azaltabilecek reçeteli ilaçlar vardır.

5: Yalnız Gitme

Sigarayı bırakırken arkadaşlarınız ve aileniz sizi teşvik edebilir ve destekleyebilir. Bazıları destek grupları ve/veya danışmanlarını faydalı buluyor. Davranışçı terapi sıklıkla başarı ile kullanılır. Bu yöntemler nikotin replasman tedavisi ile birleştirildiğinde, bırakma başarınız artabilir.

6: Stresi Yönet

Stres azaltma teknikleri sigarayı bırakmada yardımcı olur. Yararlı yöntemler arasında yoga, tai chi, müzik, masaj ve egzersiz sayılabilir.

7: Alkolden ve Diğer Tetikleyicilerden Kaçının

Alkol, insanların sigaraya geri dönmesine neden olan bir tetikleyici olabilir. Benzer şekilde, kahve ve yemekler de sigara isteğini artırabilir. Tetikleyicilerinizi bulun ve diğer etkinliklerle değiştirin. Bazıları yedikten sonra diş fırçalamayı ya da sakızı çiğnemeyi faydalı bulur.

İlginizi
çekebilir
Daha Akıllı, Daha Sağlıklı ve Daha Mutlu Olmak İçin Günlük Yapabileceğiniz 13 Şey

8: Ev Temizliği

Evinizi, sigara içmeyi hatırlatan herhangi bir şeyden arındırın. Küllükleri ve çakmakları evinizden çıkarın ve çamaşırlarınızı, döşemenizi, örtülerinizi ve halılarınızı yıkayın. Oda spreyleri de bu tanıdık kokuyu gidermeye yardımcı olur.

9: Tekrar Dene

Dönüşler yaygındır. Sigara içmeye tekrar başlarsanız, durumunuzu ve sizi tekrar sigara içmeye neyin tetiklediğini analiz edin. Bağımlılığınızı yeniden tanımlayın ve bir "kaçış tarihi" belirleyin ve yapın!

10: Harekete Geçin

Egzersiz etkinliği nikotin isteklerini ve yoksunluk belirtilerini azaltabilir. Sigara içmek istediğinizi hissettiğinizde, gidin ve eğleneceğiniz, hoşunuza giden bir aktivitede bulunun. Bu, kilonuzu en iyi ideal durumda tutmanıza yardımcı olabilir.

11: Meyve ve Sebze Yiyin

Sigarayı bırakmanın ilk evrelerinde diyet hakkında endişelenmeyin. Sağlıklı yiyecekler yemeye odaklanın. Duke Üniversitesi'nden yapılan bir araştırmaya göre, sebzeler, meyveler ve az yağlı süt ürünlerini tüketmek, sigara isteğini azaltma eğilimine sokar.

12: Ödülünü Seç

Sigarayı bırakmanın bir başka yararı da finansaldır. Ekstra paranızı zevk aldığınız bir şeye harcayarak veya gerçekten istediğiniz bir şeyi alarak kendinizi ödüllendirin!

13: Sağlığınız İçin Yapın

Sigarayı bırakmanın asıl ödülü sağlıktır. Sigarayı bırakmak tansiyonunuzu düşürür, kalp krizi ve felç riskinin yanı sıra akciğer ve diğer kanser türlerini azaltır.

Ogznet.com