Günümüzde, arama motorları en büyük bilgi kaynağı olarak kabul edilmektedir çünkü saniyeler içinde insanların gereksinimlerini karşılamaktadır. Program olarak adlandırılan kod satırları ile oluşturulmuştur. Bizim için yararlı olan en iyi sonuçları sağlar. Ancak, bunların çoğu, konum, geçmiş, arama amacı ve zaman dahil olmak üzere kullanıcıların verilerini saklarlar.

Bu gizlilik sorununu çözmek için, kullanıcının bilgileri alabileceği güvenli bir platform sağlamak amacıyla özel arama motorları tanıtıldı.

Bir internet kullanıcısı, ISP veya hükümet tarafından takip edilmekten korkmadan özel motorlarda arama yapabilir. Bu arama motorları, kullanıcıların geçmişini tutmaz.

Gizlilik endişesi olan bireylere yardımcı olacak bazı anonim arama motorları vardır. Bu arama motorları, verileri üçüncü taraflara sızmaktan korur.

DuckDuckGo

DuckDuckGo, veri sızıntısından veya bilgisayar korsanlığından kaynaklanan saldırı ihtimaline karşı koruma uygulayan geniş bir güvenli özel arama motorudur. Son kullanıcının bilgilerini günlük bazda aramalarda korumak için yaygın olarak kullanılır. İnternet kullanıcılarının tarama yaparken anonim kalmasını sağlar.
Bir internet kullanıcısı, reklamlardan rahatsız edilmeden sonuçları kolayca alabilir. DuckDuckGo sunucuları, internet kullanıcıları için daha çekici olabilecek bazı şaşırtıcı özelliklere sahiptir.

DuckDuckGo, göz atma geçmişi boyunca üst düzey gizlilik sağlar. Verileri bulutta depolamak için boş alan sağlar ve farklı makinelerden alabilir. Ayrıca, kullanıcıların internet bağlantısının izlenmesini engelleyen konumun "ayarlarını" değiştirmesine izin verir.

StartPage

StartPage adı gibi basit değildir, anonim olarak sonuçları takip eden özel arama motoru olarak kabul edilir. Bir StartPage girişi alan ve sonuçları gösteren bir arabirim görüntüler.

StartPage, proxy arama motoru fikriyle çalışır, yani girişi alır, ancak verileri toplamak için gerçek IP adresinizi kullanmaz. Arama sırasında adresi değiştirmez, çünkü kimse tarama geçmişi için kullanıcıya ulaşamaz. Ayrıca, herhangi bir internet kullanıcısı belirli bir bölgeden yasaklanmışsa, bu özel arama motorunu kullanabilir, çünkü IP adresleri bu site tarafından kullanılmaz.

WolframAlpha

WolframAlpha, kullanıcıya özgün ve doğru cevaplar vermeyi sağlayan bilgisayarlı özel bir arama motorudur. Matematikle ilgili bazı kategorileri içerir, hesaplamalar, algoritmalar, teknikler. Uygun girdiyi alır, sonucu bu kategorilerden arar ve otantik bilgiyi sağlayarak kullanıcı memnuniyetini sağlar.

Hulbee

Hulbee verileri göstermeden önce verileri orta seviyede şifreler ve arar. Bu özel arama motoru, kullanıcının ilgisini çeken harika bir arayüze sahiptir.

Hulbee'deki en büyük kolaylık, İsviçre tarafından geliştirilip izlenmesi ve İsviçre yasalarına göre çalışmasıdır. Bu, tarama geçmişi veya diğer kişisel bilgiler başka bir devlet kurumuna satılmaz anlamına gelir. Hulbee, bu ülkelerin müdahalesi olmadan bağımsız olarak çalışır.

Disconnect Search

Disconnect Search arama motoru, internet izlerinizi takip etme hakkına sahip olan web sitelerinden veya arayüzlerden ayrılmanıza yardımcı olur. Temel olarak, kişisel bilgi paylaşımından korkanlar için zararlı olabilecek siteleri izler.

Sonuç
Birçok arama motoru farklı kullanım ve politikalarla karakterize edilir. Hepsinin kendine özgü eğilimleri vardır ve son kullanıcının koşullarına uygun olarak kullanılabilir. Bu benzersizlik, endişeleri dile getiren ve sonuçları arttıran özel arama motorlarına sahip olmanın nedenidir.
Daha hızlı yanıt, kolay arayüz ve zaman tasarrufu açısından da faydalıdır. Herhangi biriniz daha az zaman tüketimi, güvenli bir gezinti, gizlilik ve herhangi bir üçüncü taraf saldırıya uğramamamk için, bu arama motorlarını kullanmalısınız.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 1 kez değerlendirilmiş ve ortalama 5 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 1585 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Sizi Takip Etmeyen 2018'in En İyi 5 Özel Arama Motoru konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Sizi Takip Etmeyen 2018'in En İyi 5 Özel Arama Motoru ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sizi Takip Etmeyen 2018'in En İyi 5 Özel Arama Motoru ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "