Ogznet.com
Spam ve Kötü Amaçlı Yazılım için Site Denetimi Yapabileceğiniz Ücretsiz Araçlar Paylaş:

Spam ve Kötü Amaçlı Yazılım için Site Denetimi Yapabileceğiniz Ücretsiz Araçlar

Spam ve Kötü Amaçlı Yazılım için Site Denetimi Yapabileceğiniz Ücretsiz Araçlar

Sitenizi ziyaret eden ziyaretçiler, sitenize girdikleri anda spam veya kötü amaçlı yazılım içeriyor mesajı ile karşılaştıklarında haklı olarak hemen sitenizden çıkarlar. Bu gibi durumları önceden tespit edip, web sitenizde gerekli önlemleri alırsanız, hem sitenizin itibarı artar hem de arama motorlarının sitenize bakışı negatif yönde değişmez.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Hepsinden öte, benzersiz içerikler oluşturup, web sitenizin mükemmel olması için saatlerinizi harcarsınız. Ancak bu gibi sorunlar tüm emeklerinizin boşa gitmesine neden olur. Sadece site trafiğiniz için değil, aynı zamanda web sitenizin itibarı ve arama motoru optimizasyonunuz için de birçok bilinmeyen sorunlara neden olabilir.

Bu gibi bir sorunla karşılaşmamak için neler yapabilceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

İlk olarak, sorunu göz ardı etmeyin. Google, sorun çözülmezse sizi arama motoru sıralamalarından kaldırabilir, ziyaretçiler zararlı sayfa uyarısını gördüğü anda trafik kaybedersiniz ve hatta hosting firmanız sitenizi yayından bile kaldırabilir.

Sitenizde spam içerik olup olmadığını veya kötü amaçlı yazılım içerip içermediğini hemen öğrenmelisiniz.

Google Cezalarının Nedenleri

Spam ve Kötü Amaçlı Yazılım için Site Denetimi
Banner vector created by macrovector - www.freepik.com

Spam

Sitenizin spam yaptığı görülüyorsa bunun nedeni, Google'ın veya başka bir arama motorunun algoritmasını güncellemesi veya tamamen değiştirmesi ve içeriğinizin spam olarak görülmesi olabilir. Kaliteli, benzersiz, yeni içeriklerle ve iyi yazılmış bir yazı her zaman bu oluşumun önlenmesine yardımcı olacaktır.

İstenmeyen spam mailler göndermek için alan adı sahteciliğine ortak edilmişseniz, mail sunucularınızdaki güvenliği artırın veya hosting firmanızdan destek alın. Bu gibi durumlarda web sitenizin alan adı kullanılarak spam mailler gönderilir.

Paylaşımlı IP adresleri de, aynı IP adresinde barındırılan kötü niyetli bir web sitesi yüzünden sitenize ceza verilmesine neden olabilir. Bazı ucuz hosting alanı satan firmalar tek bir IP adresinde bir çok web sitesi barındırır (aslında genellikle durum böyledir). Hosting şirketinizi seçmeden önce böyle bir durumun olup olmadığını kontrol edin veya siteniz için özel bir IP adresi alın. IP adresinizdeki bir web sitesi spam veya kötü niyetli olarak işaretlenirse, sizin de web siteniz bundan etkilenebilir. Bu yüzden paylaşımlı hosting alanlarından uzak durun.

Kötü Amaçlı Yazılım

Kötü amaçlı yazılım, virüs, casus yazılım, kötü amaçlı kod, korunmasız bir eklenti gibi nedenlerle sitenizin saldırıya uğramasının birçok yolu vardır. Özellikle web sitenizde, daha çok hedef haline gelen WordPress veya benzeri toplu kullanım içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız, her zaman güncel olduğundan emin olmalısınız.

Sitenize ne yüklediğinize dikkat edin ve bunları sitenize ve sunucunuza koymadan önce her zaman virüs taramasından geçirin.

Siteyi Spamdan Çıkarma

Google, en çok kullanılan arama motoru olduğu için, web sitenizin spam veya kötü niyetli yazılım yapan site olarak işaretlenip işaretlenmediğini öğrenmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanın:

http://www.google.com/safebrowsing/diagnostic?site=KENDİWEBSİTENİZİNURLADRESİ

Güvenli Tarama site durumu - Google’ın Güvenli Tarama teknolojisi her gün milyarlarca URL'yi inceleyerek güvenli olmayan web sitelerini tespit etmektedir.

Bu sorgulamadan sonra eğer siteniz kötü amaçlı yazılım barındırıyor olarak görünüyorsa, sitenizdeki kötü amaçlı yazılımları temizlemeniz ve sorunu gidermeniz gerekir. Bunun anlamı;

  1. İnternette çözümler için arama yapmak
  2. Hosting firmanız ile görüşmek
  3. Sorunu çözmek için bir geliştirici veya güvenlik uzmanından yardım almak

Tüm büyük antivirüs şirketleri artık virüs ve kötü amaçlı yazılım için çevrimiçi kontroller sunuyor, böylece tek yapmanız gereken web sitenizin URL adresini buralara girmek ve taramak. Bunlar arasında Norton Safe WebMcAfee Site Advisor, VirusTotalTrend Micro ve Securi bulunmaktadır. Çok az zaman alan bir işlem olsa da, bazı araçların başkalarının kaçırabileceği sorunları tespit edeceği için tüm araçları kullanmaya değer.

Siteyi Spamdan Çıkarma
Banner vector created by freepik - www.freepik.com

Kötü amaçlı yazılımların ve virüslerin büyük çoğunluğu hızla tespit edilir ve çözümler internette arama yapılarak bulunabilir. Ancak, çözüm teknik becerilerinizin ötesinde ise, sorunu göz ardı etmektense tavsiye ve uzman yardımı alın.

Birçok kişi, bulaşmayı önlemek için ziyaret ettikleri siteleri sürekli olarak izlemek için eklentiler ve uzantılar kullanır. Bunlar esas olarak kullanıcı topluluğu tarafından beslenerek çalışır.

Bunların en bilinenleri, tüm önemli tarayıcılarda çalışan Web of Trust'dır. Sitenizin tehlikeye girip girmediğini görmek ve güvenli bir sörf için vazgeçilmez bir eklentidir.

Sorunu çözdüğünüzde, bir daha olmayacağından emin olmanız gerekir. Bu nedenle, sitenizi kötü amaçlı içerikli başka bir sorundan korumak için gerekli tüm önlemleri aldığınızdan emin olun.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!