Ogznet.com
Sitenizi Optimize Etmek 22 Temel SEO Kriteri Paylaş:

Sitenizi Optimize Etmek 22 Temel SEO Kriteri

Sitenizi Optimize Etmek 22 Temel SEO Kriteri

Arama motoru optimizasyonu ile ilgili olarak bilmeniz gereken temel SEO kriterlerine ve bir website sahibi olan herkesin en azından farkında olması gereken kurallara göz atacağız.

SEO Nedir?

Oldukça basit bir şekilde SEO, web sitenizin ve içeriğinin arama motoru sonuç sayfalarında görünürlüğünü artırmak için kullanabileceğiniz tüm yöntemler için kullanılan bir terimdir.

Bu makalenin amacı, web sitenizin 'organik' arama sonuçlarında belirli arama terimleri için üst sıralara çıkmasıdır. Organik sonuçlar, ücretli çözümler yerine arama motoru sonuçlarında doğal olarak görüntülenen sayfaları ifade eder.

SEO'ya İhtiyacınız var mı?

Güçlü bir site yapısı oluşturmak, arama motorlarının sitenizi hızlı ve kolay bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olur. Daha da önemlisi, ziyaretçilerinize sitenizi kullanma konusunda iyi bir deneyim sunacak ve tekrar gelmelerini teşvik edecektir. Google’ın, kullanıcı deneyimine giderek daha fazla önem verdiğini bilmek önemlidir.

Arama motorları tarafından web sitenize ne kadar trafik yönlendirildiğine gelince, bu yüzde önemlidir ve SEO’nun öneminin en açık göstergesidir.

2014 yılında tüm web trafiğinin %64'ü organik aramalardan, %2'si sosyal medyadan, %6'sı ücretli aramalardan, %12'si doğrudan gelen trafik ve %15'i diğer kaynaklardan geldi.

Google, küresel organik arama trafiğinin %90'dan fazlasını oluşturmaktadır. Bu nedenle, sitenizin Google aramlarda ilk beş sonuçta görünmesi çok önemlidir.

Peki bunu nasıl başaracaksınız? İşte SEO, yani arama motoru optimizasyonu için 22 temel kriter.

1. İlgi Düzeyi

Arama motorları, bir arama sorgusu için en alakalı sonuçları göstermeye çalışır. Peki ama arama motorları bu sonuçları nasıl sağlar, muhtemelen, asla kesin olarak belirleyemeyeceğimiz kendi iç algoritmalarına bağlıdırç. Ancak bu arama sonuçlarını etkileyeceğinden emin olabileceğiniz ve ilgi veya alaka düzeyine dayalı olan faktörler vardır. Bu faktörler arama yapan kişinin konumu, arama geçmişi, günün saati / yılı vb. gibi kriterlerdir.

2. İçeriğinizin Kalitesi

Ziyaretçi için yararlı ve faydalı makaleler, videolar veya popüler ve iyi üretilmiş diğer medya türlerini düzenli aralıklarla yayınlıyor musunuz? Arama motorlarından ziyade gerçek insanlar için mi içerik üretiyorsun? Evet, aynen böyle olmalı. Searchmetrics’in sıralama faktörleri üzerine yaptığı son araştırmalar, Google’ın, içerik oluşturmak için popüler arama sorgularını temel alan anahtar kelimeler kullanmak yerine, ziyaretçinin niyetini bir bütün olarak anlayan daha uzun ve düzgün içeriğe sahip makaleleri ciddiye aldığını gösteriyor.

Temel olarak, anahtar kelimeler hakkında endişelenmeyi bırakın ve kullanıcı deneyimine odaklanın.

3. Kullanıcı Deneyimi

Mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için birçok SEO kriteri vardır. İlgili dahili bağlantı ve ilgili içeriğe sahip, kolayca gezilebilir bir siteye ihtiyacınız var. Ziyaretçileri web sayfanızda tutan ve daha fazlasını keşfetmek için ihiyacı olan her şeyi sunmalısınız.

4. Sitenin Yüklenme Hızı

Web sayfanızın ne kadar hızlı yüklendiği, arama motorları için giderek önem kazanıyor. Google 3 saniye ve daha altında bir zamanda yüklenen siteleri üst sıralara alıyor ve site hızı, daha önemli bir konu olmaya devam ediyor.

5. Çapraz Cihaz Uyumluluğu

Web siteniz ve içeriği, herhangi bir ekran boyutu veya cihaz için eşit derecede optimize edilmiş mi? Google'ın, duyarlı tasarımı tercih eden mobil optimizasyon yöntemini önemsediğini unutmayın.

6. Dahili Bağlantı

Sitenizin açık ve kullanımı kolay bir gezinti sistemine sahip olmasının avantajlarından bahsettik, ancak aynı zamanda sitenin içindeki trafiği artırmaya yardımcı olacak ve makaleler yayınlarken editörlerin ve yazarların yapabilecekleri bir uygulama var; Google için sinyaller: dahili bağlantı.

Dahili bağlantı birçok avantaja sahiptir:

Kitlenize daha fazla içerik okuma seçeneği sunar. İlgili oldukları sürece ve açık metinleri (herhangi bir bağlantıdaki tıklanabilir vurgulanan kelimeler) kullandığınız sürece ilgi devam eder. Bu, hemen çıkma oranlarınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Belirli anahtar kelimeler için sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olur. Bir makalede benzer yazılar için bağlantı vermeye başlayabiliriz. Bu, Google’a bu yayının bunu okuyan kişiler için alakalı olduğunu söyler.

Google’ın sitenizi taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olur. Sitenizdeki yeni bilgileri almak için gönderilen bu küçük Googlebot’lar, içeriğinizin ne kadar yararlı ve güvenilir olduğu konusunda daha iyi bir fikir edinecek ve iç bağlantılarınızı daha fazla tarayacaklar.

7. Otorite

Otoriter bir web site, kullanıcılar, içinde bulunduğu sektör, diğer web siteleri ve arama motorları tarafından güvenilen bir sitedir. Genel olarak otoriter bir web sitesinden alınan bir bağlantı, bir güven oyu olarak görüldüğü için çok değerlidir. Bu bağlantılardan ne kadar fazla alırsanız ve sitenizde yüksek kalitede içerik varsa, sizin sitenizin de bir otorite haline gelme olasılığı o kadar yüksek olur.

Bununla birlikte, backlink bağlantılar ve sıralamalar arasındaki ilişki yıllar içinde azalmaktadır, bu nedenle zaman içinde 'backlink bağlantılar' düşündüğünüz kadar önemli olmayabilir.

8. Meta Açıklamaları ve Başlık Etiketleri

Bir meta tanımlamasının, arama motorlarındaki sıralamanızı her zaman iyileştirmesi beklenmez, ancak bir makaleyi yayınlamadan önce kesinlikle kullanmanız gereken bir şeydir, çünkü arama yapan birinin sayfanıza tıklama şansını artırmanıza yardımcı olabilir.

Meta açıklama, arama sonuçlarında sayfanızın URL’sinin altında görünen kısa metin paragrafıdır, aynı zamanda sitenizde tam kontrol sahibi olmanız gereken bir şeydir.

Açıklama metninizin, 156 karakterin altında olması iyidir ve başlığınızla ve makalenin içeriğiyle alakalı olduğundan emin olun.

Başlık etiketleri, arama motorlarına ve ziyaretçilere, sitenizin en öz ve en doğru şekilde ne olduğunu anlatmak için kullanılır. Başlık etiketinizdeki anahtar kelimeler, arama motoru sonuçlarında (sorgu bu anahtar kelimeleri kullanıyorsa), tarayıcı sekmenizde ve sitenizi harici olarak paylaşırken gösterilir.

Kendi markanızın yanı sıra, sayfayı açıklayan birkaç doğru anahtar kelime kullanmalısınız. Ancak alakalı anahtar kelimeleri kullanın ve göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey, arama motorları için biçimlendirmenize rağmen, insanlar için yazdığınız gerçeğidir.

9. Schema Markup - Yapısal Veri İşaretlemesi

Sayfalarınızın HTML’sine Schema yapısal veri işaretlemesi ekleyerek arama sonuçlarınızın daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu, arama sonuçlarınızı zengin bir medya oyun alanına dönüştürmenize, yıldız derecelendirmeleri, müşteri derecelendirmeleri, resimler ve diğer yararlı bilgi parçaları eklemenize yardımcı olabilir.

Schema ayrıca Google dahil çoğu arama motorunun tercih ettiği bir işaretleme yöntemidir ve kullanımı oldukça basittir.

10. Düzgün bir Şekilde Etiketlenmiş Görüntüler

Birçok kişi, içeriğine resim yüklediğinde alt özelliğini eklemeyi unutur, ancak Google kesinlikle resimlerinizi 'göremez', ancak alt metnini 'okuyabilir'.

Resminizi alt metinde mümkün olduğunca doğru bir şekilde tanımlamak, resimlerinizin Google Resim aramasında görünme şansını artıracaktır.

Ayrıca, 'ekran okuyucu' yazılımı kullanan kişiler için sitenizin erişilebilirliğini de geliştirir.

11. Akılda Kalan İçerik

Sayfanızı hemen unutulan içerikle doldurmak yerine, neden daha fazla ilgi çeken içerik ve her zaman aranan konular ile doldurmuyorsunuz.

Daha faydalı, yardımsever ve pratik öneriye dayalı makaleler arama motoru sonuçlarında daha çok trafik alan ve yüksek oranda görünür pozisyonlarda bulunma konusunda uzun vadeli kazançlara yol açabilir.

12. Alan Adları ve www Yönlendirmesi

Klasör sistemi (ogznet.com/category/seo) yerine alt dizin sistemi (seo.ogznet.com) site mimarisi için daha iyidir.

Ayrıca, spam olarak kabul edildikleri için kısa çizgilerden (search-engine-watch.com) ve alternatif üst ​​düzey alan adlarından (.biz .name .info) uzak durmalısınız.

'Anahtar kelime bakımından zengin' bir domain adına sahip olmak, Google’dan daha fazla ilgili trafik çekmeye yardım edebilir. Moz’a göre, Google’ın “Yüksek kaliteye sahip olmayan, anahtar kelime bakımından zengin alan adlarında sahip siteleri öncelikli görür. Alan adınızda bir anahtar kelimeye sahip olmak yine de yararlı olabilir.

Ayrıca www olmayan bir siteyi yönlendirdiğinizden emin olmalısınız. önek, www.example.com adresinde yazan bir kişi yine sitenize yönlendirilecektir. Bu gerçekleşmezse, Google bunların iki farklı site olduğunu ve görünürlüğünüzün tehlikeye girebileceğini varsayabilir.

13. Başlıklar ve Kalıcı Bağlantılar

Arama motoru sonuçlarında tam görünürlüklerini sağlamak için makalelerinizin başlıklarının, 55 karakterin altında olmalıdır. Hızlı, çekici ve mümkün olduğunca açıklayıcı olduklarından emin olun (bu genellikle imkansız bir dengedir). Tıklamaya zorlamalı başlıklardan uzak durun, içeriğin sağlamadığı bir şey için söz vermeyin.

Sitenizde otomatik olarak ayarlandıktan sonra bile normalde değiştirebileceğiniz kalıcı bağlantı (veya URL), başlığın tam olarak eşleşmesi gerekmez. Google, en önemli anahtar kelimeler için ilk önce kullanmanız gereken üç ila dört anahtar kelime olarak belirtiyor.

14. Yorumlar

Sisteminizi yorumlara kapatmayın. Gönderilerinizin altında, diyaloğa giren bir yorumcu topluluğuna sahip olmak, içeriğinizde ziyaretçilerin kendi ilgi alanlarını oluşturmasını sağlayacaktır. Her iki şekilde de, en azından insanlar içeriği okuyor demektir.

Spam yorumları filtrelemek veya kaybolan herhangi bir şeyi hemen kaldırmak için çok dikkatli olun. Ayrıca nofollow değerini yorum bölümüne eklemeye değer, bu nedenle Google'da görünebilecek hatalı bağlantıları görmezden gelir.

15. Yerel SEO

Google, kullanıcılara, konumlarına göre giderek daha fazla sonuçlar sunmaktadır. Google My Business'a kaydolmalı ve açılış saatleri, iletişim bilgileri, müşteri incelemeleri ve doğru şekilde kategorize edilmesi gibi tüm bilgilerinizin doğru ve güncel olduğundan emin olmalısınız.

16. Sosyal Medya

Teknik olmayan SEO araçlarıyla sitenizin görünürlüğünü arttırmanın en açık yolu elbette sosyal medya pazarlamacılığıdır.

İlgili tüm sosyal kanallarda (takipçilerinizin olabileceği her yerde) bulunduğunuzdan emin olmanız ve içeriğinizi yalnızca paylaşmakla kalmayıp, aynı zamanda bir müşteri hizmetleri kanalı olarak kullanmak ve insanlarla dostane bir etkileşim içinde olmak önemlidir.

17. İçeriği Anahtar Kelimeler ile Doldurma

Sayfalarınızdaki anahtar kelimeleri çok fazla kullanmayın, özellikle de sitenizin okunabilirliğini açıkça etkiliyorsa. Google’ın hala anahtar kelimeleri bir sıralama faktörü olarak kullanıp kullanamadığı tartışmalı bir konudur.

18. Link Satın Almak veya Aşırı Link Değişimi

Sitenizi bir bağlantı çiftliğine dönüştürmeyin. Siteniz için en değerli bağlantılar, kendi alanınızdaki otorite sitelerden gelenlerdir.

19. Sinir Bozucu Reklamlar

İçeriğinizin okunma zevkini tahrip eden ve site hızınızı yavaşlatan aşırı müdahaleci her şeyden uzak durun.

20. Mobil Uygulama Geçiş Reklamları

Mobil ziyaretçilerinize, uygulamanızı indirmek için tam ekran bir reklam sunuyorsanız, Google sizi artık mobil dostu olarak görmeyecektir.

21. Kopya İçerik

Google, kendi sitenizde veya farkında olmadığınız bir başka içerikte iki özdeş içerik parçası bulursa, bu sayfalardan yalnızca birini indeksler.

22. Gizli Metin ve Linkler

Bir kullanıcının göremeyeceği ancak sıralamaları değiştirmenin bir yolu vardır, ancak Google bunu fark ederse muhtemelen sitenizi cezalandırır.

Beyaz arka plan üzerinde beyaz metin kullanmaktan, metni ekran dışına yerleştirmekten, yazı tipi boyutunu sıfıra ayarlamaktan veya bir bağlantıyı gizlemekten uzak durun.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!