Ogznet.com
Limited ve Anonim Şirket Kuruluşu Paylaş:

Limited ve Anonim Şirket Kuruluşu

Limited ve Anonim Şirket Kuruluşu

Türkiye’de en sık tercih edilen şirket türlerinden biri olan limited şirketlerde; şirketin sahipleri ve yöneticilerin ayrı ayrı kendi yasal kimliklerine sahip oluyorlar. Limited şirkette tek bir kişinin varlığı durumunda, bu kişinin tek hissedar ya da tek yönetici olsa dahi, şirket hala ayrı bir tüzel kişilik olma özelliğini koruyor. Buna bağlı olarak şirket, kendi tüzel kişiliği ile sözleşme yapabiliyor ve dava açabiliyor. Şirket ayrı bir tüzel kişilik olduğu için, dava açma durumunda, şirketin borcunun ödenmesi için yöneticilerin ve hissedarların kendi varlıklarını satma zorunluluğu bulunmuyor. Bu durum yönetim durumunda, haksızlıktan suçlu bulunmaları ya da kişisel teminatlar vermeleri durumunda geçerliliğini yitiriyor. Bu yasal ayrım aynı zamanda, yöneticilerin her istedikleri zaman şirketten para alamayacağı anlamına da geliyor. Çünkü limited şirketlerde kazanılan para tüzel kişilik sahibi olan şirkete ait oluyor.

Limited şirket kurmak için; en az 10.000 TL sermaye ile en az bir ya da birden fazla ortak gerekli olup; limited şirketlerde elde edilen kar, vergilerin ödenmesinden sonra şirkete ait oluyor. Ardından kâr; ortaklar arasında, şirket kuruluşu esnasında belirlenen paylara göre paylaştırılıyor.

Limited şirket ayrı bir finansmana sahip olduğu ve yasal olarak sahiplerinden bağımsız bir tüzel kişilik olduğu için; hissedarlar bu şirket tipinde sınırlı sorumluluğa sahip bulunuyorlar. Diğer bir deyişler, limited şirketlerin sahipleri ve hissedarları; işletmelerinden kaynaklanmakta olan herhangi bir kayıptan ya da borçtan şahsen sorumlu olmuyorlar. Şirketin hissedarları yasal olarak yalnızca orijinal yatırımlarının kapsamından sorumlu tutuluyorlar. Bu nedenden dolayı yalnızda işe ilk başladıkları zaman koymuş oldukları sermayeyi kaybetme riskini üstleniyorlar.

Limited şirket kurmak, kişisel varlıkların korunması açısından avantaj sağlıyor. İş başarısız olsa bile kişisel varlıklar riske atılmamış oluyor. Üçüncü taraf bir yöneticiye bağlı olma riski alınmadan mali işler üzerinde tam kontrole sahip olma imkanı sağlıyor. Limited şirketler % 20 oranındaki sabit vergi avantajından yararlanıyorlar. Limited şirkette gerekli görüldüğü takdirde ortak sayısı artırılabiliyor. Bununla birlikte limited şirketin kapatılması sürecinde devlet tarafından belirlenmiş ve uyulması zorunlu bazı sıkı prosedürler bulunuyor. Şirketin tasviye edilmesinden önce yasaya aykırı bir durum olup olmadığı kontrol ediliyor, şirketin borçları ve vergileri titizlikle inceleniyor.

Limited şirket kurmak için gereken evraklar; vesikalık fotoğraf, dilekçe, kira kontratı, oda kayıt beyannamesi ve kuruluş için mali müşavire verilecek olan vekalet olup kuruluş maliyeti 2.500-3.000 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Anonim Şirket Nasıl Kurulur?

Anonim şirket kurmak için gerçek ve tüzel şahısların en az 50.000 TL’lik sermaye koyması gerekiyor. İlerleyen dönemlerde gerçekleşmesi olası büyük ekonomik faaliyetlerin yönetilmesi amacı ile kurulan anonim şirketlerde yönetim çoğunluk esasına dayanıyor. Ortak sayısı sınırsız olan anonim şirketlerde hissedarların ortaklıktan çıkarılması söz konusu olamıyor. Kanunen yasal olarak kabul edilen her alanda faaliyet göstermek amacı ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından anonim şirket kurulabiliyor. Anonim şirketlerde ortaklar; kamu borçları konusunda sorumluluk sahibi olmuyorlar. Hisse devri sözleşme ile yapılabilmekte olup; devir işlemi esnasında noter onayına ya da ticaret sicilinde tescile ihtiyaç duyulmuyor. Gerçek kişiler tarafından kurulan anonim şirketler, kuruluştan sonra 2 yıl içinde satılırsa gelir vergisine tabi oluyor. 2 yıldan sonra yapılan satışlarda gelir vergisi ödenmesi zorunluluğu bulunmuyor. Minimum 50.000 TL sermaye ile kurulan anonim şirketler halka arz edilebiliyor.

Anonim şirket kurmak için yasayla belirlenmiş bazı aşamalardan geçilmesi gerekiyor. Anonim şirket kurmak için ilgili Ticaret Odası’na kayıt yaptırılıyor ve ilgili Vergi Dairesi’ne başvurularak mükellefiyet açtırılıyor. Şirketin merkezi olacak adres kararlaştırılıyor ve kira kontratı yapılıyor. Şirketin ana sözleşmesi hazırlanıyor, NACE kodu ile şirketin ünvanı belirleniyor. Ticaret Sicili Müdürlüğü’nde görevli personelin huzurunda şirket ana sözleşmesi imzalanıyor, yazılı beyanname ile imza beyannamesinin teslimi gerçekleştiriliyor. İlgili vergi dairesinden vergi numarası alınıyor. Potansiyel vergi numarası, imza beyannamesi ve şirket ana sözleşmesi ile birlikte bankaya gidilerek şirket hesabı açılıyor ve sermayenin dörtte biri yatırılıyor. Ardından mali müşavir ilgili Ticaret Odası’na başvuruda bulunuyor. Şirket kaydı yapıldıktan sonra notere yeniden gidilip imza sirküleri hazırlatılıyor. Tescilin tamamlanmasının ardından mali müşavirin resmi defterleri, Ticaret Sicili Müdürlüğü’ne tasdik ettirmesi gerekiyor. Ardından vergi dairesi kaydı için başvuruluyor ve şirketin vergi levhası çıkartılıyor. Son olarak vergi dairesinden gelip şirket adresinin incelenmesi ile birlikte anonim şirket kuruluşu tamamlanmış oluyor.

Şirket Türünüze Doğru Karar Verin

Her şirket türünün kendine göre bazı avantajları ve dezavantajları bulunduğundan şirket kuruluşu yapılmadan önce bunlara tamamen hakim olunması ve en doğru kararın verilmesi gerekiyor. İzmir muhasebe ve mali müşavirlik hizmeti veren pek çok alternatif barındırmakta olup Armağan Yörük; gerçek ve tüzel kişiler için vergi danışmanlığı, sosyal güvenlik ve iş kanunu mevzuatı, KOSGEB teşvikleri, ithalat ve ihracat teşvikleri, maliyet projeleri, yönetim raporları, KDV iade süreçleri, ana sözleşme tanzim ve tadilleri, şirket kuruluşları-birleşmeleri-devralmaları-tasfiyeleri ile yapılandırılmaları konusunda verdiği üst düzey hizmet ile sektörün en iyi isimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!