Ogznet.com
Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olacak Android ve iOS Uygulamaları Paylaş:

Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olacak Android ve iOS Uygulamaları

Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olacak Android ve iOS Uygulamaları

Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olacak Uygulamalar

Sigara içmeyi bırakmak kolay değildir, ancak buna karar vermek, ilk ve belki de en uzun engelden geçmek demektir. Sigarayı bırakmanız gerektiğine karar verdiyseniz ve şimdi de bunun kalıcı olmasına yardımcı olacak yollar arıyorsanız bu mobil sigara bırakma uygulamalarını deneyin.

İşte sigarayı bırakma konusunda oldukça faydalı olduğunu düşündüğüm bazı uygulamalar.

1. Flamy (Android)

Durumunuzu izlemek için kullanabileceğiniz bir sigara bırakma uygulaması olan Flamy ile yola başlayın. Bu uygulamayla sigarayı bıraktığınızdan beri biriktirdiğiniz para miktarını, geri kazandığınız günlerinizi ve sigara içmeyen biri olarak harcadığınız toplam süreyi kolayca görebilirsiniz.

 

Uygulamanın temiz bir arayüzü vardır. Ayrıca, sizi motive edecek bir ton veri sunuyor. Ana ekranda, daha önce bahsettiğim tüm detayları, en son başarılarınızı ve bıraktığınızdan beri sağlığınızdaki gelişmelerle ilgili temel bilgileri görüyorsunuz.

Sigarayı bırakmanın sağlığınıza yararlarına daha ayrıntılı bir bakış için bir sonraki sekmeye geçebilirsiniz. Burada, bırakmanın vücudunuzun zaman içinde iyileşmesine nasıl yardımcı olduğunu açıkça görebilirsiniz. Bir sonraki sekme, sigara bırakmaya sadık kaldığınızda otomatik olarak açılan tüm başarılarınızı listeler.

Motivasyonel kartlar, dikkatinizin dağılmasını sağlayacak bazı basit oyunlar ve izlemenize yardımcı olacak bazı yararlı ipuçları gibi ek özellikler var.

Uygulama iki sigara bırakma programı sunuyor. 14 günlük bir meydan okuma ve daha az günlük program. 14 günlük zorluk ücretsiz versiyonda mevcut olan tek seçenek ve her gün çok fazla sigara içmiyorsanız tavsiye ederim. Günde on dal sigara içiyorsanız, nikotin çekilmesinden kaynaklanan fiziksel rahatsızlıkları önlemek için bu rakamı kademeli olarak azaltmanızı öneririm.

2. Smoke Free (Android · iOS)

Smoke Free, Flamy gibi benzer özellikler sunan başka bir uygulama. Uygulamanın üzerinde sigara içmeden harcadığınız zaman, cebinizde kalan para ve bir bakışta diğer sağlık iyileştirmeleri gibi bilgileri görebileceğiniz benzer bir gösterge panosu var.

 

Flamy'nin istek günlüğü gibi, Smoke Free de tüm istekleriniz hakkında notlar ekleyebileceğiniz bir Günlük sekmesine sahiptir. Bu günlük girdileri, isteklerinizi kolayca takip edebileceğiniz, aşağıdaki sekmedeki bir grafikte eşleştirilir.

Bu sekmede ayrıca, bu isteklerden, istekle sonuçlanabilecek tetikleyicilerden ve bir özlem duyduğunuzda dikkatinizin dağılmasını sağlayacak birkaç uygulama önerisinden kaçınmak için kullanabileceğiniz bazı ipuçları bulunmaktadır.

Smoke Free'deki Görevler sekmesi, sigarayı bıraktıktan sonra motivasyon seviyenizi yüksek tutmak için uygulayabileceğiniz görevler sunar. Ve son olarak, Rozetler sekmesi hedefinize odaklanmanıza yardımcı olabileceğiniz başarıları listeler. Bu özelliklerin tümü uygulamanın ücretsiz sürümünde mevcuttur; ücretli sürümde, sizi izleyebileceğiniz daha fazla görev dahil olmak üzere birkaç ek özellik sunulmaktadır.

3. Habit-Bull (Android · iOS)

Bir sonraki adım, HabitBull uygulaması, sadece sigarayı bırakmanıza yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda zamanla yeni alışkanlıklar oluşturmanızı da sağlayan bir alışkanlık oluşturma uygulaması. Bu, uygulamayı sigara alışkanlığınızı biraz daha sağlıklı ve faydalı bir şeyle değiştirmek isteyenler için gerçekten iyidir.

 

Uygulamayı ilk kurduğunuzda, oluşturmak veya yapmak istediğiniz alışkanlığı seçme seçeneğiniz olur. Kurulum sürecinde, alışkanlığınızı nasıl takip etmek istediğinizi de seçebilirsiniz.

Basit bir evet / hayır cevabı ile izleyebilir, sayılara göre izleyebilir (sigara içtiğiniz sigara miktarını yavaş yavaş düşürüyorsanız veya ne kadar para biriktirdiğinizi görmek istiyorsanız) ve Google Fit’teki verilerle takip edebilirsiniz.

Ayarladıktan sonra, uygulama size alışkanlığı geliştirene kadar her gün hedefinize odaklanmanızı hatırlatır. Uygulama, yeni bir alışkanlık oluşturmanın ortalama 66 gün sürdüğünü iddia ediyor.

Ayrıca sigarayı bırakmak isteyen insanlarla bağlantı kurmak için uygulamanın tartışma özelliğini de deneyebilirsiniz.

4. QuitNow! Sigarayı bırakın (Android · iOS)

QuitNow! sigara bırakma isteğinize uymanıza yardımcı olacak bir tür topluluk desteği istiyorsanız, kullanabileceğiniz başka bir kullanışlı uygulamadır. Temel özellikleri açısından, uygulama Flamy ve Smoke Free gibi tam olarak neler elde ettiğinizi sunar. Ayrıca uygulama Türkçe dil desteği sunar.

Uygulamanın, bırakma kararınızla ilgili temel bilgileri içeren benzer bir gösterge panosu, sigarayı bıraktığınızdan beri elde edebileceğiniz her şeyi gösteren bir başarı bölümü ve sigara bırakmanın gerçek zamanlı sağlık yararlarını gösteren bir sağlık bölümü bulunmaktadır.

Ancak tüm bunların yanı sıra, uygulamanın, bağımlılığı sona erdirmek için uygulamayı kullanan diğer insanlarla dolu canlı bir sohbet odası olan bir Topluluk bölümü vardır. Bu uygulama gizlilik nedenleriyle topluluk bölümünün ekran görüntülerini almanıza izin vermez.

Topluluk bölümünü, aynı durumda olan insanlarla konuşmak, sigarayı bıraktığınızdan beri yaşadıklarınızı paylaşmak, yardım istemek veya motivasyon için ve hatta kendi deneyimlerinize dayanarak başkalarına tavsiyede bulunmak için kullanabilirsiniz. Bu özellik, özellikle yalnız yaşayan ve sigara bırakma aşaması ile başa çıkmanıza yardımcı olmak için zayıflık anınızda biriyle konuşmak isteyenler için mükemmeldir.

5. Quitzilla (Android)

Quitzilla, sigarayı ve her türlü bağımlılığı bırakmanıza yardımcı olacak başka bir kullanışlı uygulama. Ayarlamak oldukça basittir, bırakmak istediğiniz bağımlılığın simgesini seçmeniz, bırakma için motivasyonunuzu seçmeniz (para, zaman veya olay), bırakma ve bırakmanız için gereken zamanı ayarlamanız yeterlidir.

Ana sayfaya yeni bir sekme eklenecek ve hedefinize ulaşmak için harcadığınız zaman, tasarruflarınız ve birkaç motivasyonel teklif dahil olmak üzere bazı yararlı bilgileri görmek için üzerine dokunabilirsiniz.

Sekmedeki takvim aracı, tam olarak ne zaman sigarayı bıraktığınızı ve sigarayı bıraktığınız gün sayısını gösterir. Sigarayı bırakıp tekrar sigara içiyorsanız, bunu doğrudan takvime ekleyebilirsiniz; böylece zamanlayıcılar sıfırlanır.

Bu listedeki diğer uygulamalarla karşılaştırıldığında, Quitzilla biraz fazla basit ve özellikler açısından pek fazla şey sunmuyor. Ancak, eğer yeterince motive olursanız, uygulamanın sunduğu şeyleri mutlaka yerine getirebilirsiniz. Tek dezavantajı, tekrar tekrar ortaya çıkaran sinir bozucu tam ekran pop-up reklamlar olacaktır, ancak ücretli sürümü satın alarak bunlardan kurtulabilirsiniz.

Hemen Sigarayı Bırakın

Sigarayı bırakma uygulamaları üzerine yapılan bir araştırma, bu tip uygulamaların, “tütünü bırakmanın çok aşamalı süreci boyunca sigara içenleri desteklemek için kendini izleme, ilerlemenizi izleme ve günlük hatırlatıcılar, sosyal desteğe ek olarak etkileşimli ve özelleştirilebilir araçlar da dahil olmak üzere birçok avantaja sahip olduğunu ortaya koymuştur."

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!