Sigorta Brokerliği

Sigorta Brokerliği
Image from rawpixel.com

Sigorta Brokerliği

Son yıllarda kullanımı artan sigorta brokerliği, sigortalı olan kişinin vekili konumundadır. Var olan tüm süreçlerde risk yönetimi konusunda danışmanlık yapması ve sigorta aracısı olarak sigortalıyı yönlendirmesi durumu vardır. Ayrıca kurum danışmanlığında bulunabileceği gibi, kurumların var olan tüm sigorta takip durumlarından da sorumludur.

Sigorta Brokerliği Farkı Nedir?

Sigorta brokeri olarak görev yapan kişiler bağımsız olarak çalışırlar. Sigorta aracılarından en büyük farkının bu olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Kanuni statü gereği tüm sigorta şirketleriyle çalışma durumu olabileceği gibi sigortalı kişinin yönlendirmesinde de hiçbir sigorta şirketine öncülük tanınmaz. Sigorta brokerliği yapan kişinin ana hedefi ise sigortalının kazanımlarını ve haklarını korumak, buna göre süreçleri devam ettirmektedir. Sigorta satın almak isteyenlere karşı hizmet vermesinin yanı sıra, problemli durumların çözümünde de görev alabilir.

Nasıl Sigorta Brokeri Olunur?

Brokerlik faaliyetleri hem gerçek kişiler hem de tüzel kişiler için söz konusudur. Gerçek kişilerin sigorta brokerliği yapabilmesi için kişinin Türkiye’de yerleşik olarak bulunması, medeni hakların kullanılması konusunda bir sakıncaya sahip olmaması, kanunlarda belirtilmiş olan suçlardan hüküm giymemiş olması ve dört yıllık bir okuldan mezun olup 7 yıllık iş deneyimine sahip olması gerekir. Tüzel olarak sigorta brokerliği için ise ödenmiş sermayenin minimum 250.000 TL olması ve anonim ya da limited şirket olarak Türkiye merkezli faaliyetlerin yürütüyor olması istenir.

Sigorta Brokerliği Sorumlulukları

Sigorta alanında uzmanlaşmış olan brokerler satıcı ve alıcı arasındaki ilişkilerin yürütülmesi, risk oranlarının hesaplanması ve çok daha cazip seçeneklerinin tespit edilmesi noktasında sorumludur. Kişinin sigorta alanında daha iyi bir şekilde danışmanlık alabilmesi sigorta brokerliği kalitesiyle doğru orantılıdır. Sigorta şartlarının hazırlanması ve sözleşme gereği oluşan hakların takibi konusunda sigorta brokeri sorumlu olur. Sigortalının tüm haklarının korunması, fesih durumlarında tazminat kazanımlarının en iyi şekilde alınabilmesi de uzman sigorta brokerliği gerektirmektedir. Sigorta brokerliği hizmetinin alınmasıyla risklerin en aza indirilmesi ve kayıpların minimalize edilmesi de ihtimal dahilindedir. İş takiplerinin ve sigorta süreçlerinin uzman bir kişi tarafından yapılması da olumsuz durumların yaşanmasını ortadan kaldırabilir.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile