Sirkadyan Ritimleri ve Uykudaki Etkileri

Sirkadyan Ritimleri ve Uykudaki Etkileri

/ Okuma süresi: 3 dk, 30 sn / Yorum (0)
A A A

Uyku, uyanıklık, hormonlar ve metabolizma ile zaman İlişkisi. Sirkadyan ritimler uyku ilacı dünyasında anlaşılması en zor kavram olabilir. Çok kafa karıştırıcı bir dil var ve kolayca anlaşılamayan bir bilime dayanıyor. Neyse ki, sirkadiyen ritimler, bilimde temel bir anlayışı elde edilebilir ve uykusuzluk, gündüz uyku hali ve diğer uyku bozuklukları bazı vakaları açıklamaya yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir
Daha İyi Bir Uyku için 10 İpucu

Daha İyi Bir Uyku için 10 İpucu

Birkaç basit kuralla, bu gece daha iyi uyuyabilirsiniz. Hayatımızın bir noktasında, herhangi bir sebepten dolayı, neredeyse hepimiz uyumakta zorluk çeker ve akut uykusuzluktan muzdarip oluruz. Bu önemli bir sıkıntıya yol açabilir, ancak korkuya gerek..

Dünya'nın Dönüşü
Dünyanın 23 saat ve 56 dakikalık günlük rotasyonu, ışık, sıcaklık, yiyecek ve avcı etkinliği için öngörülebilir ritimler sağlar. Uyarlamalı evrimle, vücudumuzun metabolizması -ve hatta bizim- davranışlarımız bu hassas zamanlamaya cevap vermeye programlanmıştır.

1959'da, Franz Halberg, “bir gün kadar” Latince anlamına gelen sirkadiyen terimini belirledi. Gezegendeki hemen hemen her organizma içinde üretilen yaklaşık 24 saatlik çok sayıda döngüyü anlatıyor.

İç saat
Vücudumuzda, zamanı ölçen ve birçok iç süreci çevre içindeki günlük olaylarla senkronize eden bir sistem vardır.
Bu önemli süreçlerden bazıları şunlardır:

 • Uyku ve uyanıklık
 • Metabolizma
 • Çekirdek vücut ısısı
 • Kortizol seviyeleri
 • Melatonin seviyeleri
 • Diğer hormonlar (büyüme hormonu, tiroid hormonu, vb.)

Bu modellerin kontrolü, genetik yapımıza dahil edilmiştir. Makine, dış etkilerden bağımsız olarak devam edecek ritimleri senkronize eder.
İlk memeli geni, Clock, 1994'te tanımlanmıştır. Diğer hücresel, doku ve organ fonksiyonlarına yol açan bir çekirdek molekülü saati oluşturan çoklu ek genler tanımlanmıştır.

Vücudumuzdaki her hücre sirkadiyen bir patern izler. Mevcut kaynaklara göre mükemmel zamanlanmış ve beynin hipotalamusun ön kısmında küçük bir hücre grubu tarafından düzenlenen biyokimyasal reaksiyonların sıra dışı bir senfonisi. Hormonlar ve diğer belirsiz etkiler yoluyla, merkezi kalp pili, kardiyak, karaciğer ve yağ dokuları kadar çeşitli hücrelerde bulunan periferik saatleri koordine eder.

Işık, göz tarafından algılanır ve retina yoluyla optik sinirlere gider. İki optik sinir gözlerin arkasından geçtiği optik kiazmanın üstünde, suprakiazmatik çekirdeğe (SCN) oturur.
Bu vücudun ana saati. Ortamda ışık ve karanlığın zamanlaması için tarif edilen sayısız fizyolojik süreçleri birleştirir.

Bu modeller harici zaman işaretleri olmadan devam edecektir, ancak jeolojik gün uzunluğundan biraz farklı olabilirler. Sonuç olarak, ipuçlarını sıfırlamaktan bağımsız olarak, bu işlemlerin zamanlaması yavaş yavaş uyumsuz hale gelebilir. Vardiya derecesi, genetik programımıza veya tau'ya bağlı olabilir, çoğu insanda 24 saatten uzun süren bir iç saat vardır. Genetik yapımızın ve diğer çevresel faktörlerle - özellikle de sabah güneş ışığına maruz kalmanın - etkileşiminin iç saati sıfırlamada önemli etkileri olabileceği anlaşılmaktadır. Bu dış etkiler Almanlarda “zaman alıcıları” için zeitgeber olarak adlandırılır.

Senkron dışında
İç saat çevremize ya da sosyal sorumluluklarımıza yanlış hizalandığında, gecikmiş ve ilerlemiş uyku faz sendromları gibi sirkadiyen bozukluklar ortaya çıkabilir. Toplam körlükte olduğu gibi, ışık algısından tamamen ayrılmak suretiyle, 24 olmayan bir ritim oluşur. Bu durumlar genellikle uykusuzluk ve aşırı gündüz uykusuzluğunun yanı sıra sosyal ve mesleki disfonksiyona neden olan uyku-uyanıklık ritmindeki düzensizlikler ile ilişkilidir. Neyse ki, sirkadiyen bozuklukların tedavisi oldukça etkili olabilir ve bir uyku hekimi yardımcı rehberlik ve kaynaklar sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir
Uyku Eksikliği Gerçekten Beyninize Zarar Verebilir mi?

Uyku Eksikliği Gerçekten Beyninize Zarar Verebilir mi?

Araştırmacılar, uykusuzluktan bilişsel keskinliğe kadar her şeyi etkileyen, uykusuzluğun sağlığınız için kötü olabileceğini uzun zamandır biliyorlar. Son zamanlardaki bazı araştırmalar, uzun uyanıklık dönemlerinin aslında beyinde uzun süreli hasarlar..

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 210 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Sirkadyan Ritimleri ve Uykudaki Etkileri konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Sirkadyan Ritimleri ve Uykudaki Etkileri ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sirkadyan Ritimleri ve Uykudaki Etkileri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.