Ogznet.com
Her Gün Çiğ Soğan Yersen Ne Olur? Paylaş:

Her Gün Çiğ Soğan Yersen Ne Olur?

Her Gün Çiğ Soğan Yersen Ne Olur?

Her Gün Soğan Yemenin Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Çiğ soğanın tadı keskindir ve kesildiklerinde ağrılı gözyaşlarına neden olabilirler, ancak soğan yemek oldukça sağlıklıdır. Nar, yeşil çay ve acai meyveleri gibi “süper gıdalar” konusundaki tüm aldatmacaların yanında, soğan vücudumuza gerçekten faydalar sağlar.

Soğan o kadar çok yönlü fayda sağlar ki, birçok yemekte de lezzet vermek için kullanılır. Aslında daha belirgin özelliklere sahiptir ve kendi başına bir atıştırmalık bile olabilir. Soğan yemenin sağlık açısından inanılmaz faydalarını araştırıp, her gün yersen ne olacağını açıklayacağız.

Hergün soğan yersen; Kalp ve damarlarınız daha sağlıklı olur

Soğanlar, C vitamini, lif ve folik asit içeriği ile kalsiyum ve demir içeren oldukça besleyici bir besindir. Ama soğanı özel kılan şey, hücrelerimize ve dokumuza oksidatif hasarın ilerlemesini yavaşlatmaya çalışan antioksidan olan kuersetin içermesidir.

Kalp sağlığı konusunda, soğandaki kuersetin (quercetin) sağlıklı bir tansiyonun korunmasına ve arterlerin elastik ve yumuşak kalmasına yardımcı olur. Ayrıca kardiyovasküler bozukluklar açısından risk altındaki kişilerde LDL (kötü) kolesterol seviyesini düşürdüğü görülmektedir. Bu faydalarla birlikte optimal kalp sağlığını korumak için önemli bir besindir.

Hergün soğan yersen; Kanser riskini azaltırsın

Düzenli olarak soğan tüketenlerin diğer besinlerdeki kanserojenleri detoksifiye ettiği düşünülmektedir. Kansere neden olabilecek maddelerin tehlikeli bir şekilde metabolize olmasını önler. Bir çalışma, soğanları zerdeçal ile birleştirmenin, kanserin bağırsaklarda tutma kabiliyetini azaltan ve kolon kanseri riskini büyük ölçüde azaltan sinerjik bir etki yarattığını buldu.

Orta derecede soğan tüketimi bile bazı faydalar sağlıyor, ancak araştırmacılar ne kadar çok yersen o kadar iyi olduğunu da öne sürüyorlar. Sarımsak benzer bir koruma sağlıyor gibi gözüküyor; bu nedenle, çok miktarda soğanı tek seferde yemek yerine her öğününüze dağıtarak tüketebilirsiniz.

Hergün soğan yersen; Daha az gıda zehirlenmesi riskine maruz kalırsınız

Soğanların kesilip saklanmasının tehlikeli olduğuna dair söylentiler var, çünkü bakteriyel üremeye son derece meyillidirler. Gerçek şu ki soğan antibakteriyel olan bazı bileşiklere sahiptir. Aslında, bir soğan kesildiğinde salınan su, gıda zehirlenmesine neden olduğu bilinen çeşitli mikroorganizma türlerinin büyümesini öldürebilir veya ciddi şekilde yavaşlatabilir.

Bu nedenle, yemeklerinizle beraber soğan yemenin, hastalanma olasılığınızı düşürdüğü anlamına gelir, daha fazla tüketmeye gerek yoktur. Ve kalan soğanları saklama konusunda endişelenmeyin. Düzgün soğutulduğunda yaklaşık yedi gün boyunca tamamen güvenlidirler.

Hergün soğan yersen; Bağışıklık fonksiyonlarını düzenler

Quercetin, bazı enflamatuar bileşiklerin bloke edilmesi için de mükemmeldir. Ancak bağışıklık işlevi söz konusu olduğunda, soğandaki kersetin selenyum içeriğinden destek alır. Selenyum, soğanlarda diğer gıdalardan daha fazla bulunan bir mineraldir; aşırı bağışıklık tepkisini önlerken iltihaplanmayı azalttığı ve bağışıklık fonksiyonunu uyardığı bilinmektedir.

Enflamasyon, vücudun yaralı veya hasta alanlarını sağlıklı dokudan izole etmeye çalışan bir bağışıklık tepkisidir, ancak çok fazla iltihap, acı verici ve tehlikeli koşulların oluşmasına neden olur. Soğanın bağışıklık fonksiyonunu dengede tutmaya yardımcı olduğu görülüyor.

İlginizi çekebilir

Her Gün 1 Bardak Süt İçmenin Faydaları

Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda, neyin gerekli neyin gereksiz olduğunu bilmek zordur. Sütün, herkes tarafından büyük miktarlarda tüketilmesi gereken, çok..

Hergün soğan yersen; Mevsimsel alerjiye iyi gelir

Soğandaki quercetin, bazı alerjiye neden olan ve enflamatuar bileşikleri bloke ettiği için, mevsimsel alerjisi olanlar için de son derece faydalı olabilir. Bir antihistaminik tablet almak yerine, histaminin üretimini ve salımını durdurmak için biraz soğan yemeyi deneyin.

Kaşıntılı gözlere, ağrılı boğaza ve mevsimsel alerjilere bağlı burun akıntısına neden olan histaminlerdir. Soğanın tadına gerçekten tahammül edemiyorsanız, kesinlikle denenmeye değer quercetin takviyeleri mevcuttur.

Hergün soğan yersen; Diyabet riskini azaltır

Bilim adamları, uzun süredir soğan yiyen kişilerde, yemekten sonra mevcut insülin miktarını artırabileceğini söylüyorlar. Gıdadaki şekeri işlemek için insülin gereklidir ve bir soğandaki alil propil disülfür, insülinin inaktive edildiği karaciğerde mevcut lekelerin bir kısmını alır. Bu nedenle kan şekeri seviyesini yönetmek için daha fazla insülin kalır.

Tip 2 diyabet, insülin, glikozun işlenmesinde etkisiz kaldığında, genellikle çok fazla şeker olması nedeniyle oluşur. Düzenli olarak soğan yemek, aşırı yüklenmeden işi yapmak için her zaman yeterli insülin olmasını sağlar. Yine de şeker alımınızı izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Hergün soğan yersen; Kandaki pıhtılaşma riskini azaltır

Yaralanma bölgesindeki kanamazyı durdurmak için kandaki pıhtılaşmaya ihtiyacımız var, ancak damarlarda veya atardamarlarda oluşan pıhtılar kan akışını engelliyor ve ölümcül olabilir. Soğanlar, trombotik farelerde pıhtı oluşumunu engellediği bulunan rutin adlı bir bileşik içerir (Trombüs pıhtı için teknik terimdir).

İlginç bir şekilde, arterlerde oluşan pıhtılar trombositler açısından zenginken, damarlarda oluşanlar fibrin bakımından yüksektir. Rutin her iki pıhtıya da saldırabilir. Daha fazla insan araştırması gereklidir, ancak kan pıhtıları için doğal bir ilaç desteği olarak kullanılabilir.

Hergün soğan yersen; Kaliteli uyku ve ruh hali sağlar

Homosistein, proteinleri parçaladığı için vücut tarafından üretilen bir amino asittir. Çok fazla olursa, ruh halinin dengelenmesi, iyi duygular, uyku ve iştahtan sorumlu trio serotonin, dopamin ve norepinefrin hormonlarının üretimini engelliyor. Soğanlar, özellikle homosisteinin fazla birikmesini önleyen folat bakımından zengindir.

Yeterli folat almak bu nedenle depresyon insidansını ve şiddetini azaltmak için çok önemlidir. Folattaki bir eksiklik, zayıf uyku ile daha da şiddetlenen yorgunluk ve büyüme problemlerine neden olabilir. Diğer tüm faydaların yanı sıra, günlük bir soğan tüketimi hem fiziksel hem de zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Soğanlarınızı çiğ olarak sevmiyorsanız, burada anlatılan sağlığa faydalı etkilerini pişmiş olarak tüketerek te almaya devam edebilirsiniz. Soğanın faydaları, pişmeye maruz kaldığı için azalır, ancak tamamen ortadan kalkmaz. Ve eğer soğanları hiç sevmiyorsanız, tüketmenin bir fark yaratıp yaratmadığını görmek için yemeklerinize biraz soğan rendeleyin. Öyle ya da böyle, daha fazla soğan yemek sağlığınız için akıllıca bir seçimdir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!