Sirkadyan Ritimleri ve Uykudaki Etkileri

Sirkadyan Ritimleri ve Uykudaki Etkileri
Image from pixabay.com

Uyku, uyanıklık, hormonlar ve metabolizma ile zaman ilişkisi. Sirkadyan ritimler uyku ilacı dünyasında anlaşılması en zor kavram olabilir. Çok kafa karıştırıcı bir dil var ve kolayca anlaşılamayan bir bilime dayanıyor. Neyse ki, sirkadiyen ritimler, bilimde temel bir anlayışı elde edilebilir ve uykusuzluk, gündüz uyku hali ve diğer uyku bozuklukları bazı vakaları açıklamaya yardımcı olabilir.

Dünya'nın Dönüşü
Dünyanın 23 saat ve 56 dakikalık günlük rotasyonu, ışık, sıcaklık, yiyecek ve avcı etkinliği için öngörülebilir ritimler sağlar. Uyarlamalı evrimle, vücudumuzun metabolizması -ve hatta bizim- davranışlarımız bu hassas zamanlamaya cevap vermeye programlanmıştır.

1959'da, Franz Halberg, “bir gün kadar” Latince anlamına gelen sirkadiyen terimini belirledi. Gezegendeki hemen hemen her organizma içinde üretilen yaklaşık 24 saatlik çok sayıda döngüyü anlatıyor.

İç saat
Vücudumuzda, zamanı ölçen ve birçok iç süreci çevre içindeki günlük olaylarla senkronize eden bir sistem vardır.
Bu önemli süreçlerden bazıları şunlardır:

  • Uyku ve uyanıklık
  • Metabolizma
  • Çekirdek vücut ısısı
  • Kortizol seviyeleri
  • Melatonin seviyeleri
  • Diğer hormonlar (büyüme hormonu, tiroid hormonu, vb.)

Bu modellerin kontrolü, genetik yapımıza dahil edilmiştir. Makine, dış etkilerden bağımsız olarak devam edecek ritimleri senkronize eder.
İlk memeli geni, Clock, 1994'te tanımlanmıştır. Diğer hücresel, doku ve organ fonksiyonlarına yol açan bir çekirdek molekülü saati oluşturan çoklu ek genler tanımlanmıştır.

Vücudumuzdaki her hücre sirkadiyen bir patern izler. Mevcut kaynaklara göre mükemmel zamanlanmış ve beynin hipotalamusun ön kısmında küçük bir hücre grubu tarafından düzenlenen biyokimyasal reaksiyonların sıra dışı bir senfonisi. Hormonlar ve diğer belirsiz etkiler yoluyla, merkezi kalp pili, kardiyak, karaciğer ve yağ dokuları kadar çeşitli hücrelerde bulunan periferik saatleri koordine eder.

Işık, göz tarafından algılanır ve retina yoluyla optik sinirlere gider. İki optik sinir gözlerin arkasından geçtiği optik kiazmanın üstünde, suprakiazmatik çekirdeğe (SCN) oturur.
Bu vücudun ana saati. Ortamda ışık ve karanlığın zamanlaması için tarif edilen sayısız fizyolojik süreçleri birleştirir.

Bu modeller harici zaman işaretleri olmadan devam edecektir, ancak jeolojik gün uzunluğundan biraz farklı olabilirler. Sonuç olarak, ipuçlarını sıfırlamaktan bağımsız olarak, bu işlemlerin zamanlaması yavaş yavaş uyumsuz hale gelebilir. Vardiya derecesi, genetik programımıza veya tau'ya bağlı olabilir, çoğu insanda 24 saatten uzun süren bir iç saat vardır. Genetik yapımızın ve diğer çevresel faktörlerle - özellikle de sabah güneş ışığına maruz kalmanın - etkileşiminin iç saati sıfırlamada önemli etkileri olabileceği anlaşılmaktadır. Bu dış etkiler Almanlarda “zaman alıcıları” için zeitgeber olarak adlandırılır.

Senkron dışında
İç saat çevremize ya da sosyal sorumluluklarımıza yanlış hizalandığında, gecikmiş ve ilerlemiş uyku faz sendromları gibi sirkadiyen bozukluklar ortaya çıkabilir. Toplam körlükte olduğu gibi, ışık algısından tamamen ayrılmak suretiyle, 24 olmayan bir ritim oluşur. Bu durumlar genellikle uykusuzluk ve aşırı gündüz uykusuzluğunun yanı sıra sosyal ve mesleki disfonksiyona neden olan uyku-uyanıklık ritmindeki düzensizlikler ile ilişkilidir. Neyse ki, sirkadiyen bozuklukların tedavisi oldukça etkili olabilir ve bir uyku hekimi yardımcı rehberlik ve kaynaklar sağlayabilir.

Daha İyi Bir Uyku için 10 İpucu
İlginizi Çekebilir

Daha İyi Bir Uyku için 10 İpucu

Uyku Eksikliği Gerçekten Beyninize Zarar Verebilir mi?
İlginizi Çekebilir

Uyku Eksikliği Gerçekten Beyninize Zarar Verebilir mi?

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile